swieto niepodleglosci

W piątek 7 listopada w Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. W tym roku szkolnym hasłem przewodnim akademii były słowa Jana Kochanowskiego – „A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym co służą Ojczyźnie”. Gimnazjaliści zobaczyli pochód cieni – 45 postaci z historii Polski, bohaterów, wielkich Polaków, którzy swoimi czynami na trwałe wpisali się w historię naszego kraju. Zanim na scenie pojawiły się widma, z wybiciem północy przybył Chochół z „Wesela” i sprowadził duchy. Pochód zjaw rozpoczął twórca państwa polskiego – Mieszko I. Przez scenę przemaszerowali też najważniejsi polscy królowie i królowe, wielcy patrioci, dowódcy wojskowi i politycy, jak choćby Stefan Czarniecki, Tadeusz Rejtan, Jan Henryk Dąbrowski, Władysław Anders. Pojawili się też wybitni poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Krzysztof Kamil Baczyński. Nie zabrakło wielkich uczonych, artystów, jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Pola Negri, Helena Modrzejewska, Hanka Ordonówna. Pojawiły się także wybitne postacie polskiego kościoła katolickiego, wśród nich męczennicy – Maksymilian Maria Kolbe, ksiądz Jerzy Popiełuszko, a także prymas tysiąclecia – Stefan Wyszyński, czy papież Jan Paweł II, który zakończył pochód wielkich Polaków.

swieto niepodleglosci1

„Pochód duchów” obejrzeli nie tylko gimnazjaliści, ale również ich rodzice i zaproszeni goście na wieczornicy. Goście mogli też zapoznać się z notkami biograficznymi wielkich Polaków zamieszczonych na wykonanych przez gimnazjalistów plakatach, zdobiących dolny korytarz. W czasie przerwy na kawę goście podziwiali również eksponaty związane z działalnością działającego w czasie II wojny światowej w lasach bydlińskich partyzanckiego oddziału AK dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. Hardy. Ekspozycję przygotowali i opowiadali o zgromadzonych pamiątkach uczniowie IV LO, wśród nich absolwent Gimnazjum nr 3 – Konrad Kulig oraz opiekun Michał Masłowski.

swieto niepodleglosci2

 

Następnie odbyło się wspólne narodowe śpiewanie pieśni patriotycznych, w którym uczestniczyła zarówno młodzież jak i zaproszeni goście. Obchody Święta Niepodległości kończyła historyczna noc filmowa. Gimnazjaliści z klas Ic, IIe, IIIa pod opieką wychowawców oglądali patriotyczne filmy historyczne m.in. „Kamienie na szaniec”. Nie zabrakło też przekąski w postaci niezawodnej pizzy. Wszyscy świetnie się bawili i uczyli równocześnie. Obchody Święta Niepodległości przygotowały nauczycielki historii Ewa Karłowicz, Agnieszka Baldy-Krzysztofek i Dorota Harężlak.

Gimnazjum nr 3 w Olkuszu

swieto niepodleglosci3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze