Trzyciąż

Chociaż pogoda bardzo starała się pomieszać szyki organizatorom, to tegorocznego XIV Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż nie sposób nie nazwać udanym. Pomimo niezbyt przyjemnego zimna, mieszkańcy oraz goście dopisali i świetnie bawili się na rodzinnym pikniku pod hasłem „Śladami tradycji kulinarnych  w dolinie Dłubni”.

Tegoroczne Święto Ziemniaka rozpoczęło odrabianie zaległości, do których przyczyniła się pandemia, czyli uroczyste poświęcenie wozu ratowniczo-gaśniczego, od kilku miesięcy służący już strażakom z OSP w Trzyciążu. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Jangrot ks. kanonik Andrzej Bil. Następnie „rodzice chrzestni” wozu przecięli symboliczną wstęgę, nie zabrakło też pokropienia pojazdu szampanem, a na koniec strażacy zaprezentowali możliwości dźwiękowe syreny nowego nabytku.

Oficjalnego otwarcia tegorocznych obchodów lokalnego święta zbiorów dokonał wójt Roman Żelazny witając gości, którzy nie przestraszyli się chłodu, a następnie na scenę zostali zaproszeni laureaci tradycyjnych dorocznych konkursów, związanych ze Świętem Ziemniaka. Nagrodę za największą bulwę ziemniaczaną odebrali gospodarze z Imbramowic, państwo Agnieszka i  Andrzej Gąsior, za wyhodowanie ziemniaka odmiany „Vinieta” o wadze 1,662 kg. Wszystkie zgłoszone do tegorocznego konkursu ziemniaczane olbrzymy można było podziwiać oglądać na wystawie przy scenie.

Przydatne narzędzia ogrodnicze były nagrodą ufundowaną przez sponsorów konkursu na najpiękniejszy ogród w gminie Trzyciąż. Dwa równorzędne pierwsze miejsca w kategorii „ogród przydomowy” zajęli Jolanta i Grzegorz Kotowie oraz Wiesława Gajda – wszyscy z Trzyciąża, natomiast w kategorii „gospodarstwo rolne” miejsce pierwsze zajął ogród Rafała Kubika z Imbramowic.

W tradycję święta wpisały się także zawody wędkarskie, rozgrywane na stawach w Trzyciążu. Miłośnicy tego sportu rywalizowali w sobotę przed Świętem Ziemniaka, a na festynowej scenie nagrodę za najlepszy połów odebrał Krzysztof Jonkis z Trzyciąża za złowienie czterech karpi o łącznej wadze 19,5 4 kg.

Tradycyjne – obok występów na scenie – najważniejszą częścią jesiennego święta w Trzyciążu jest festiwal lokalnych smaków, podczas którego swoje popisowe dania serwują gospodynie z gminy Trzyciąż oraz gmin ościennych. Najwięcej jest oczywiście tradycyjnych i zupełnie nowoczesnych dań z ziemniaków, ale nie brakuje też innych pyszności, w tym ciast i napitków.

Podczas tegorocznego święta gości bawili ze sceny zespół „ Folk Lady” oraz oczekiwana przez tłumy wielbicieli gwiazda wieczoru – zespół Classic. Uczestnicy zabawy do ciemnego wieczora bawili się również przy muzyce serwowanej przez DJ Marka, a festyn zakończył pokaz sztucznych ogni.

Przy okazji pikniku każdy chętny mógł się zaszczepić przeciwko covid-19 w pobliskim ośrodku zdrowia, a także dokonać obowiązku spisowego w dolnym hallu Urzędu Gminy.

Już po raz dziewiąty podczas Święta Ziemniaka odbył się Nadprzemszański Festiwal Smaku, czyli konkurs na Produkt Lokalny „Nad Białą Przemszą”. Certyfikaty odebrały kolejne lokalne przysmaki i twórcy. Zanim to jednak nastąpiło, tradycyjnie już kapituła konkursowa stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem, by w końcu wskazać laureatów tegorocznego konkursu w trzech kategoriach: nagrodę w kategorii „Potrawa regionalna” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kluczach za smakowity jesienny gulasz, za „Najlepszy napój regionalny” oceniający uznali tym razem napój aroniowy – serwowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jangrocie, a w kategorii „Rękodzieło” wygrały serwetki i bieżniki wykonane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kąpielach Wielkich.

Rękodzieło prezentowali też seniorzy, uczestnicy Klubu Seniora, działającego przy GOPS Trzyciąż, dzieciaki i dorośli bawili się również na stoisku promocyjnym  firmy Gaz-System, jednego ze  sponsorów wydarzenia. Na stadionie znalazło się także miejsce na stoiska handlowe z odpustowymi atrakcjami i „dmuchańce” dla najmłodszych.

Jak na  ziemniaczane święto plonów przystało, była też wystawa sprzętu rolniczego, wystawy ziemniaków sadzeniaków oraz różnych odmian ziemniaków z gminy Trzyciąż, stoiska firm obsługujących rolnictwo oraz stoiska promocyjne i wystawiennicze, m.in. Spółdzielni  Mleczarskiej Skała, Koła Łowieckiego Sokół, wystawa dzwonków i wiele, wiele innych atrakcji.

Organizatorami Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż byli: Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż, Urząd Gminy Trzyciąż, LGD Nad Białą Przemszą oraz OSP Trzyciąż i Sołectwo Trzyciąż.

Kto i jak dobrze się bawił na tegorocznym Święcie Ziemniaka w Trzyciążu można zobaczyć na zdjęciach w załączonej galerii.

Chociaż pogoda bardzo starała się pomieszać szyki organizatorom, to tegorocznego XIV Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż nie sposób nie nazwać udanym. Pomimo niezbyt przyjemnego zimna, mieszkańcy oraz goście dopisali i świetnie bawili się na rodzinnym pikniku pod hasłem „Śladami tradycji kulinarnych w dolinie Dłubni”.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 4 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze