Olkusz

Za nami kolejna edycja Juromanii, czyli święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, będącego wspólnym projektem województwa śląskiego i małopolskiego. Weekendowy festiwal przeniósł uczestników imprezy w średniowieczne klimaty zamków i warowni. Mogli oni podziwiać zmagania rycerzy oraz brać udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych. W naszej okolicy wydarzenia związane z tą imprezą organizowane były na terenie Miasta i Gminy Olkusz oraz Gminy Klucze.

W tym roku pogoda nie rozpieszczała organizatorów i uczestników wydarzenia. Chłodna i pochmurna aura nie zniechęciła jednak Olkuszan, którzy chętni z szeregu atrakcji, jakie zostały dla nich przygotowane. Impreza rozpoczęła się w piątek zwiedzaniem średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. 

Następnego dnia  odbył się „Festiwal Gwarków Olkuskich”. Na olkuskim rynku wystąpiła orkiestra dęta ZGH „Bolesław” S.A. Były też stoiska z zagadkami, warsztaty plastyczne dla dzieci, a także gry miejskie. Na dziedzińcu Dawnego Starostwa Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” zaprezentowała etiudy teatralne „Legendy olkuskich gwarków”. 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja „Podziemny Olkusz”. Tego dnia chętni mogli poznać także inne piwnice w ramach akcji „Tajemnice olkuskich podziemi”. Na terenie Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park” zorganizowano zaś strefę aktywności dla dzieci i młodzieży.

Głównym punktem programu była „Sarmacka zabawa w Rabsztynie”, która odbyła się w niedzielę. Przed zamkiem przemaszerował Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Przez cały dzień u podnóża warowni odbywały się pokazy husarii i artylerii, inscenizacje walk na szable, prezentacja strojów szlacheckich oraz liczne atrakcje i aktywności dla najmłodszych, utrzymane w stylu epoki. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano indywidualny rajd rowerowy i pieszy z Olkusza na Rabsztyn, marsz nordic walking po rezerwacie Pazurek oraz grę terenową.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym województw: małopolskiego i śląskiego.

Współorganizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Podziemny Olkusz, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, stowarzyszenia: Speleoklub Olkusz, Wszyscy dla wszystkich, Szansa Białej Przemszy, Ognisko Artystyczne „Żaczek”, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku i Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu.

Za nami kolejna edycja Juromanii, czyli święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W tym roku pogoda nie rozpieszczała organizatorów i uczestników wydarzenia. Chłodna i pochmurna aura nie zniechęciła jednak Olkuszan, którzy chętni z szeregu atrakcji, jakie zostały dla nich przygotowane.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze