W sobotę 21 lutego symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do Olkusza. Przez dwa dni w miejscowych parafiach odbywały się uroczystości związane z powitaniem oraz peregrynacją Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Wędrówka tych szczególnych znaków kultu religijnego po całej diecezji sosnowieckiej trwa od 14 lutego.
Historia Symboli ŚDM jest żywo związana z rokiem 1984, kiedy to w Niedzielę Wielkanocną papież Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego, mówiąc: „Umiłowani Młodzi, u kresu roku świętego powierzam Wam znak tego roku jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus Umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.
Wizyta Krzyża oraz Ikony Matki Bożej na terenie diecezji nie jest przypadkowa. W przyszłym roku decyzją papieża Franciszka, 31. edycja Światowych Dni Młodzieży odbędzie się bowiem w Krakowie. Z tej racji w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014r. w Watykanie, młodzi Polacy z rąk swoich brazylijskich rówieśników odebrali symbole ŚDM, których obecność w polskich kościołach ma przygotować wiernych do przyszłorocznego zjazdu do stolicy Małopolski milionów ludzi z całego świata. Wraz z „Krzyżem Młodych” od 2003r. wędruje też Ikona Matki Bożej Salos Populi Romani – nazywana Opiekunką Ludu Rzymskiego.
Pierwszym weekendowym przystankiem na drodze symboli w Gminie Olkusz był Kosmolów. Popołudniu samochód-kaplica prowadzony przez ks. Michała Bordę – Dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, zajechał pod parafię pw. Św. Maksymiliana Kolbego, gdzie po procesyjnym powitaniu Krzyża i Ikony rozpoczęła się adoracja i nieszpory. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Piotr Skucha. Po Eucharystii symbole dotarły do parafii Dobrego Pasterza. Tam po tradycyjnym przywitaniu, wierni odśpiewali Apel Jasnogórski i rozpoczęli nocną adorację, zakończoną Mszą św. o północy. Przekazanie symboli ŚDM do parafii św. Andrzeja Apostoła nastąpiło w niedzielę w samo południe. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, Krzyż wraz z Ikoną odjechały w stronę Dąbrowy Górniczej. Na trasie wędrówki symboli znajdują się jeszcze m.in. Siewierz, Będzin, Czeladź i Sosnowiec. Peregrynacja rozpoczęta 14 lutego w Pilicy, na terenie diecezji potrwa do końca miesiąca.
Bóg się po 2 tys.lat zużył to coraz nowsze symbole kultu się wymyśla.