W powiecie olkuskim jest kilkaset osób, które mają poważną dysfunkcję wzroku. 120 z nich jest zrzeszonych w olkuskim kole Polskiego Związku Niewidomych. Na naszym terenie działa od 62 lat i jest jednym z 362 kół w całym kraju. Jego działacze zachęcają wszystkich niezrzeszonych do przyłączenia się.

– Naszym podstawowym celem jest aktywizacja i integracja osób niewidomych i niedowidzących. Realizacji tego celu służy bardzo bogaty, jak na finansowe możliwości Koła (roczna składka członkowska wynosi 42 zł.!) „kalendarz imprez”. Co najmniej raz w miesiącu członkowie Koła spotykają się zarówno podczas wyjazdów do teatru, jak i imprez plenerowych. Rok rocznie w pierwszy weekend września organizowany jest rajd górski – zachęca Marta Michoń z Polskiego Koła Niewidomych Koło Powiatowe w Olkuszu.

 

Z bieżącą działalnością Koła i kalendarzem spotkań można zapoznać się na stronie internetowej: www.pznolkusz.org.pl. Można przyłączyć się również do współtworzenia tej strony pisząc własne teksty i prowadząc wirtualne dyskusje. – Olkuskie koło oferuje nie tylko program integracyjny, ale przede wszystkim jest miejscem, gdzie można otrzymać szczegółowe informacje na temat propozycji szkoleń czy kursów. Prowadzone są tu zajęcia z zakresu czynności dnia codziennego czy orientacji przestrzennej dla nowoociemniałych, kursy: komputerowy, językowe, wizażu, florystyka itp., które w szczególności nowym członkom mogłyby umożliwić skuteczną rehabilitację, a co za tym idzie powrót do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym – zachęca prezes Koła Kazimierz Bajur. Do zrzeszenia zapisać można również dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia.

Działacze apelują do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ze względu na wzrok oraz z dysfunkcją wzroku, które poszukują pomocy, do aktywnego  włączenie się w jego działalność. Siedziba Koła mieści się w Szkole Podstawowej nr 3 na ulicy Kapitana Hardego 11a w Olkuszu. Osobiście można przychodzić w każdy wtorek między 15:00 a 17:00. Kontakt możliwy jest również za pośrednictwem telefonu (32 757 82 34) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (pznolkusz@o2.pl).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Stały Czytelnik
Stały Czytelnik
11 lat temu

Przegląd lubię także dlatego, że coraz częściej pisze o sprawach mniej popularnych, ale dla nas ważnych. W ogóle nie miałem pojęcia o istnieniu w Olkuszu Polskiego Związku Niewidomych, a ono działa już 62 lata!
Nawet jeżeli może się wydawać, że niektóre artykuły przechodzą bez echa proszę się nie zrażać, w sumie ja też dopiero teraz go dostrzegłem. Myślę, że powodem wcześniejszego pominięcia był brak fotografii. Fotografia, tak mi się wydaje, jest bardzo ważna.