kasa2

Na olkuskim osiedlu Pomorzany nie wszystkie posesje zostaną podłączone do budowanej właśnie sieci kanalizacyjnej. Niektórzy mieszkańcy będą nadal musieli korzystać z szamb. – Od 1 września wzrosły opłaty w PWiK za wywóz szamba. Teraz płacimy nieco ponad 25 zł za m3. Problem w tym, że nie możemy się podłączyć do kanalizacji, bo nie wszystkie ulice zostały ujęte w projekcie. Poza tym nie mamy możliwości zbudowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na korzystanie z szamba, czy też może przewidziano kontynuację budowy kanalizacji w następnych latach? – z takim problemem zwróciła się do nas mieszkanka Pomorzan.

Zarząd „Wodociągów” odpowiada, że wywóz szamba dla Przedsiębiorstwa jest działalnością dodatkową, nie uwzględnioną w taryfie. – Od 1 lipca 2011 roku opłaty za tą działalność nie ulegały zmianie. Wzrost cen paliwa, inflacja, koszty eksploatacyjne oraz konieczność dostosowania się do wymogów unijnych spowodowały konieczność podniesienia opłaty za tę usługę – twierdzi zarząd PWiK .

Dlaczego nie wszyscy mieszkańcy Pomorzan mogą przyłączyć swoje posesje do kanalizacji? Tę kwestię poruszaliśmy już na naszych łamach kilka miesięcy temu: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/9470-kanalizacja-nie-dla-wszystkich. Przypomnijmy, że PWiK od kilku lat realizuje unijny projekt „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze – etap I”. W związku z oszczędnościami powstałymi w wyniku przeprowadzonych dwa lata temu przetargów udało się rozszerzyć projekt o budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Pomorzany. Warunkiem było wykonanie wszystkich prac do końca tego roku. 

W dokumentacji projektowej znalazły się ulice, na których była możliwość zaprojektowania sieci kanalizacji sanitarnej, czyli: Długa, Biała, Zacisze, Kołłątaja, Mieszka I, Ponikowska, Pomorska, Gwarków, Stary Olkusz oraz Głowackiego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego PWiK złożył wniosek o dotację, nie zgodził się na dofinansowanie całego zakresu wykonanej dokumentacji. Zarząd PWiK podkreśla, że Przedsiębiorstwu bardzo zależy na tym, aby jak największa liczba mieszkańców skorzystała z budowy sieci kanalizacyjnych. Dlatego wybrano tę część sieci, do której przylega jak największa ilość nieruchomości. Są to ulice: Długa, Biała, Zacisze, Kołłątaja i Mieszka I. – Niemniej jednak w dokumentacji umożliwiono również przyłączenie nieruchomości w sposób ciśnieniowy, tam gdzie nie ma możliwości odprowadzenia ścieków w sposób grawitacyjny. Prowadzona inwestycja w rejonie, w którym dotychczas nie było żadnej sieci kanalizacyjnej spowoduje, iż 75% mieszkańców będzie miało możliwość odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez PWiK.

Czy zatem olkuszanie z tych ulic na Pomorzanach, które nie będą teraz skanalizowane, mogą liczyć na możliwość przyłączenia do sieci swych posesji w przyszłości? Teoretycznie tak. – Pozostałe zadania mogą być realizowane po uzyskaniu możliwości ich finansowania. Część tych zadań została włączona do planu wieloletniego. Szczególnie dotyczy to tych zadań, gdzie jest już wykonana dokumentacja projektowa. Perspektywa pozyskania Funduszy Unijnych może spowodować przyspieszenie realizacji pozostałych dokumentacji – uważa zarząd PWiK. Szansa zatem jest, ale nie wiadomo, czy zostanie wykorzystana. Czy teoria pójdzie w parze z praktyką?

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sas
sas
9 lat temu

Z tego wynika, że radni z tego osiedla nic w tej sprawie nie zrobili.

felusia
felusia
9 lat temu
Odpowiedz do  sas

Radni z tego osiedla są najbardziej bezradni i dokładnie nic nie robią . Osoby wykonujące kanalizację twierdzą, że jeszcze takiego burdelu jak na Pomorzanach to jak tyle lat pracują to nie widzieli .Pseudokanalizacja tylko po to żeby można się pochwalić że jest ,wywalenie pieniędzy w coś co nie będzie wogóle wykorzystane ,bo do większości studzienek nawet przy głównej ulicy Długiej mieszkańcy nie będą mogli się podłączyć bo jest za płytko wkopana . Skandal!!!