edukacja dzieci

Burmistrz Roman Piaśnik ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych na temat nowej sieci szkół, związanej z reformą oświaty. Konsultacje, w których mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy miasta i gminy Olkusz, potrwają od 9. do 22. stycznia.

Przypomnijmy, że zgodnie z podpisaną  przez prezydenta ustawą o oświacie, od 1 września 2017 roku zmienia się struktura szkolnictwa. Szkoły podstawowe będą ośmioklasowe, a do gimnazjów nie będzie już prowadzona rekrutacja.
Do 17 lutego 2017 roku samorządy muszą przekazać do Kuratorium Oświaty projekty uchwały o sieci szkół podstawowych ponadpodstawowych i specjalnych. Do 11 marca 2017 roku Kuratorium Oświaty ma wydać opinie w sprawie sieci szkół. Organy prowadzące szkoły muszą podjąć stosowne uchwały do 31 marca 2017 roku.

Zainteresowani zmianami mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie wypełniając ankietę dostępną na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, a także w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Wypełnione ankiety można przesłać pocztą elektroniczną na adres: szkoly@umig.olkusz.pl, przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta i Gminy, Rynek 1, 32-300 Olkusz albo wrzucić do urny znajdującej się w magistracie. 

Co proponują władze?
Na stronie internetowej urzędu opublikowano również projekt nowej sieci szkół. Zgodnie z propozycją wszystkie szkoły podstawowe funkcjonujące na terenie miasta i gminy (SP nr 1 przy ul. J. Kantego 5, SP nr 2 przy ul. Kochanowskiego 2, SP nr 3 przy ul. Kpt. Hardego 11 a, SP nr 4 przy ul. F. Nullo 36, SP nr 5 przy ul. Cegielnianej 24, SP nr 6 przy ul. Długiej 67, SP nr 9 przy ul. Kosynierów 14, SP nr 10 przy ul. Żeromskiego 1, SP w Braciejówce, SP w Gorenicach, SP w Kosmolowie, SP w Osieku, SP w Sienicznie, SP w Zawadzie, SP w Zedermanie) miałyby zostać przekształcone w ośmioletnie podstawówki. Gmina nie planuje zmiany obwodów sieci szkół.

Według założeń reformy oświaty, od nowego roku szkolnego nie będzie prowadzony nabór do gimnazjów. Szkoły te mogą być wygaszane lub włączane w strukturę szkoły podstawowej. Propozycje władz Olkusz dotyczące czterech gimnazjów są następujące:

-Gimnazjum nr 1 przy ul. Kochanowskiego 2 – wygaszenie (pozostaje Zespół Szkolno – Przedszkolno – Integracyjny) z dniem 31 sierpnia 2019

-Gimnazjum nr 2 przy ul. Żeromskiego – wygaszenie lub włączenie do SP 10 z dniem 31 sierpnia 2019

-Gimnazjum nr 3 przy ul. J. Korczaka 7 – wygaszenie z dniem 31 sierpnia 2019

-Gimnazjum nr 4 przy ul. Kosynierów 14 – włączenie do SP 9 wraz z przekazaniem budynku z dniem 1 września 2019.

Wyniki ankiet mają zostać opublikowane nie później niż w ciągu 14 dni od końcowego terminu ich składania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lllffff
lllffff
5 lat temu

LIKWIDACJA, to jest właściwe słowo.

Iza
Iza
5 lat temu

Ależ światło edukacji min. Zalewska zakazuje mówić o wygaszaniu, w jej opinii gimnazja mają być przeksztalcane. W co zostaną przekształcone olkuskie gimnazja?