Olkusz

Do naszej redakcji wpłynęło pismo od grupy przedsiębiorców w sprawie anulowania lub zmiany uchwalonej w styczniu ubiegłego roku tzw. uchwały krajobrazowej. Chodzi o dość restrykcyjne zapisy dotyczące zasad umieszczania tablic i urządzeń reklamowych oraz obiektów małej architektury..

Pismo adresowane jest do miejskich radnych. Oto jego treść:

Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Olkusz Pan Jan Kucharzyk
Rada Miasta i Gminy Olkusz

My, przedsiębiorcy miasta Olkusz, zwracamy się z prośbą o anulowanie Uchwały nr XXIV/308/2021 z dnia 26/01/2021 lub jej zmianę na bardziej przychylną, gdyż jej obecna treść jest dla Nas zdecydowanie zbyt restrykcyjna. Na tę chwilę dostosowanie się do przepisów w niej zawartych, wiąże się dla Nas z ogromnymi kosztami, co w obecnej sytuacji jest nie do przyjęcia. Zarówno wymiana szyldów na nowe, wg wskazań w/w Uchwały jak i brak możliwości umieszczania w ramach witrynowych (szybach) informacji o promocjach itp. wiąże się ze stratami. Ponadto placówki franczyzowe, związane umowami, mają wytyczne dotyczące szyldów czy zamieszczania informacji o promocjach w obrębie witryny. Niedostosowanie się do nich wiąże się z karami umownymi wynikającymi z zawartych umów.

Sprawa dotycząca banerów reklamowych na budynkach, czasami, dla niektórych z Nas jest jedyną formą informacji dla klienta co w danym miejscu się znajduje. Dotyczy to przede wszystkim działalności, które prowadzone są w pobocznych częściach miasta. Jednocześnie zaznaczamy, że tak restrykcyjna Uchwała dotycząca szyldów czy reklam jest tylko w ośmiu miastach w całej Polsce, co świadczy o tym, że ranga sprawy nie jest aż tak ważna z punktu widzenia globalnego. Co aż tak szpetnego i odpychającego jest w obecnej sytuacji jaką mamy (banery świetlne, banery na budynkach, informacje umieszczane na witrynie), że Rada zdecydowała się tę Uchwałę przyjąć? Czy to aż tak według Waszej opinii „odstrasza”? I kogo właściwie? Na stronie Urzędu Miasta jest informacja, że przeprowadzone były konsultacje dotyczące zmian jakie mają obowiązywać. Stąd nasuwa się pytanie z kim konsultacje były przeprowadzone? Czy którykolwiek z przedsiębiorców, którego uchwała dotyczy mógł się w tej sprawie wypowiedzieć? Po zebraniu ponad 130 podpisów pod Naszą petycją, żaden z przedsiębiorców nie znał w/w Uchwały i w żadnym stopniu nie wyrażał pozytywnej opinii na jej temat. Chciałbym jeszcze podkreślić, czy Państwo Radni reprezentujecie Nas mieszkańców, czy tylko instytucję Urzędu Miasta? Olkusz jest pięknym miastem, nie ma co do tego wątpliwości ale wprowadzenie w życie przepisów, do których mamy się dostosować do dnia 20/02/2023 w Naszym mniemaniu bynajmniej go nie upiększy. Szkoda, że jak to zwykle bywa nikt Nas o zdanie nie zapytał i nie pomyślał o „kieszeniach” przedsiębiorców, co jest tak ważne w dzisiejszych trudnych dla Nas czasach.

W związku z powyższym prosimy o ponowne pochylenie się nad w/w Uchwałą.

Do wiadomości: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze