Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Rodzice, nauczyciele i sami uczniowie nie kryją obaw przed pierwszym dzwonkiem. Zgodnie z sugestiami naszych Czytelników sprawdziliśmy, jak do przyjęcia uczniów w czasie pandemii przygotowane są szkoły średnie na terenie powiatu olkuskiego.

Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektor Sanitarny wydali stosowne przepisy, obowiązujące w okresie pandemii. Za wdrażanie stosownych procedur odpowiedzialni są dyrektorzy placówek. O to, co dzieje się w szkołach średnich w ostatnich dniach wakacji zapytaliśmy olkuskiego starostę.

Starosta: jesteśmy przygotowani

Szef powiatu zapewnia, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem, zarówno w zakresie związanym z realizacją zadań dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczych, administracyjnych, jak i tych wynikających z przepisów szczególnych wydanych na okoliczność obowiązującej na terenie kraju epidemii. – Dyrektorzy szkół są w trakcie wdrażania procedur/regulaminów organizacyjnych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z mojej inicjatywy zwołałem naradę dyrektorów szkół średnich z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu Panią Agatą Knapik. W trakcie narady przekazano obowiązujące wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych. Na moją prośbę Inspektor Sanitarny do 1 września 2020 r. planuje uruchomić linię telefoniczną dedykowaną dla dyrektorów szkół, celem maksymalnego usprawnienia komunikacji. Daje to również dyrektorom możliwość szybkiego kontaktu z Inspektorem Sanitarnym w sytuacji wymagającej podjęcia bardzo szybkiej reakcji – opowiada starosta Bogumił Sobczyk.

Będą maseczki i rękawiczki

Powiat olkuski zabezpieczył w planach finansowych szkół fundusze na środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji rąk i powierzchni (jak mydła, papier, ręczniki papierowe). Placówki na ten cel wydały około 50 tys. złotych. Starosta zapewnia, że zapas płynów i maseczek będzie ponadto przekazany nieodpłatnie przez Ministerstwo Zdrowia – dyrektorzy szkół złożyli zamówienia na te środki, które będą kolportowane przez wojsko i straż do powiatów jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Obowiązku noszenia w szkołach maseczek czy przyłbic nie ma. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać sytuacja, gdy nauka ruszy pełną parą. Oświatowe placówki muszą być przygotowane na różne scenariusze.  Jak często powtarza dyrektor olkuskiego Sanepidu Agata Knapik – nosząc maseczkę ja chronię ciebie, ty chronisz mnie. A jak wiadomo, przykład idzie z góry. Czy zatem nauczyciele w szkołach będą mieli zapewnione maseczki i rękawiczki w odpowiedniej ilości? – Dyrektorzy zapewniają środki ochrony dla pracowników zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1356) – w tym maseczki jednorazowe i rękawiczki. Aktualnie nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa oraz noszenia rękawiczek przez nauczycieli i uczniów. Niemniej jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy takie środki będą wymagane – na przykład kiedy nagle pogorszy się stan zdrowia u ucznia, wtedy też dyrektorzy powinni zapewnić nauczycielom możliwość skorzystania z tych środków – odpowiada starosta Sobczyk.

Na rynku dostępna jest cała gama maseczek – od zwykłych jednorazówek, przez wielorazowe z materiału, po profesjonalne z filtrem. Czy dla nauczycieli znajdujących się z racji wieku w grupie ryzyka dostępne będą profesjonalne maseczki? – Tak, będą dostępne. W specjalnym formularzu z Ministerstwa Zdrowia, dyrektor każdej szkoły określił liczbę uczniów i nauczycieli pracujących w szkole. Na podstawie tych deklaracji resort zdrowia oszacował wielkość i zawartość dostawy środków ochrony osobistej – w tym maseczek profesjonalnych. Jak wspominałem, środki te trafią do szkół przed 1 września – zapewnia Bogumił Sobczyk.

Dezynfekcja to priorytet

W ministerialnych przepisach mowa jest o częstym wietrzeniu sal. To kolejny ważny aspekt, na który zwracają uwagę nasi Czytelnicy. Czy w szkołach średnich na terenie naszego powiatu przewidziano dezynfekcję sal (głównie ławek i drzwi), a także toalet, korytarzy, pokoi nauczycielskich – i z jaką częstotliwością?

– Dezynfekcja sal lekcyjnych, toalet i innych pomieszczeń jest dla nas priorytetem. Częstotliwość wietrzenia sal, mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz wyposażenia, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS są uwzględnione w procedurach wprowadzonych w każdej szkole. Będą to indywidualne rozstrzygnięcia w każdej szkole, zależnie od specyfiki szkoły, w tym metod nauczania – odpowiada starosta.

A co w przypadku, jeśli do szkoły przyjdzie chory uczeń? – Zgodnie z procedurą, uczeń, u którego występują niepokojące objawy zdrowotne, powinien pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych. Liczę na odpowiedzialne zachowania opiekunów prawnych oraz uczniów. Dyrektorzy szkół planują wprowadzenie monitoringu temperatury u uczniów przed rozpoczęciem zajęć. Jeżeli zachorowanie wystąpi w trakcie trwania zajęć szkolnych, uczeń zostanie odizolowany w wydzielonym pomieszczeniu. Dalsze postępowanie będzie uzależnione od stanu zdrowia ucznia, decyzji lekarza i Inspektora Sanitarnego – wyjaśnia starosta Sobczyk.

Do tematu będziemy wracać na naszych łamach. Po kilku tygodniach nauki – zgodnie z prośbami naszych Czytelników – sprawdzimy, jak wygląda przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w trakcie pandemii w praktyce.

fot. pixabay.com 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze