Olkuska Dolinka położona na osiedlu Młodych znalazła się w gronie 18 miejsc z całego kraju, zakwalifikowanych do konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Przypomnimy, że rewitalizacja Dolinki trwała prawie dwa lata. W tym czasie wykonano: parking z jezdnią manewrową, ścieżkę rowerową i chodniki, wielofunkcyjne boisko z nawierzchnia poliuretanową i trybunami, boisko z nawierzchnią trawiastą, plac zabaw, plac do ćwiczeń street workout, siłownię, rolkostradę, wybieg dla psów. Na terenie Dolinki pojawiły się również stojaki na rowery, ławki, stoły do szachów, kosze na śmieci. Nie zabrakło także nowych drzew, krzewów, kwiatów i trawników. Teren jest oświetlony, odwodniony i objęty monitoringiem. Wszystkie prace wykonano w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, na który gmina Olkusz otrzymała unijne dofinansowanie.

Zgłoszenia do plebiscytu dokonał miejski radny Wojciech Ozdoba, który był jedną z najbardziej zaangażowanych osób przy rewitalizacji tej części miasta. -Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, które wybiera corocznie najlepiej zagospodarowane przestrzenie miejskie. Ogromny udział w otrzymaniu nominacji ma Grzegorz Pałka – dzięki jego zdjęciom Dolinka zrobiła takie wrażenie. Otrzymanie nominacji w tak zaszczytnym konkursie już jest nagrodą za udaną rewitalizację przestrzenną i społeczną Osiedla Młodych – mówi Wojciech Ozdoba.

Głównym celem konkursu, o którym mowa, jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno – architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. W ten sposób są tez promowane rozwiązania tworzące nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Jak czytamy na stronie Towarzystwa Urbanistów Polskich, „(…) Podstawowe kryteria oceny zgłaszanych przestrzeni odnoszą się do kreowania ładu przestrzennego oraz podnoszenia atrakcyjności danego miejsca. Organizatorzy doceniają rozwiązania poprawiające jakość życia mieszkańców w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem, czy innymi formami oddziaływania na percepcję krajobrazu. Ponadto uwagę zwraca się na finansowanie inwestycji i racjonalne wykorzystanie funduszy europejskich, samorządowych i prywatnych”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze