Olkusz
W sobotni wieczór Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz wręczył coroczne nagrody „Cordis Nobilis”: podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Roman Piaśnik uhonorował ludzi, którzy na co dzień bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym.
Ustanowione w 2009 roku nagrody „Cordis Nobilis” przyznawane są w celu szczególnego docenienia oraz wyróżnienia osób i organizacji związanych z Olkuszem, które działają na rzecz innych osób. Podczas tegorocznej edycji imprezy, grono laureatów „Szlachetnych Serc” poszerzyło się o kolejne osoby związane ze Srebrnym Miastem. Burmistrz Roman Piaśnik dokonał uroczystego wręczenia wyróżnień w symbolicznym czasie – dzień po rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.
„Miniony rok trwale zapisał się w naszej pamięci. Wojna za naszą granicą wzbudziła dawno niepamiętaną grozę i poczucie realnego zagrożenia. Już od roku obserwujemy krwawiącą, ale bohatersko broniącą się Ukrainę. W ostatnich miesiącach zupełnie na nowo poznaliśmy, czym jest bezinteresowna pomoc. Dlatego tym większym podziwem darzymy te osoby, które swoją bezinteresowną pracą zasługują na naszą wdzięczność” – tymi słowami laureatów nagrody „Cordis Nobilis” docenił gospodarz Srebrnego Miasta.
W tym roku nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach, a laudacje odczytał naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Jacek Imielski. W tym roku statuetkę „Cordis Nobilis” otrzymali:
Organizacja
W kategorii „Organizacja” nagrody przyznawane są organizacjom pozarządowym za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra. W tym roku laureatem został olkuski UKS Omega.
„Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz w ubiegłym roku obchodził 10-lecie swojej działalności, kontynuując działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego «Hilcus». Z wielką pasją i zaangażowaniem klub rozwija pływackie talenty kolejnych roczników olkuszan. Pływacy klubu Omega Olkusz zdobywają liczne medale mistrzostw Polski juniorów i mistrzostw Polski. Klub może rozwijać swoją działalność dzięki pomocy dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Olkuszu. Nieocenioną pomoc w działalność klubu wnoszą także rodzice zawodników. To oni angażują się w życie klubu, dbają o atmosferę i najlepszy doping na zawodach. Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz to pepiniera wybitnych olkuskich pływaków.” – usłyszeliśmy w trakcie ceremonii wręczenia nagród.
Filantrop
W tej kategorii nagrody przyznawane są z kolei darczyńcom i sponsorom za finansowe wspieranie działalności społecznej. Tegorocznymi laureatami zostali państwo Aneta i Paweł Nawrotowie.
„Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie od wielu lat wspierają finansowo i rzeczowo liczne przedsięwzięcia charytatywne oraz integrujące lokalne środowisko. Od 2015 roku wspierają organizację Wigilii Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla mieszkańców na olkuskim rynku. Przekazują także licytowane w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w czasie zbiórek dla chorych dzieci vouchery do restauracji Batorówka. Od wielu lat wspierają rzeczowo i finansowo przedsięwzięcia integrujące mieszkańców Olkusza, takie jak pikniki rodzinne czy eksplozja kolorów w II Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu.” – wyliczali gospodarze wydarzenia.
Wolontariusz
W tej dziedzinie nagrody przyznawane są natomiast osobom stawiającym pierwsze kroki w pracy społecznej. Tym razem kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech wyróżnień, które otrzymały Alicja Gałka, Patrycja Mączka, Julia Stach i Dominika Maroszek.
„Panie Alicja Gałka, Julia Stach i Patrycja Mączka, czyli «Wspaniała Trójka z Czwórki», z wielkim zaangażowaniem wykonywały pracę wolontariacką w Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, a później w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. W gimnazjum opiekowały się niepełnosprawnym chłopcem, wysyłały paczki dla potrzebujących dzieci, brały udział w zbiórkach charytatywnych. W IV Liceum Ogólnokształcącym brały udział w świątecznej zbiórce żywności, kwestowały w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomagały starszej osobie w robieniu zakupów i w wielu innych akcjach pomocowych. Pani Dominika Maroszek od wielu lat uczestniczy w dziesiątkach przedsięwzięć społecznych i charytatywnych. Wspierała wiele zbiórek na rzecz chorych dzieci, na rzecz podopiecznych Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej i Domu Dziecka w Olkuszu. To osoba, która nie przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują pomocy.” – podkreślali organizatorzy gali.
Laureatką nagrody „Cordis Nobilis” w kategorii „Wolontariusz” została Kinga Czopek, która od wielu lat poświęca swój czas i energię na pracę wolontariacką: „Współpracowała z wieloma olkuskimi organizacjami pozarządowymi, z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Domem Pomocy Społecznej w Olkuszu czy schroniskiem dla osób bezdomnych ,,Przytulisko” w Krakowie. Aktywnie działała także w Klubie Wolontariackim w Zespole Szkół nr 4 w Olkuszu. Brała udział w licznych zbiórkach żywności, w organizacji wielu imprez charytatywnych, odwiedzała pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu. Aktywnie wspierała organizowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Wigilię na olkuskim rynku. Jest osobą wrażliwą, życzliwą i zawsze gotową nieść pomoc drugiemu człowiekowi.” – usłyszeliśmy w trakcie laudacji.
Osoba
W kategorii „Osoba” nagroda przyznawana jest zaś za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób. W tym roku laureatami nagrody „Cordis Nobilis” w tej dziedzinie zostali Olga i Mateusz Kamionkowie.
„Państwo Olga i Mateusz Kamionkowie przez całe swoje dorosłe życie skupili się na pomocy i aktywizacji ludzi do pracy na rzecz swojej społeczności lokalnej. W 2013 roku założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej «SIMO». Wkrótce potem reaktywowali także Osiedlowy Klub Krecik na Osiedlu Młodych. W klubie, wspólnie z dużą grupą współpracowników, realizują różnorodne projekty, skierowane zarówno do osób młodych, jak i seniorów. Organizują pikniki rodzinne, międzynarodową szkołę letnią czy Centrum Seniora.” – podkreślali przedstawiciele olkuskich władz.
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę i już tego dnia członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” oraz liczne grono wolontariuszy zorganizowało punkt, który stał się olkuskim centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przez pierwsze miesiące wojny transporty ze Srebrnego Miasta były przekazywane autobusami, które przywoziły do Polski uchodźców, a następnie wracały z olkuską pomocą humanitarną. Wsparcie kierowane było m.in. do miasta Niżyn na Czernichowszczyźnie: „W pomoc Ukrainie zaangażowały się dziesiątki mieszkańców Olkusza. Wielka w tym zasługa Państwa Olgi i Mateusza Kamionków.” – przypomnieli gospodarze wydarzenia.
W tegorocznej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu, środowisk biznesowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Rozdanie nagród „Cordis Nobilis” uświetnił ponadto występ niesamowitego duetu muzycznego, który stworzyli Anna Jakiesz-Błasiak i Mikołaj Miko Król. Pomoc w organizacji imprezy zapewnił natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.