Olkusz

Co roku na naszych łamach informujemy o plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazła się jedna z olkuskich atrakcji.

W ostatni piątek października podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze turystyczne miejsca i atrakcje naszego województwa w sześciu kategoriach. O tym, kto wygra, decydowali internauci.

Wyróżnienie w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny” zdobył Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Zadowolenia z nagrody nie ukrywa szef miasta.

– Dziś miasta bardzo mocno zabiegają o uwagę turystów, dlatego szczególnie cieszą mnie tak dobre efekty podejmowanych przez nas działań, polegających na rozszerzaniu naszej oferty. Szlak Gwarków to niezwykły sposób poznawania lokalnej historii w aktywnej formie poprzez tradycyjne odwiedzanie konkretnych punktów na mapie miasta, któremu towarzyszy niezwykle ciekawa historia dostępna za pośrednictwem smartfonów. Wszystko to sprawia, że w podróż z naszymi Gwarkami wyruszają wszystkie grupy wiekowe, dobrze się przy tym bawiąc. Nie można lekceważyć wpływu lokalnej turystyki na rozwój regionu. Przybywający do Srebrnego Miasta turyści odwiedzają nasze restauracje, śpią w hotelach, robią zakupy w lokalnych sklepach. Jeszcze w 2018 roku turystyka generowała 6 procent małopolskiego PKB, dziś już mówi się o kilkunastu procentach – to wyraźnie pokazuje, że inwestycje w turystykę się opłacają – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to projekt, którego głównym celem projektu jest popularyzacja historii miasta w innowacyjny, ciekawy sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. Każda z postaci opowiada o historii miasta. Szlak zaprojektowano w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych i niesłyszących. W centrum Olkusza stoi 18 rzeźb gwarków, a przy każdym z nich znajduje się tablica informacyjna. Zwiedzający mogą skorzystać z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków” na urządzenia mobilne, z nagraniami w kilku językach. Wirtualny audioprzewodnik dostosowany jest do potrzeb osób niesłyszących i niewidomych. Dzięki aplikacji można poznać ciekawostki dotyczące gwarków i ich lokalizacji, informacje o mieście oraz mijanych na szlaku obiektach. W ramach projektu dostępny jest także quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Na ulotce z questem znajduje się plan starówki z zaznaczoną lokalizacją rzeźb gwarków. Zwiedzając szlak z ulotką można odpowiadać na pytania związane z historią Olkusza i miejscowego górnictwa.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w tej edycji liczba osób głosujących wyniosła 10097, natomiast liczba oddanych głosów to 22576.

– Głównym celem konkursu jest działanie na rzecz promocji oferty turystycznej regionu, pokazanie szerokiej grupie odbiorców jak wiele ciekawych i niezwykłych miejsc mogą odkryć w Małopolsce. Szczególnie wartościowe jest to, że większość nagrodzonych atrakcji i obiektów położona jest poza głównym szlakiem i próżno szukać ich na pierwszych stronach popularnych przewodników. Dzięki wygranej w konkursie mogą liczyć na promocję, a co za tym idzie większą liczbę gości i wyższe dochody. Bardzo się cieszę, że dzięki organizacji konkursu pośrednio wspieramy branżę turystyczną, która odbudowuję się po trudnym okresie pandemii. Laureaci oraz wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną bohaterami kampanii promocyjnej realizowanej przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną. Ponadto, laureat w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 zł – mówi Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Które miejsca i atrakcje cieszyły się największym poparciem internautów?

Laureatem w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” została gmina Zator z powiatu oświęcimskiego, a wyróżnienia zdobyły: Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (powiat nowosądecki) oraz Gmina Dobczyce (powiat myślenicki)

Główny Szlak Beskidzki (odcinek małopolski) to zwycięzca w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny”. Obok Srebrnego Szlaku Gwarków Olkuskich wyróżnione zostały Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (Ziemia Sądecka).

„Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne” – tutaj wygrał Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST w Tuchowie (powiat tarnowski), a wyróżniono akcję Odkryj Beskid Wyspowy oraz Strawę pod Kopcem Wandy w Krakowie.

Energylandia w Zatorze to najlepsza „Unikatowa atrakcja turystyczna”. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie (gmina Andrychów, powiat wadowicki) i Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej (gmina Bystra-Sidzina, powiat suski) otrzymały wyróżnienia.

Laureatem w kategorii „Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury” została AgroEKOturystyka „Jeżowa Woda” (gmina Łukowica, powiat limanowski). Wyróżnienia przypadły Agroturystyce „Malowane Wierchy” w Gładyszowie (gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki) oraz Agroturystyce Siwejka w Ropkach (gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki).

„W gościnie – oferta kulinarna” – zwycięzcą jest „Jadłodajnia u Stasi” przy ul. Mikołajskiej 16 w Krakowie, a wyróżnienia zdobyły: Molo Restauracja w Osieku (powiat oświęcimski) i Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie (powiat wadowicki).

fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze