plan

Wiadomo już, na jakich zasadach dostępne będą mieszkania Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wkrótce spółka ogłosi przetarg na budowę bloku, który powstanie przy ul. Dworskiej i ul. Kolejowej.

Nowy obiekt powstanie według projektu wykonanego przez Pracownię Architektoniczną ARTETE z Dąbrowy Górniczej. Zaplanowano w nim 36 mieszkań i 18 miejsc postojowych w garażach indywidualnych. Łączna powierzchnia mieszkań to 1943,75 m2, a garaży 313,82 m2. – Każde z mieszkań posiada kuchnię, łazienkę, pokój dzienny i co najmniej jedną sypialnię. Obiekt będzie budowany w technologii tradycyjnej, z dachem wielospadowym z dachówki ceramicznej. Stan wykończenia mieszkań będzie wyższy niż tzw. deweloperski. Mieszkania zostaną wyposażone w płytki, panele, urządzenia sanitarne w łazienkach, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, grzejniki – opowiada prezes OTBS  Czesław Żak. Spółka ma już pozwolenie na budowę. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem procedury przetargowej na wybór instytucji współfinansującej inwestycję.

Środki na budowę w połowie zostaną pokryte z zaciągniętego kredytu i środków własnych. Pozostała część pochodzić będzie z wpłat od przyszłych najemców. Szacowany koszt budowy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego wynosi 3 tys. 500 złotych. Według założeń wysokość partycypacji wpłacanej przez przyszłych lokatorów wyniesie około 50 proc. Dokładna wartość zostanie określona po rozstrzygnięciu przetargu na budowę bloku. Wcześnie partycypacja wynosiła do 30 proc. wartości mieszkania. Władze spółki tłumaczą, że wzrost spowodowany jest zmianą przepisów zakładających możliwość wykupu mieszkań na własność oraz koniecznością zaciągnięcia kredytu w komercyjnym banku.

Formuła docelowej własności jest alternatywą dla budownictwa czynszowego z wykorzystaniem środków z kredytów Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. – W ostatnich latach ustawodawca, po likwidacji preferencyjnych kredytów dla TBS – ów, nie zaproponował żadnej alternatywnej formy, Zarząd Spółki widząc taki obrót spraw przystąpił do wdrożenia własnego programu budownictwa. Dopracowanie nowego produktu było związane z wieloma ustaleniami prawnymi oraz wystąpieniem o indywidualną interpretację do Izby Skarbowej i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – wyjaśnia wiceprezes OTBS – u Krzysztof Soborski.

Mieszkania w TBS- ie cieszyły się sporą popularnością. Już po oddaniu bloku przy ul. Osieckiej na liście oczekujących widniało ponad 200 nazwisk. Na początku tego roku zweryfikowano listy oczekujących, aby przekonać się, ile osób jest zainteresowanych nowa formułą. 85 osób złożyło poprawione wnioski.

Lokale będzie można wykupić na własność. – Na wniosek najemcy możemy wyodrębnić i ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego. Przeniesienie własności aktem notarialnym na rzecz lokatora może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku i uregulowaniu wszystkich zobowiązań wynikających z umowy – dodaje Czesław Żak.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
milutki
milutki
8 lat temu

A co z premią , podwyżką i dodatkiem specjalnym dla p. prezesa? Bo za obecne wynagrodzenie nie za dużo można zdziałać !

pavv
pavv
8 lat temu

TBS-y na nowych zasadach mają sens pod warunkiem, że nie zacznie się rżnięcie klientów jak to robili deweloperzy co to na 1 m2 chcieli zarobić nawet 200-300%

kipon
kipon
8 lat temu

Oby więcej TBS. Dla zainteresowanych polecam http://tbs24.pl