gwarek2

W centrum Olkusza pojawiły się pierwsze rzeźby gwarków. To pierwszy etap realizacji rewitalizacyjnego projektu „Srebrny szlak gwarków olkuskich”.

Rzeźby można już zobaczyć m. in. na ul. Basztowej obok murku przy kościele oraz przy baszcie, przy ul. Mickiewicza, na zrekonstruowanych fragmentach bramy sławkowskiej przy ul. Sławkowskiej, na rynku przy zejściu do podziemi, na ul. Krakowskiej i ul. Augustiańskiej.
Kolejne lokalizacje , gdzie staną rzeźby: park przy ul. Mickiewicza, przy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska), przy ul. Górniczej przy Kamienicy Marszałkowskiej oraz na chodniku przed Zespołem Szkół nr 1, w pobliżu kamienicy Wielopolskich, na dziedzińcu Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, na murku naprzeciw PTTK, przy fontannach, na placu kościelnym przy dzwonnicy.

– Szlak Gwarków Olkuskich to nie tylko potencjał turystyczny i promocyjny wyrażany zdjęciami, które w przyszłości będą pojawiały się w mediach społecznościowych czy tradycyjnych. To również niespotykana okazja do tego, by edukować najmłodszych olkuszan, opowiadając im w atrakcyjny sposób o historii miasta. Z kolei dla nauczycieli i animatorów kultury to fantastyczne narzędzie do tworzenia własnych inicjatyw – uważa olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

gwarek1

Głównym celem projektu jest popularyzacja historii miasta w innowacyjny, ciekawy sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. – Postacie mają opowiadać historię miasta. Z każdą z nich będzie wiązała się opowieść dotycząca dziejów Olkusza oraz legend. Zależało nam również na tym, aby cały szlak był dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie ma na nim żadnych przeszkód architektonicznych, ze szlaku będą mogły korzystać osoby niewidome czy niesłyszące. Historię miasta opowiadamy na wiele sposobów – opowiada inicjatorka szlaku Emilia Kotnis – Górka.

Za wykonanie i montaż gwarków odpowiada firma, która wygrała przetarg – PPUH Łukasz Siuta z podkrakowskiego Cholerzyna. Koszt zadania to 298 344,00 złote.

Realizacja szlaku potrwa do końca roku. Przy postaciach gwarków pojawią się tablice informacyjne. W projekcie ujęto także aplikację, z pomocą której poznamy historię miasta.

gwarek3

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu, w skład którego wchodzi jeszcze zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kantego (boisko wielofunkcyjne, boisko do gier i zabaw oraz plenerowa siłownia) oraz montaż zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wartość całego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu” to 1 298 849,53 złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 wynosi 974 137,12 złotych.

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
5 Autorzy komentarzy
PXTenigma1952bezdomnyobserwator99zdzich77Olkuszanin6 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olkuszanin6
Olkuszanin6

Takie krasnale to niech sobie Pani Emilia i Burmistrz postawią w swoich przydomowych ogródkach a nie w Naszym Olkuszu. Za taką radosną twórczość powinni ze swojej kieszeni zapłacić inicjatorka i włodarz. Dlaczego wybrani przez Nas radni nie powiedzieli tej krasnalowej parodii „twórców” STOP?! Czy wielkość krasnali – Gwarków nie jest aluzją do Nas Olkuszan?

zdzich77
zdzich77

Mogli te krasnale zrobić z twarzą Miłościwie Nam Panującego Pierwszego Sekretarza Polskiej Partii PiS Jarosława K. Wtedy większości by się podobały, a w czasie różnych uroczystości mogłyby robić za pełnowymiarowe pomniki Prezydenta Tysiąclecia śp. Lecha K. pod którymi lokalni wyznawcy PiS-lamizmu składaliby tony wiązanek.

bezdomnyobserwator99
bezdomnyobserwator99

Będą miały psy koło czego sikać. Tyle pieniędzy ! A na allegro są tańsze i lepsze krasnale! PO-PiS tego nie rozumie obkleili swoimi wyretuszowanymi podobiznami całe miasto, dali nam krasnale i chcą żebyśmy głosowali.

enigma1952
enigma1952

A wy Ciągle niezadowoleni, co za malkontenci. Nawet nie umiecie docenić włożonego wysiłku by to miasto jakoś kulturalnie wyglądało. Przez lata to była jedynie stagnacja i rozrywka pod „Kasztanem” lub u „Bobra”. To był szczyt wymagań i aspiracji tego motłochu.Trzeba było w tych miejscach postawić krasnala o buziuni taty rydzyka. Myślę, że ten ciemnogród na takie wyróżnienie zasługuje i oczekuje 😛
Ps.
Do nowych Olkuszan i młodzieży. Pod kasztanem i u Bobra to były knajpy,mordownie gdzie królował śledź i seta, gdzie ten bogobojny ludek zaglądał przed i po wyjściu z kościoła no i oczywiście w dniach jarmarków.

PXT
PXT

Hugo bo to jest kwestia skojarzeń. Najpierw ogłasza się niespodziewaną astronomiczną podwyżkę za „dobrowolno-przymusową” usługę śmieciową, a po takiej wieści nic się społeczności nie będzie podobać, co jest związane z kosztami czegokolwiek. Po prostu ludzie są wkórwieni na każde koszty zwłaszcza związane z jakimiś legendami. Jaką by tylko”arystokracja ratuszowa” wymyśliła atrakcję, będzie ona zawsze uznana i postrzegana jako zbytek przez (jak to określiłeś) „motłoch i ciemnogród” na którego krwawicy arystokracja lubuje wieść żywot pod dostatkiem, aby nie musieć myśleć tego o czym myśli „motłoch”, czyli „aspiracjach” jak powiązać koniec z końcem. Ot cała tajemnica „motłochu i ciemnogrodu”. Ależ w Tobie… Czytaj więcej »

enigma1952
enigma1952

[quote name=”PXT”]Hugo bo to jest kwestia skojarzeń. Najpierw ogłasza się niespodziewaną astronomiczną podwyżkę za „dobrowolno-przymusową” usługę śmieciową, a po takiej wieści nic się społeczności nie będzie podobać, co jest związane z kosztami czegokolwiek. Po prostu ludzie są wkórwieni na każde koszty zwłaszcza związane z jakimiś legendami. Jaką by tylko”arystokracja ratuszowa” wymyśliła atrakcję, będzie ona zawsze uznana i postrzegana jako zbytek przez (jak to określiłeś) „motłoch i ciemnogród” na którego krwawicy arystokracja lubuje wieść żywot pod dostatkiem, aby nie musieć myśleć tego o czym myśli „motłoch”, czyli „aspiracjach” jak powiązać koniec z końcem. Ot cała tajemnica „motłochu i ciemnogrodu”. Ależ w… Czytaj więcej »

PXT
PXT

[quote name=”Hugo Knote”]…Dlaczegoś biedny, Boś głupi.[/quote]Chociaż to zdanie jest popularne, to nie do końca się mogę z nim zgodzić. Może w pewnym, ale kontrowersyjnym zakresie ma ono pewną zasadność. Trzeba by określić co należy do mądrości a co do głupoty, a zatem zapytam Cię: Gdzie zakwalifikowałbyś uczciwość a gdzie cwaniactwo? Czy ktoś cwany, bezwzględny to mądry? Uczciwy skrupulatny to głupi? Jedno tu jest pewne ten pierwszy na bogactwo materialne zawsze wygrywa z tym drugim. Czy np. każdy alkoholik to nikczemny i zerowy osobnik, któremu nie warto poświęcić uwagi?Zwłaszcza gdy idzie do „mordowni” zalać robala? A co do wyższej kultury to… Czytaj więcej »