zus

Zmiana terminu wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich przesunięta na 1 grudnia 2018 roku stała się faktem. Prezydent podpisał ustawę . Od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego dla pacjenta będzie Internet.

Ustawa wydłuża okres do 30 listopada 2018 r., w którym będą mogły być wystawiane jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Obecnie lekarze wystawiają pacjentom zarówno papierowe jak i elektroniczne zwolnienia lekarskie. Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika.

Ważne:
Od 1 stycznia 2016 r. wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający powyżej pięciu pracowników powinni już swój profil na PUE ZUS posiadać. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej.

Lekarz wystawiający pracownikowi e-ZLA wysyła zwolnienie do ZUS drogą elektroniczną. Jeśli pracodawca posiada profil na PUE będzie miał wgląd w e-ZLA swojego pracownika. Jeżeli nie będzie miał założonego profilu nie będzie można tego zwolnienia przesłać elektronicznie do firmy. Pracownik musi wydruk zwolnienia dostarczyć do pracodawcy – ten zaś musi poinformować swoich pracowników na piśmie, że każdorazowo wydruk e-ZLA od lekarza muszą mu doręczyć w ciągu 7 dni.

Przypomnijmy – możliwości założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS!
-Wejdź na stronę www.zus.pl, wybierz opcję „Zarejestruj się”
-Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz
-Musisz potwierdzić swoja tożsamość

Masz trzy możliwości:
-Osobiście w najbliższej placówce ZUS
-Za pomocą profilu zaufanego ePUAP
-Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)

Przedsiębiorco – jeśli założysz konto na PUE masz 7 dni od jego utworzenia na pisemnie powiadomienie swoich pracowników o tym, że nie muszą doręczać wydruku e-ZLA. To duże udogodnienie dla ciebie i twoich pracowników.

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
6 lat temu

Gdzie dopisek ARTYKUŁ SPONSOROWANY???