Przeciwko grypie można się szczepić przez cały sezon. Jednak największą skuteczność szczepienia mają we wrześniu i październiku. Warto zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach przeziębienia znacznie się nasiliły.
Grypa jest ostrą chorobą wirusową, bardzo zakaźną, szerzącą się drogą kropelkową  w czasie ruchu powietrza, kichania czy kaszlu. Można się nią zarazić poprzez przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory. Wysoka gorączka, powyżej 39 stopni, bóle mięśniowe, osłabienie, kaszel, ból gardła i katar – to najczęstsze jej objawy. U dzieci mogą pojawić się również zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Grypa może skończyć się powikłaniami: zapaleniem płuc i oskrzeli, mięśnia sercowego a nawet mózgu. – Wrzesień i październik są najlepszym okresem na przyjęcie szczepionki.

Działa ona już po 7-10 dniach od jej podania i jest dobrze tolerowana przez organizm. Mogą ją przyjmować nawet małe dzieci, od szóstego miesiąca życia. W aptekach jest wiele szczepionek. Kosztują od 25  do 37 złotych. To znacznie mniej niż koszty porad medycznych, leków i zwolnień lekarskich – przekonuje Agata Knapik, powiatowy inspektor sanitarny.
Większość poradni zdrowia jest gotowa do sezonu. Niemal wszędzie można się zaszczepić i nie trzeba przynosić własnej szczepionki. Wówczas pacjent płaci tylko za nią, sam zabieg jest bezpłatny.
Szczepienia są skuteczniejszą metodą ochrony przed chorobą niż dostępne bez recepty tzw. leki przeciwgrypowe, które mogą jedynie łagodzić objawy choroby, a nie zabezpieczać przed nią. Na szczepienie powinny zdecydować się przede wszystkim osoby powyżej 65. roku życia i przewlekle chorzy, szczególnie na choroby układu oddechowego, krążenia, cukrzycę i astmę. Szczepieniami należy również objąć osoby narażone w pracy na kontakt z innymi ludźmi: pracowników służby zdrowia, szkolnictwa i handlu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze