Bydlin/p>

– Niech ten niebywały entuzjazm naszych Rodaków z 1918 roku udzieli się również nam. Zróbmy wszystko, by tak się stało. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny! Manifestujmy swój patriotyzm – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 108. rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami oraz Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości tradycyjnie odbyły się na cmentarzu parafialnym w Bydlinie pod mogiłą legionistów.

Uczestnicy niepodległościowych obchodów w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali z placu szkolnego na cmentarz parafialny, gdzie biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak odprawił mszę św. za Ojczyznę.

Gości powitał wójt gminy Klucze Norbert Bień, przypominając pokrótce o bitwie stoczonej w dniach 17-18 listopada 1918 roku pomiędzy oddziałami legionistów a Rosjanami, na polach między Bydlinem a Załężem nieopodal Krzywopłot. Bitwa ta rozpoczęła marsz ku wolności.

– Starajmy się żyć nie z konieczności, lecz żyjmy dla rodzin, lokalnych małych ojczyzn i ojczyzny, kierując się dowagą, realizując wyzwania, obowiązki wobec Rzeczpospolitej Polskiej. To święto powinno łączyć wszystkich Polaków. Dziś jesteśmy w wolnej Polsce w zjednoczonej Europie. To, co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością i zwykłym obyczajem: symbole biało – czerwone w miejscach publicznych, polska administracja, armia i służby mundurowe – wszystkie atrybuty wolnego, niepodległego, demokratycznego i nowoczesnego państwa są dla nas czymś oczywistym. Szanujmy i pielęgnujmy to. Droga do wolności często prowadzi przez piekło – takie właśnie rozegrało się tutaj, na Wzgórzu św. Krzyża i okolicznych polach. Taki czas przeżywa dzisiaj naród ukraiński. Mamy nadzieję, że niebawem wojna się skończy, Ukraina odzyska wolność – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Ważnym elementem uroczystości było odznaczenie Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Mateusza Radomskiego – historyka, wiceprezesa olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medal za zasługi dla Niepodległej w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz w asyście minister Agnieszki Ścigaj.

Jak co roku, mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Po apelu poległych, goście złożyli kwiaty pod mogiłą legionistów. 

W dalszej części obchodów uczestnicy przenieśli się w czasy I wojny światowej, a to za sprawą grup rekonstrukcyjnych (GRH KuK Sturmtruppen, GRH Bellum, GRH V Batalion Strzelców Olkuskich), które w okopach na Wzgórzu św. Krzyża zainscenizowały bitewny epizod z 1914 roku.

Zwieńczeniem uroczystości były patriotyczne występy uczniów Szkoły Podstawowej w Kluczach i chóru „Ziemia Kluczewska”.

Organizatorem obchodów był Urząd Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie oraz Stowarzyszenie „Otwarci” Bydlin. Patronat narodowy nad uroczystościami 108. Rocznicy bitwy pod Krzywopłotami objął Prezydent RP Andrzej Duda – w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a patronat honorowy Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Święto Niepodległości w gminie Klucze nieodłącznie kojarzy się również ze sportowymi wydarzeniami. W piątek 11 listopada w Bydlinie odbył się  27. Międzynarodowy Bieg Uliczny „Szlakiem Walk Legionistów”, zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a zorganizowany przez: Wójta Gminny Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Stowarzyszenie „Otwarci” z Bydlina, LKS „Kłos” Olkusz i LKS „Legion” Bydlin. Jednocześnie odbyły się 8. Zawody Nordic Walking „Szlakiem Walk Legionistów” oraz 5. Zawody Dzieci i Młodzieży Nordic Walking.

-Niech ten niebywały entuzjazm naszych Rodaków z 1918 roku udzieli się również nam. Zróbmy wszystko, by tak się stało. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny! Manifestujmy swój patriotyzm – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 108. rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami oraz Narodowego Święta Niepodległości Uroczystości tradycyjnie odbyły się na cmentarzu parafialnym w Bydlinie pod mogiłą legionistów.
« 1 z 10 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze