Olkusz

Niedawno skontaktował się z nami Czytelnik, który prosił o interwencję w sprawie parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej. Jak wygląda ta kwestia w praktyce?

Kwestia parkowania to jeden z najczęściej poruszanych tematów w ramach prowadzonych przez nas interwencji. Dostaliśmy niedawno maila od mieszkańca Olkusza, skarżącego się na zajmowanie parkingów dla niepełnosprawnych przez osoby, które według niego nie mają do tego uprawnień. W tym konkretnym przypadku sprawa dotyczyła miejsc postojowych zlokalizowanych na olkuskim rynku. – Jak długo będzie tolerowane zachowanie osób wykorzystujących znajomość luk prawa przed sądami w celu unikania kar za zajmowanie swoimi samochodami niewłaściwie oznaczonych miejsc dla niepełnosprawnych?  – pyta Czytelnik.

Razem z wiadomością, na naszą redakcyjną skrzynkę, nadesłane zostały również zdjęcia samochodów pozostawionych w omawianym miejscu. Postanowiliśmy poprosić o komentarz do zaistniałej sytuacji olkuski magistrat. Jak informuje rzecznik prasowy samorządu, Straż Miejska w Olkuszu podejmuje interwencje w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień.

W ostatnim okresie funkcjonariusze SM nie odnotowali nieprawidłowości w parkowaniu w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ruchowo w rejonie Rynku. Natomiast na podstawie zdjęć nie jestem w stanie ocenić, czy kierujący uwidocznionymi pojazdami mieli uprawnienia do zajmowania miejsca specjalnego. Zdjęcia nie pozwalają ustalić, czy np. za szybą znajdowała się stosowna informacja o uprawnieniu do zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych – mówi Michał Latos.

Parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tak zwane parkowanie na kopercie, przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi. Aby móc w ten sposób pozostawić pojazd, trzeba za szybą umieścić specjalną kartę parkingową. Przysługuje ona zarówno dorosłym z niepełnosprawnością, jak i niepełnosprawnym dzieciom. Warto wiedzieć, że jest ona przypisana do osoby, a nie do auta. Aby ją uzyskać, należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie stwierdzone jest znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się i zawarte są wskazania do wydania karty parkingowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
10 miesięcy temu

Ale mnie ten donosiciel rozbawił! Zrobił zdjęcia boków auta twierdząc, że nie mają prawa one parkować na miejscu dla niepełnosprawnych! Co mają se nalepkę z wózkiem nakleić na drzwiach czy co?
Czy za szybą był identyfikator uprawniający do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych tego już donosiciel nie napisał ani zdjęcia nie dołączył.