Olkusz

Niedawno skontaktował się z nami Czytelnik, który prosił o interwencję w sprawie parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej. Jak wygląda ta kwestia w praktyce?

Kwestia parkowania to jeden z najczęściej poruszanych tematów w ramach prowadzonych przez nas interwencji. Dostaliśmy niedawno maila od mieszkańca Olkusza, skarżącego się na zajmowanie parkingów dla niepełnosprawnych przez osoby, które według niego nie mają do tego uprawnień. W tym konkretnym przypadku sprawa dotyczyła miejsc postojowych zlokalizowanych na olkuskim rynku. – Jak długo będzie tolerowane zachowanie osób wykorzystujących znajomość luk prawa przed sądami w celu unikania kar za zajmowanie swoimi samochodami niewłaściwie oznaczonych miejsc dla niepełnosprawnych?  – pyta Czytelnik.

Razem z wiadomością, na naszą redakcyjną skrzynkę, nadesłane zostały również zdjęcia samochodów pozostawionych w omawianym miejscu. Postanowiliśmy poprosić o komentarz do zaistniałej sytuacji olkuski magistrat. Jak informuje rzecznik prasowy samorządu, Straż Miejska w Olkuszu podejmuje interwencje w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień.

W ostatnim okresie funkcjonariusze SM nie odnotowali nieprawidłowości w parkowaniu w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ruchowo w rejonie Rynku. Natomiast na podstawie zdjęć nie jestem w stanie ocenić, czy kierujący uwidocznionymi pojazdami mieli uprawnienia do zajmowania miejsca specjalnego. Zdjęcia nie pozwalają ustalić, czy np. za szybą znajdowała się stosowna informacja o uprawnieniu do zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych – mówi Michał Latos.

Parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tak zwane parkowanie na kopercie, przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi. Aby móc w ten sposób pozostawić pojazd, trzeba za szybą umieścić specjalną kartę parkingową. Przysługuje ona zarówno dorosłym z niepełnosprawnością, jak i niepełnosprawnym dzieciom. Warto wiedzieć, że jest ona przypisana do osoby, a nie do auta. Aby ją uzyskać, należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie stwierdzone jest znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się i zawarte są wskazania do wydania karty parkingowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Ale mnie ten donosiciel rozbawił! Zrobił zdjęcia boków auta twierdząc, że nie mają prawa one parkować na miejscu dla niepełnosprawnych! Co mają se nalepkę z wózkiem nakleić na drzwiach czy co?
Czy za szybą był identyfikator uprawniający do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych tego już donosiciel nie napisał ani zdjęcia nie dołączył.