Pod koniec ubiegłego tygodnia na drogach powiatu olkuskiego doszło do kilku wypadków. Niestety jeden z nich zakończył się tragicznie. Zginęła pasażerka fiata cinquecento, za kierownicą którego siedział nietrzeźwy mężczyzna.
5 października o godz. 17:23 w Zarzeczu, 65-letni kierowca fiata stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i dachował. W wyniku odniesionych ran na miejscu zmarła 77-kobieta. W samochodzie znajdowało się jeszcze troje innych dorosłych pasażerów, którzy doznali obrażeń. Ich życie nie jest zagrożone.
Badanie alkomatem wykazało, że kierowca miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. 65-latek popełnił przestępstwo, za które teraz grozi mu nawet 12 lat więzienia, a także wysoka grzywna oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. – Ponadto nietrzeźwy sprawca wypadku będzie zobowiązany do zapłacenia orzeczonej przez sąd nawiązki na rzecz pokrzywdzonego (osoby najbliższej, Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych – mówi st. asp. Katarzyna Matras.
Lekkomyślni kierowcy
Jedną z głównych przyczyn wypadku niewątpliwie była lekkomyślność kierowcy, który zdecydował się usiąść za kierownicą będąc pod wpływem alkoholu. – Małopolska Policja chcąc ograniczyć tego typu zjawiska od roku 2006 prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, polegającą na badaniu trzeźwości kierujących podczas każdej kontroli drogowej. Od momentu jej wprowadzenia, w roku 2016 liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 46,4%, liczba zabitych zmalała się o 76%, a rannych o 54,5% – dodaje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.
Chwila warta życie
W olkuskiej komendzie i w komisariatach na terenie całego powiatu dostępne są urządzenia do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Takie badanie alkomatem trwa kilka sekund, a może uratować niejedno ludzie życie. Cenna jest również obywatelska postawa.
– Jeśli zauważysz nietrzeźwego kierowcę, którego zachowanie świadczy, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego – nie bądź obojętny, reaguj i powiadom o tym Policję! Każdy może zadzwonić – nawet anonimowo – pod numer telefonu 112 lub 997 – zaznacza st. asp. Katarzyna Matras.
W tym miejscu warto jednak pamiętać o zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Odradza się pościgów za pijanym kierowcą i zajeżdżania mu drogi. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu często nie panują nad emocjami i są zdolne do skrajnych zachowań.
Jak pokazują badania na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodów pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj obserwacja dotyczy „dalszych znajomych” (93%) oraz przyjaciół (80%), a także członków rodziny (50%). Polacy rzadko podejmują interwencje wobec pijanych za kierownicą. Tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w „nie swoje sprawy” czy lękiem przed próbą zemsty. Takie historie jak opisana wyżej pokazują jednak, że warto powiedzieć stanowcze „NIE”.
Fot. KPP Olkusz
https://wiadomosci.wp.pl/tragiczny-final-ucieczki-przed-policja-trzy-osoby-nie-zyja-6176992887933057a
No i kto się przyczynia do nieszczęść na drogach i to w szczerym polu. Tych 3-ch śmierci młodych ludzi można było uniknąć. Wystarczyło żeby podjęto szybką akcję ratowniczą, ale widocznie nie podjęto, bo stwierdzono, że bez tych trzech też świat się będzie toczył dalej grunt, żeby statystyki rosły nieudacznikom.
[quote name=”pavv”]Nie sama prędkość jest niebezpieczna tylko jej nieodpowiednie wytracanie / hamowanie[/quote]
Zwłaszcza, że przeważnie brakuje na to wytracanie prędkości czasu, no bo z reguły chodzi o te nędzne resztki albo nawet ułamki sekund, które pozostają na te nieodpowiednie wytracenie. No chyba, żeby była możliwość puszczenia filmu w zwolnionym tempie, które pozwoli na odpowiednie reakcje, ale rzeczywistość jest inna, zawsze związana na sztywno z czasem w którym się rozgrywa. Dlatego po takich „wytracaniach” sztywność powiązania czasu przekłada się przejście ze stanu elastycznego do sztywnego i trzeba tę sztywność spakować do worka z suwaczkiem.
No nie dziwota że jest tyle wypadków jak policja zamiast robić nocne kontrole trzezwości po okolicach olkusza, potrafi tylko w dzień stać w krzaczorach i ładować mandaty za prędkość liczy się kasa ,policja działa biznesowo,dlaczego nie podają statystyk ile pijanych kierowców policja zatrzymała? tylko się chwalą ile mandatów wlepili.
[quote name=”…”]Główną przyczyną nieszczęść jest PRĘDKOŚĆ, POŚPIECH. [/quote]
Nie sama prędkość jest niebezpieczna tylko jej nieodpowiednie wytracanie / hamowanie
Główną przyczyną nieszczęść jest PRĘDKOŚĆ, POŚPIECH. Spóźniony do pracy kierowca pod presją, obawiający się sankcji od strony pracodawcy jest bardziej niebezpieczny na drodze niż wyluzowany wracający z obiadu zakropionego lampką wina, która wykaże na pewno większą zawartość niż rzeczywiście mu po krwi krąży.
Oczywiście dodatkowym poważnym czynnikiem jest obecny bardzo duży tłok na drogach ale sam tłok nie jest aż tak groźny, tylko w połączeniu z nadmierną PRĘDKOŚCIĄ- nie tylko mnoży ale potęguje „do entej” złe statystyki.
To na PRĘDKOŚCI się trzeba głównie skupić bo to ona robi te ponure statystyki.
i jeszcze jedno :”Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu często nie panują nad emocjami i są zdolne do skrajnych zachowań.”
Święta prawda, wiele takich wypadków można było uniknąć, gdyby takich pijaków nadgorliwie nie straszono niebieskimi kogutami i wyciem, a umiejętnie i dyskretnie ich zgarnięto, a są na to inne sposoby, nie koniecznie stylem z hamerykanskich hollywoodzkich produkcji.
Zwiększyć normę do min. 0,5 promila jak w wielu krajach UE i z dziesiątków procent zrobią się drobne procenty!
[quote name=”theon”]Gwoli ścisłości drobna korekta : NIE DA SI ZADZWONIĆ ANONIMOWO ani na 112 ani nigdzie i w ogóle resztki anonimowości straciliśmy już jakiś czas temu :)[/quote]
Za to anonimowi pragną być funkcjonariusze, którzy nie chcą się przedstawiać podczas interwencji, jak to wyjaśnić???
Wiadomo, że jeśli nie mam złych intencji to mi wisi anonimowość. Na anonimowości zależy tylko tym którzy mają złe zamiary i ci którzy obawiają się odwetów od strony ZŁA.
Jeśli chodzi o powstrzymanie pijanego kierowcy, to wcale nie mam obaw nawet mu „sklepać fejsa” bez względu na to kim jest dla mnie, czy to obcy czy przyjaciel, nieprzyjaciel czy rodzina, bo wiem, że jak wytrzeźwieje to mi jeszcze podziękuje. Sam jestem go w stanie powstrzymać i nie potrzebuję do tego żadnych funkcjonariuszy i wiem, że nawet sklepanie mu ryja mi wybaczy, ale wydania go na pastwę mundurowych to mi już raczej nie wybaczy. Tak więc nie odczuwam lęku przed zemstą, poza jednym wyjątkiem- taki lęk należy odczuwać przed samymi mundurowymi, bo nie cofają się przed zemstą wszelakiego rodzaju od wrabiania w czyny niepopełnione, aż po uciszenie za pomocą np. zawartości kabury z którego i tak są wybawiani, a mają dosyć duże możliwości przy wsparciu kolegów z prokuratury. Zawsze tłumaczą się agresywnością swoich ofiar.
Gwoli ścisłości drobna korekta : NIE DA SI ZADZWONIĆ ANONIMOWO ani na 112 ani nigdzie i w ogóle resztki anonimowości straciliśmy już jakiś czas temu 🙂