Triumf okolicznych firm [INFOGRAFIKA]

1
1408

Przedsiębiorcy z naszego powiatu radzą sobie coraz lepiej. Widać to zarówno po inwestycjach jakie prowadzą, jak i po wysokich pozycjach zajmowanych przez ich firmy  w ogólnopolskich rankingach. W tym roku aż jedenaście podmiotów z naszej okolicy zostało sklasyfikowanych w zestawieniu najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw miesięcznika Forbes.

Diamenty Forbsa – bo taką nazwę nosi ranking – to zestawienie firm, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość. Klasyfikacji danych, na zlecenie miesięcznika Frobes, dokonała firma analityczna Bisnode Polska w oparciu o dane z publicznych rejestrów takich jak m.in. Krajowy Rejestr Sądowy. Firmy zestawiono w trzech kategoriach na podstawie przychodów ze sprzedaży: od 5 do 50 mln złotych, od 50 do 250 mln złotych oraz powyżej 250 mln złotych.

Biznesowa „super liga”

Wśród największych spółek –podobnie jak przed rokiem – znalazły się Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław S.A. Przedsiębiorstwo to zajęło 4 miejsce na liście regionalnej oraz 66 na liście ogólnopolskiej. Obrót ZGH wyniósł w 2018 r. ponad 1,3 mld zł a zysk netto – prawie 185 mln zł. Oczko niżej, czyli na 5 pozycji w województwie i 78 w Polsce uplasowało się Velvet Care sp. z o.o. z Klucz. Producent artykuły toaletowych i sanitarnych może pochwalić się sprzedażą na poziomie 544 mln zł i zyskiem 38 mln zł.

Lokalni potentaci

W kategorii od 50 do 250 mln zł na 34 miejscu w Małopolsce i 378 w kraju znalazła się firma Plast Met Automotive Systems sp. z o.o. z Olkusza. Ten dostawa komponentów dla czołowych producentów z branży motoryzacyjnej wygenerował w 2018 r. 210 mln zł obrotu i niespełna 20 mln zł zysku. Drugim przedsiębiorstwem z naszej okolicy sklasyfikowanym w tej kategorii  jest spółka transportowo-spedycyjna Antrans BiS. Niespełna 63 mln przychodu i 5,7 mln zł zysku „dały” tej firmie 64 lokatę w regionie i 709 w Polsce.

Coraz więcej firm

Trzecią grupę stanowią przedsiębiorstwa z obrotem od 5 do 50 mln zł. Tym razem w tej kategorii znalazło się aż 7 podmiotów. Najwyżej spośród nich widnieje Electric Global sp. z o.o. Olkuska spółka zajmująca się wykonywaniem instalacji elektrycznych zajmuje 3 miejsce w Małopolsce i 36 na liście ogólnej. Na 20 pozycji w województwie (505 w kraju) uplasowała się firma Keram sp. z o.o. z Bukowna, producent ceramiki budowlanej. Niewiele niżej (23 w Małopolsce i 522 w Polsce) odnaleźć możemy firmę Pegas sp. z o.o. z Zimnodołu, zajmującą się handlem surowcami mineralnymi. Sovrana Polska, dystrybutor chemii i sprzętu pralniczego, ma tym razem 58 lokatę w regionie i  1150 w kraju. Firma Linoszczel z Gołaczew, producent materiałów uszczelniających i termoizolacyjnych, może pochwalić się odpowiednio pozycjami nr: 81 i 1496. W zestawienie ujęci zostali jeszcze: Prawtech sp. z o.o. z Wolbromia (miejsca 92 i 1658) oraz TES Technika Emalia Szkło sp. z o.o. z Olkusza (pozycje 103 i 1833).

Fot.1 pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
4 lat temu

Miliony zysku. A jak się to przekłada na pensje pracowników w wymienionych firmach?