Olkusz

W minioną niedzielę, 11 lipca b.r. w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się koncert inauguracyjny Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021”. Tegoroczny cykl imprez obejmuje jeszcze trzy takie wydarzenia. Najbliższe planowane jest na 25 lipca.

Olkuskie organy Hansa Hummla należą do najcenniejszych zabytków tej klasy w całej Europie. Festiwale i dni muzyki organowej organizowane w olkuskiej Bazylice stanowią zaś nie lada gratkę dla wielbicieli tego typu brzmień. Właśnie nadarza się kolejna okazja do ich podziwiana. Wszystko za sprawą Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021”, którego inauguracja miała miejsce w minioną niedzielę.

Impreza zaczęła się tradycyjnie od części oficjalnej. Przybyłych gości przywitał gospodarz świątyni, ks. Mieczysław Miarka. Chwilę później głos zabrali: burmistrz Roman i Piaśnik oraz Lidia Kalecińska – przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu.

Zgodnie z założeniami festiwalu, każdemu z koncertów towarzyszy krótka prelekcja dotycząca różnych aspektów powstania wyjątkowego instrumentu. Podczas inauguracyjnego spotkania dr hab. Krzysztof Urbaniak, wybitny znawca jednego z najcenniejszych skarbów Bazyliki, wygłosił autorski wykład o rzemieślnikach pracujących przy budowie instrumentu. Ze średniowiecznych źródeł wynika bowiem, że twórcę organów w jego pracy wspierali również: mularze, kowale, stolarze i ślusarze.

Najważniejsze tego dnia nie była jednak muzyka. Miłośnicy organowych brzmień wysłuchali tego wieczoru licznych utworów w wykonaniu Daniela Prajznera grającego na organach i Tomasza Ślusarczyka, który grał na trąbce barokowej.

Niedzielny koncert stanowi doskonały przykład, że tradycja i historia potrafią doskonale współgrać z nowoczesnością. Znakiem obecnych czasów jest bowiem fakt, że wydarzenie można było również oglądać w Internecie. Wszystko dzięki współpracy jego organizatorów z firmą Interkonekt, operatorem sieci światłowodowej marki FIBER.

Letniemu Festiwalowi Organowemu towarzyszy wystawa fotografii Ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie, autorstwa dr Tadeusza Łyczakowskiego. Wernisaż tej wystawy odbył się w sobotę, 10 lipca 2021 r. Zdjęcia można podziwiać do 8 sierpnia bieżącego roku w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32.

W ramach festiwalu odbędą się jeszcze trzy koncerty: 25 lipca, 8 sierpnia i 22 sierpnia. Wszystkie rozpoczynać będą się o godzinie 19:00 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Organizatorami wydarzenia są: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie i Gmina Olkusz. Sponsorami wydarzenia są firmy: Arkop oraz Interkonekt – operator lokalnej sieci światłowodowej Fiber. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

fot. MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze