Bolesław

Wymiana 77 starych pieców, ponad 200 ocen energetycznych, zajęcia dla uczniów, montaż czujników jakości powietrza – takie działania wykonano w gminie Bolesław w ramach unijnych projektów dotyczących szeroko rozumianej walki ze smogiem.  

Z roku na rok coraz więcej mówi się o ekologii, zanieczyszczeniu powietrza, niskiej emisji. Podejmowanych jest także coraz więcej działań w wymienionych tematach. Od pięciu lat gmina Bolesław uczestniczy w projektach pn. „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne źródła ciepła, zasilane gazem i biomasą w gminach Bukowno, Klucze i Bolesław” oraz „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminach Bukowno, Klucze i Bolesław” dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Podstawowym działaniem w ramach dofinansowanych z unijnych funduszy programów była oczywiście wymiana nieekologicznych źródeł ciepła. Na terenie gminy zrealizowano 77 tego typu inwestycji. Jak informuje miejscowy urząd gminy, wykonano także około 200 bezpłatnych ocen energetycznych, wskazujących na ewentualne zalecenia dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych. Niedługo zostaną również zamontowane kolejne czujniki powietrza Airly. Dzięki temu mieszkańcy na stronie gminy i w aplikacji na bieżąco będą mogli sprawdzić, jakie jest aktualnie temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz stężenie pyłów zawieszonych PM 1.0, PM 2.5, PM 10. Ale to nie wszystko. 

Unijne programy służą również edukacji dotyczącej zanieczyszczeniom powietrza i jego ochrony –  w różnej formie. Wszystkie przedszkola i szkoły na terenie gminy Bolesław otrzymały rośliny oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. W pakiecie były też ulotki, gdzie zawarto zapisy ustawy antysmogowej dla Małopolski i źródeł finansowania wymiany starych pieców. Dla dzieci i młodzieży przygotowano zajęcia online „Oddychaj świadomie z Gminą Bolesław”. Na tym nie koniec – placówki dostaną książki i gry edukacyjne, oczywiście o ochronie powietrza. 

 – Wiadomo, że najlepsze efekty możemy osiągnąć, ucząc o ochronie środowiska od najmłodszych lat. Zajęcia organizowane w ciekawej formule powodują, że przedszkolaki i uczniowie chętnie dowiadują się, jak dbać o powietrze i przyrodę. Zależy nam, aby temat szeroko rozumianej ekologii towarzyszył naszym najmłodszym mieszkańcom na co dzień. To na pewno zaprocentuje w przyszłości. Widać, że nasi najmłodsi mieszkańcy sporo się już nauczyli i starają się dbać o swoje otoczenie – opowiada wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

Gmina zachęca do kontaktu mieszkańców zainteresowanych wymianą pieca na ekologiczny, wykonaniem termomodernizacji czy montażem instalacji odnawialnych źródeł energii. W urzędzie udzielane są informacje o dofinansowanie tego typu inwestycji. 

fot. UG Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze