Olkusz

Policjanci z Olkusza przedstawili zarzuty oszustwa trzej mężczyznom, którzy na początku ubiegłego roku w kilku bankomatach znajdujących się w Olkuszu i Chrzanowie montowali na podajnikach specjalne nakładki klejowe, do których przyklejały się pieniądze wypłacane przez właścicieli. W ten sposób okradali klientów banku.

Nad sprawą kradzieży pieniędzy z bankomatów pracowali olkuscy kryminalni. Jak ustalili policjanci, przestępcy umieszczali nakładki klejowe na urządzeniach w kilku bankomatach w Olkuszu i w Chrzanowie. Klient przy bankomacie otrzymywał  jedynie dowód wypłaty,  a  banknoty przyklejały się od wewnątrz do zamontowanej przez podejrzanych listwy. Kiedy  klient odchodził od bankomatu, złodzieje po zdjęciu nakładki zabierali pieniądze. Osoby, które padły ofiarą tego oszustwa  zgłaszały do banku reklamację, a bank zwracał im równowartość wypłacanej gotówki. W ten sposób mężczyźni oszukali bank na kwotę 4.500 złotych. Sprawa trafiła na Policję.   W toku żmudnego dochodzenia, policjanci wytypowali trzech mężczyzn – dwóch obywateli Ukrainy w wieku 31 i 33 lat oraz  38-letniego obywatela Polski, którzy mieli związek z tym procederem. Finalnie śledczy przestawili im zarzuty dotyczące 4 przestępstw  tego typu. Za to przestępstwo grozi  kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o ostrożność podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu. Zwróćmy uwagę na wszystkie szczegóły. Nasze podejrzenia powinien wzbudzać każdy element, który na „pierwszy rzut oka” nie należy do integralnej części bankomatu.  

Zanim wypłacisz pieniądze, sprawdź:

– czy klawiatura nie wygląda na grubszą niż zwykle – na niej może znajdować się nakładka, umożliwiająca sczytywanie karty (pasków magnetycznych, pozwalająca złodziejom na poznanie numeru pin karty),

– czy nad monitorem i oknem głównym nie ma zamontowanego dodatkowego daszku

– pod nim często montowana jest dodatkowa kamera skierowana na klawiaturę, to pozwala przestępcom na sczytywanie numerów pin,

– w nowych bankomatach korzystaj z usługi zbliżeniowej,

– chroń swój pin: zasłaniaj ręką klawiaturę, kiedy naciskasz na niej numery,

– regularnie sprawdzaj historie rachunku bankowego.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, nie zwlekaj,  zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze