sm1

 „Stoi przy drodze na jednej nodze, kolorowym wzorkiem ruchem kieruje: jednych przepuszcza, drugich zatrzymuje”… ta i inne zagadki urozmaicają zajęcia prowadzone przez wolbromskich strażników miejskich dla najmłodszych mieszkańców gminy w lokalnych placówkach oświatowych. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego kolejny rok z rzędu prowadzona jest akcja poświęcona bezpieczeństwu dzieci. Od kilku lat zajęcia prowadzone przez Piotra Serwatkę z wolbromskiej Straży Miejskiej w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. – Sam mam małe dzieci, więc kontakt z maluchami nie jest mi obcy – wiem w jaki sposób z nimi rozmawiać, żeby zajęcia nie były nudne – opowiada strażnik. – Do współpracy w tym roku zaprosiłem kolegę Andrzeja Mąkola i wspólnie uczymy dzieci jak powinny dbać o swoje bezpieczeństwo. Na początek każdego spotkania omawiamy i ćwiczymy zagadnienia związane z bezpiecznymi zachowaniami na drodze, np. rozkładamy na podłodze „zebrę” i wspólnie „trenujemy” przechodzenie przez jezdnię, uczymy rozpoznawania ważniejszych znaków drogowych i ogólnych zasad poruszania się po drogach. W zależności od wieku uczestników zajęć stosujemy różne metody przekazywania informacji, dostosowując stopień trudności poruszanych tematów do odbiorców. Udzielamy wskazówek dotyczących prawidłowego wzywania pomocy w razie różnych zagrożeń, uczulamy, aby maluchy nie ufały obcym, pokazujemy jak poradzić sobie w kontakcie z nieznanym lub agresywnym zwierzęciem. Zajęcia przez swoją atrakcyjną zabawową formę utrwalają już posiadane przez dzieci wiadomości, ale pozwalają też na nabycie przez nie nowych umiejętności. Każdorazowo wielką atrakcją dla maluchów jest możliwość dotknięcia elementów naszego wyposażenia – czapki, kajdanek, czy pałki. Dzięki takim drobnym atrakcjom nasze spotkania na długo zapadają w pamięci dzieci – opowiada Serwatka.

– Zależy nam, aby Straż Miejska nie była w społeczeństwie postrzegana wyłącznie jako aparat represyjny. Ważne jest dla nas budowanie zaufania społecznego, bo naszym celem jest pomaganie w utrzymaniu ładu i porządku publicznego. Zajęcia dla maluchów poświęcone bezpieczeństwu, jak i akcje kierowane do starszych uczniów, np. szkolenia z bezpiecznego poruszania się na rowerze, popularyzacja odblasków, jako łatwo dostępnych i skutecznych środków poprawy bezpieczeństwa to stały element naszej pracy – tłumaczy mł. inspektor Andrzej Mąkol. – Oczywiście w codziennej pracy wykonujemy o wiele więcej zadań, ale akcje edukacyjne są dla nas bardzo ważne.

– Prewencja – a za taką uważam nasze akcje edukacyjne – jest o wiele bardziej efektywna, niż stosowanie kar i zwalczanie różnych przejawów łamania prawa i norm społecznych – przekonuje szef wolbromskiej Straży Miejskiej komendant Marian Hat. – Dzieci i młodzież chętnie się uczą, a dobry przykład dorosłych jest dla nich najlepszym wzorem i drogowskazem. Dlatego właśnie przykładamy tak duże znaczenie do tego aspektu naszej pracy i dlatego zależy nam na dobrej współpracy rodzicami i placówkami oświatowymi. Z roku na rok przynosi to coraz lepsze efekty – dodaje komendant.

Jednostki straży miejskiej skupiające się wyłącznie na dawaniu mandatów nie budzą ludzkiej sympatii, a na dodatek nie do końca spełniają swoją rolę. Podejście do pracy wolbromskich strażników skutkuje stopniowemu budowaniu zaufania społecznego. Wydaje się, że jest to dobra droga nie tylko do utrwalania publicznego porządku, ale także do budowania podstaw społeczeństwa obywatelskiego, gdzie strażnik prawa nie jest wrogiem, ale sojusznikiem dbającym o bezpieczeństwo i normy społeczne.

sm2

sm3

sm4

sm5

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze