Od 30 września do 6 października mieszkańcy powiatu olkuskiego będą mogli śledzić walkę Łukasza Łaskawca o miejsce na podium w Rajdzie Faraonów. Pochodzący z Krzykawy koło Olkusza zawodnik jest jednym z najlepszych na świecie kierowców quada. Rajd jest częścią Pucharu Świata, w którym Łukasz Łaskawiec jest na chwilę obecną liderem. Tytuł mistrza świata jest więc na wyciągnięcie ręki.

22-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego jest kierowcą quada od 14. roku życia, a sławę i uznanie zapewnił sobie zdobyciem trzeciego miejsca w Rajdzie Dakar 2011.  Był to debiut młodego zawodnika w tej najważniejszej imprezie off-roadowej na świecie. Zdaniem znawców tematu, Łukasz Łaskawiec właśnie kończy najlepszy sezon w swojej dotychczasowej karierze, a to między innymi dzięki zdobyciu po raz trzeci tytułu Mistrza Europy w Rajdach Baja oraz pozycji lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także lidera Mistrzostw Polski Enduro.

Ostatnia prosta tego sezonu jest jeszcze przed nim, a jest nią odbywający się w Egipcie Rajd Faraonów – eliminacja Mistrzostw Świata FIM w rajdach terenowych. Sto zespołów samochodowych, motocyklowych i właśnie quadowych z całego świata przemierzy 2 300 km, w większości w trudnych warunkach pustynnych. Będzie to ostatnia runda tegorocznych Mistrzostw Świata, która przez zawodników oceniana jest jako długa i męcząca.

Jadę tam po raz pierwszy, dlatego większość informacji, jakie mam o tym rajdzie, pochodzą od Jacka Czachora. Wiem, że trasa jest trudna i jednocześnie szybka. Będę z pewnością starał się trzymać tempo, ale mam zamiar pojechać spokojnie, aby być może przyspieszyć w końcowej fazie imprezy. Trzeba oszczędzać silnik i inne podzespoły quada tak, aby dojechać do mety – mówi Łukasz Łaskawiec. – Każde zawody traktuję także jako trening przed zbliżającym się Dakarem 2013. Liczą się przejechane kilometry i zdobyte doświadczenie. Do Egiptu jedziemy w okrojonym składzie. W ekipie serwisowej będzie jeden mechanik – Rafał Wiśniewski i mój koordynator – dodaje kierowca quada.

Olkuszanin w Rajdzie Faraonów pojedzie Yamahą Raptor 700. Pojazd ma moc 50 KM, waży 240 kg, a maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 135 km/h. Dla znawców motoryzacji istotne jest również to, że quad ma przednie zawieszenie niezależne Ohlins, a tylne – pojedynczy wahacz centralny, amortyzator Ohlins. Zawodnikowi w orientacji pomoże kilka dodatkowych urządzeń nawigacyjnych: roodbook, 2 metromierze, gps i iritrack.

Fot. Łaskawiec Rally Team

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ENFANKIBIC2bobo fan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bobo fan
bobo fan

Sztuką nie jest zabić się za wszelką cenę, ale wygrać żyw. „pojechać spokojnie”, „trzeba oszczędzać silnik i inne podzespoły” – Sukces podbudowany rozsądkiem to sukces podwójny, trzymam kciuki! 8) .

KIBIC2
KIBIC2

Zapachniało sportowym światem, ale niespodzianka :).

FAN
FAN

Tak mi się coś wydaje, że jest pokręcone nazwisko i imię mechanika 😛

EN
EN

powodzenia i trzymam kciuki ! nazwisko mechanika to Wasiński