pieniadze

Nadchodzą spore zmiany w rozliczeniach za 2018 rok. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje zeznania podatkowe dla osób fizycznych. Na czym polega nowa usługa?

Rewolucja i przełom – tak o systemie „Twój e – PIT” mówi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu Jacek Kołodziejczyk. Usługa na razie dotyczy tylko osób fizycznych składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje PIT – y dla wszystkich podatników (rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci), na bazie ubiegłorocznego PIT – u oraz danych z zakładów pracy.
Usługa będzie dostępna od 15 lutego do 30 kwietnia. Termin ten wynika z faktu, iż wcześniej system musi pobrać i zweryfikować dane o przychodach podatnika. Stąd też skrócono czas przesyłania informacji przez płatników do 30 stycznia wyłącznie drogą elektroniczną.

Sporządzone przez fiskusa zeznanie podatkowe można:
– po sprawdzeniu, czy wszystko się zgadza zaakceptować bez zmian
– zmienić (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku; uzupełnić o kwotę odliczenia darowizny czy poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne czy korzystanie z Internetu, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego; zmienić numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty)
– nic nie robić – wówczas z dniem 30 kwietnia zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego (chyba, że podatnik rozliczył się w inny sposób)
– odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

W przypadku posiadania w rejestrach Szefa KAS danych kontaktowych podatnika (e-mail, nr telefonu) podatnicy otrzymają automatycznie wiadomość o sporządzonym zeznaniu podatkowym.

Jeśli rozliczenie zostanie zaakceptowane automatycznie, a podatnik nie uiści podatku, urząd skarbowy musi go o tym poinformować w ciągu miesiąca od upływu terminu zapłaty.

Znowelizowane przepisy wprowadzają także inne korzyści dla podatników. -Wszyscy rozliczający się w formie elektronicznej będą szybciej otrzymywać zwrot nadpłaconego podatku. Okres ten uległ skróceniu z 90 dni do 45 dni.  -Liczba podatników korzystających z elektronicznej formy składania PIT – ów z roku na rok wzrasta. Mamy nadzieję, że nowy system spowoduje jeszcze większe zainteresowanie taką formą rozliczeń – mówi naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu Jacek Kołodziejczyk. 

W przypadku PIT – ów składanych w wersji papierowej termin zwrotu pozostaje taki sam i wynosi 90 dni.

Aplikacja „Twój e – PIT” będzie dostępna na Portalu Podatkowym od 15 lutego 2019 r. Każda osoba korzystająca z systemu zostanie zweryfikowana przez system na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL oraz danych z ubiegłorocznego rozliczenia. – Usługa jest całkowicie bezpieczna. Nowe elektroniczne zeznanie podatkowe jest przejrzyste, czytelne i proste w obsłudze – dodaje Jacek Kołodziejczyk.

Osoby niezainteresowane nowym systemem będą mogły oczywiście rozliczyć się „po staremu”, czyli w formie e – deklaracji lub w formie papierowej. Nie będzie natomiast możliwości sporządzenia zeznania PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ (o sporządzenie zeznania przez US) w dotychczasowej formie i zakresie.

Fot.fotolia.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze