wigilia caritas1 10

Wieczerze wigilijne to stały punkt obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Wśród tych wyjątkowych spotkań są takie, które chwytają za serce szczególnie mocno. Z pewnością należy do nich zaliczyć tę w olkuskim Caritasie, która na zaproszenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu co roku gromadzi dziesiątki potrzebujących i samotnych. Tutaj przesłanie Dobrej Nowiny nabiera dosłownego znaczenia.

Historie osób, które decydują się zasiąść przy świątecznym stole przy ulicy Żuradzkiej są bardzo różne. Jednym w życiu nie wyszło przez nałogi, inni zrezygnowali z dostatku na rzecz bycia „wolnym”, a jeszcze inni – opuszczeni przez najbliższych – zostali sami. 

– W tym szczególnym czasie zróbmy wszystko, aby być takimi, jak uczą nas wydarzenia z Betlejem. Bądźmy dla innych, starając się przy tym zmienić swoje życie. Okres świąt to dobry czas na pojednanie z najbliższymi, czy sąsiadem. Jeśli coś zmieniać, to właśnie przy tej okazji – mówił z przesłaniem ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

wigilia caritas1 5

Na wieczerzy nie zabrakło też księdza dziekana Henryka Chmieły oraz proboszcza parafii św. Andrzeja ks. Mieczysława Miarki. Gospodarzy miasta reprezentowała wiceburmistrz Bożena Krok, natomiast na czele delegacji olkuskiego OPS-u stanęła kierownik ośrodka Jadwiga Odrzywolska. W tym roku uczestnikami Wigilii byli również seniorzy z Dziennego Domu Opieki, który w ostatnim czasie oficjalnie rozpoczął swoją działalność.

Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego i kolędzie „Wśród nocnej ciszy” nadszedł czas na łamanie się opłatkiem – symbolem braterstwa. Z wielu oczu popłynęły łzy, a najczęściej życzono sobie zdrowia. Z jednej strony mało oryginalne, ale z drugiej, jeśli komuś w jakimś momencie życia coś nie wyszło, to właśnie dobre zdrowie jest podstawowym gwarantem dążenia do zmian.

Świąteczny nastrój spotęgowało tradycyjne wigilijne menu, z zupą grzybową, rybą i kapustą z grochem.

wigilia caritas1 9

Być może środowa wieczerza rzeczywiście będzie dla niektórych impulsem do życiowych zmian, bo w wielu przypadkach poprawa warunków i komfortu życia nie wymaga cudów. Czasem wystarczy nieco chęci i silnej woli, bo z nałogów i problemów da się wyjść. Potrzebna jest jednak konkretna motywacja.

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja z osobami samotnymi. Wiele z nich jest już w podeszłym wieku i same nie są w stanie sobie pomóc. Iskierką do lepszej, pogodnej starości ma być jednak Dom Senior+, który zapewnia swoim podopiecznym fachową opiekę i daje namiastkę rodziny. A jak wiadomo, Boże Narodzenie to święto rodziny – symbolicznej, tej biblijnej, ale i każdej innej na świecie.

– Po raz kolejny dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację naszej wieczerzy, od sponsorów, przez siostrę Irenę, aż po panie przygotowujące wigilijną strawę. Otaczają nas ludzie dobrej woli, dzięki którym każdego dnia nasz budynek staje się piękniejszy i bardziej użyteczny. Ta wigilia i ten dom seniora na piętrze to kolejny piękny prezent pod choinkę – dodał ks. Folga.

wigilia caritas1 2

wigilia caritas1 1

wigilia caritas1 4

wigilia caritas1 3

wigilia caritas1 6

wigilia caritas1 7

wigilia caritas1 8

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o