Wsparcie dla szpitali, otwarcie świetlicy w Zalesiu Golczowskim, realizowane i planowane unijne inwestycje – tak w skrócie wyglądała wizyta małopolskiego wicemarszałka Łukasza Smółki w powiecie olkuskim. Promesy na projekty odebrali także samorządowcy.
Jak idą unijne przedsięwzięcia?
W gminach: Klucze i Olkusz realizowanych jest kilka inwestycji, na które samorządy pozyskały środki z funduszy europejskich. Wicemarszałek Smółka wraz z radnym wojewódzkim Andrzejem Wójcikiem, burmistrzem Romanem Piaśnikiem oraz samorządowcami odwiedzili ośrodek na Czarnej Górze i dawne starostwo. Pierwsza z wymienionych inwestycji, realizowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, obejmuje: przebudowę boiska do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej, przebudowę bieżni i urządzeń lekkoatletycznych z budową zaplecza treningowego, rozbudowę boiska treningowego do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, a także: budowę i przebudowę ciągów pieszo-rowerowych, dwóch altan rekreacyjnych, obiektów małej architektury (place zabaw, urządzenia sprawnościowe i siłownia zewnętrzna). Całości dopełnią liczne nasadzenia drzew i krzewów, oświetlenie parkowe oraz ścieżka z nawierzchnia asfaltową wokół parku w formie pętli, dla biegaczy i miłośników jazdy na rolkach.
Z kolei w neoklasycystycznym budynku dawnego starostwa roboty obejmują cały obiekt – od piwnic, przez parter i pierwsze piętro po dach i elewację, przy założeniu, aby w jak największym stopniu pozostawić oryginalną substancję obiektu. Projekt zagospodarowania tego miejsca przewiduje nie tylko muzeum w podziemiach (dotyczące m. in historii górnictwa czy olkuskiej mennicy), ale również restaurację (parter i pierwsze piętro), pokoje hotelowe na poddaszu, ogród z kameralną sceną, pomieszczenia konferencyjne na I piętrze, sklep z pamiątkami na parterze, pomieszczenia do prowadzenia warsztatów dla organizacji pozarządowych (I piętro).
W Kluczach wójt Norbert Bień oprowadził gości po rewitalizowanym Dworku Dietla i „starej gminie”. Zabytkowy dworek przechodzi gruntowną modernizację, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W odnowionym budynku będzie sala konferencyjna, pomieszczenia gościnne, sala wystawiennicza, mini centrum rehabilitacji. Zaplanowano tam również miejsca do pracy biurowej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz młodych przedsiębiorców (tzw. coworking- stoły do pracy indywidualnej, podstawowy sprzęt biurowy, dostęp do internetu). Niewykluczone, że swoją siedzibę znajdzie tam Pustynne Centrum Informacji. Z kolei w znajdującym się naprzeciw budynku „starej gminy” powstanie samorządowy żłobek, a na piętrze Dzienny Dom Seniora. Plac pomiędzy obiektami będzie wyłączony z ruchu kołowego – na środku stanie fontanna w kształcie amonitu.
Świetlica otwarta!
Ważnym punktem na trasie objazdu unijnych inwestycji było otwarcie świetlicy wiejskiej w Zalesiu Golczowskim. Budowa obiektu kosztowała 916 982 złotych, a wartość dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniosła 500 000 złotych. W wydarzeniu uczestniczyli również mieszkańcy sołectwa, sołtys i członkowie rady sołeckiej, pracownicy urzędu gminy. Poświęcenia nowej świetlicy dokonał ksiądz kustosz Jacek Wieczorek.
O budowę świetlicy zabiegali mieszkańcy Zalesia. Społeczna inicjatywa integrująca mieszkańców sołectwa przy dobrej współpracy z lokalnym samorządem brała udział w akcji „Masz Głos” Fundacji im. Stefana Batorego. Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia” i władze Klucz znaleźli się w gronie finalistów nagrody „Super Samorząd 2018”. Teraz mieszkańcy mają nowoczesne miejsce do spotkań i organizacji różnego rodzaju wydarzeń.
Tarcza dla szpitali
535 804,91 złotych dla Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. E. Wojtyły w Jaroszowcu oraz 1 023 425,70 złotych dla Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o. o. – to kwoty, jakie nasze szpitale pozyskały w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Na olkuskim rynku symboliczne czeki marszałek Smółka wręczył dyrektorom: Krzysztofowi Grzesikowi i Norbertowi Kubańskiemu.
– Przygotowujemy się do dofinansowania kolejnej transzy dla szpitala w Jaroszowcu. Pomoc dla szpitali to była pierwsza część Małopolskiej tarczy. Przewidujemy także w ramach pakietu medycznego zakup 50 kompletnie wyposażonych ambulansów. Do powiatu olkuskiego, w ramach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego taka karetka trafi – zapowiedział wicemarszałek Smółka.
Promesy na kolejne inwestycje
Wizyta była też okazją do rozmów z samorządowcami, nie tylko na temat unijnych inwestycji. Podczas spotkania w Chechle wicemarszałek Smółka wręczył promesy na realizację kolejnych projektów, współfinansowanych z unijnych środków.
– Chcemy, by Małopolska ciągle zmieniała się na lepsze – była coraz nowocześniejsza, bardziej przyjazna mieszkańcom, zachęcająca do inwestycji. Wsłuchujemy się w głosy samorządów i będziemy konsekwentnie wspierać realizację tych przedsięwzięć, dzięki którym życie Małopolan może być łatwiejsze. Wdrożenie e-usług publicznych, rozwijanie infrastruktury kultury czy oczyszczenie terenu gminy z wyrobów azbestowych to doskonałe przykłady takich działań. Realizację projektów w gminach Olkusz, Klucze i Bukowno wsparliśmy środkami w łącznej wysokości ponad 2 mln złotych – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.
W Bukownie i Kluczach realizowane będą projekty dotyczące e-usług w administracji. Chodzi o uruchomienie świadczeń drogą elektroniczną usług publicznych skierowanych dla biznesu i obywateli; wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych służących cyfryzacji procesów i procedur administracyjnych w gminie. Wartość kluczewskiego projektu to ponad 1,3 mln złotych, w tym 990 tys. złotych unijnego dofinansowania, a w Bukownie – ponad 1 mln złotych, w tym ponad 740 tys. złotych unijnego dofinansowania.
Gmina Olkusz pozyskała prawie 200 tys. złotych unijnej dotacji na program (o całkowitej wartości ponad 250 tys. złotych) dotyczący usuwania wyrobów zawierających azbest. Poza utylizacją azbestu realizowane będą projekty promocyjne i informacyjne zwiększające świadomość w zakresie szkodliwości wyrobów zawierających azbest i konieczności bezpiecznego ich usuwania .
Kolejny projekt – „Rozwój infrastruktury kultury w mieście Bukowno” – obejmuje przebudowę budynku byłej szkoły w Borze Biskupim z termomodernizacją oraz wydzieleniem na parterze sal do zajęć realizowanych przez MOK w Bukownie i bibliotekę; rozbudowa amfiteatru w Bukownie. Wartość projektu to blisko 900 tys. złotych, w tym ponad 530 tys. złotych unijnego dofinansowania.