Nad strategią rozwoju Olkusza będą teraz czuwały dwie nowe jednostki: Rada Liderów Strategicznego Rozwoju Miasta i Gminy Olkusz oraz Komitet Sterujący Lokalnym Programem Rewitalizacji. W ich skład weszło 21 przedstawicieli urzędów, firm i stowarzyszeń, którym przewodniczy burmistrz Olkusza. Gremia będą się spotykały przynajmniej dwa razy w roku. Członkowie Rady i Komitetu sprawują tę funkcję całkowicie bezpłatnie. Ich głównym zadaniem będzie monitorowanie realizacji strategii rozwoju i nanoszenie ewentualnych poprawek.
–  W zmieniającej się nieustannie rzeczywistości istnieje konieczność dostosowywania planów do bieżących potrzeb i możliwości. Stąd tak ważne jest, by prace rady, oprócz monitorowania, polegały też na aktualizowaniu strategii – przekonuje burmistrz Dariusz Rzepka.

Na pierwszym spotkaniu liderów wybrano wiceprzewodniczących i sekretarzy obu zgromadzeń. Funkcję wiceprzewodniczącego Rady Liderów objął  Jan Kucharzyk, a sekretarza Łukasz Kmita. Wiceprzewodniczącym Komitetu Sterującego został Andrzej Feliksik, natomiast sekretarzem Daniel Hickiewicz. Olkuscy liderzy zostali zapoznani z realizacją strategii rozwoju miasta i gminy Olkusz oraz Lokalnego Programu Rewitalizacji, które to strategie będą monitorować. Dodatkowo powołano zespół roboczy, który będzie na bieżąco kontrolował i aktualizował strategie.

Reprezentanci nie mają wątpliwości co do sensu powołania nowych gremiów. – W tym gronie znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, o różnych poglądach i doświadczeniu. Można powiedzieć, że to ciało demokratyczne. Liczę na to, że wspólnie uda nam się wypracować najlepsze rozwiązania dla Olkusza – mówi Andrzej Feliksik, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji. Najmłodszy lider, Łukasz Kmita, uważa, że wydaje się to być dobry i ciekawy pomysł, dzięki któremu zbliżymy się do europejskiego modelu samorządności.  – Dziś wielu młodych ludzi nie widzi przyszłości w rodzinnym mieście. Chciałbym to zmienić, tak żeby moi rówieśnicy pozostawali w Olkuszu, mieli godziwą pracę i mogli się rozwijać na miarę swoich możliwości – komentuje Kmita. Jednej z liderek, Grażynie Praszelik-Kocjan, zależy na tym, żeby – mająca się wkrótce zmienić – przestrzeń wokół rynku zachowała wszelkie walory kulturalne. – Myślę, że jest to szansa na to, żeby chaotyczne czasem koncepcje stworzyły spójną koncepcję rozwoju – przekonuje dyrektorka MOK-u.  

Rada Liderów i Komitet Sterujący mają być z założenia ponadpartyjne i apolityczne. O tym, czy dyskusje będą miały taki właśnie charakter, przekonamy się już wkrótce.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dubel
dubel
12 lat temu

masz rację Janie. Te twarze są już nam wszystkim znane od dawien dawna. Sukcesów na koncie to oni nie mają. Natomiast pobory za zasiadania w tego typu instytucjach na konto wpływają regularnie. I to jako dodatkowa kasa. bo przecież ci ludzie na co dzień pracują albo jako radni albo wykonują funkcje publiczne i w zakres ich obowiązków wchodzą zadania do których zostały powołane dwie nowe instytucje. A w ogóle to co ci ludzie mają wspólnego z „liderami” , „strategami” czy rozwojem Olkusza? Jeszcze jedna bezsensowna, bezsilna, bezwładna instytucja, uzasadniająca zbiorowe picie darmowej kawy i jedzenie darmowych ciasteczek dwa razy do roku. Na nasz koszt oczywiście 😳

Jan
Jan
12 lat temu

Wciąz ci sami ludzie…A nie można by powołć innych społeczników?