Powiat

Od poniedziałku, 11 stycznia bieżącego roku, na drogach powiatu olkuskiego doszło do dziewięciu kolizji. Głównymi przyczynami tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Kierowcy zapominali o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. To z tej przyczyny 11.01. doszło do kolizji drogowej w Kluczach, w której brały udział trzy pojazdy: skoda octavia, seat i skoda fabia.  We wtorek w Olkuszu na drodze krajowej nr 94 kierowca fiata nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył renault. Z kolei w środę (13.01. br.)  w miejscowości Hutki kierująca renault nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, wpadła w poślizg i dachowała. Na szczęście kobieta nie poniosła obrażeń w tym zdarzeniu.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozwagę na drodze. Często zmieniające się warunki atmosferyczne są nie tylko utrudnieniem dla kierowców, ale stanowią poważne niebezpieczeństwo. Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Niezachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego z przodu również może skutkować kolizją, a nawet wypadkiem. Jeśli kierowca będzie zmuszony do szybkiej reakcji na drodze i nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, może nie zdążyć w porę wyhamować i uderzy w tył pojazdu poprzedzającego. Przepisy nie wskazują wprost jaką odległość kierowca powinien zachować. Musi sam ocenić, jaki odstęp jest bezpieczny, biorąc pod uwagę sytuację panującą na drodze, warunki atmosferyczne, czy natężenie ruchu. Trzeba pamiętać, że zachowując ostrożność i rozwagę na drodze, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze