paragraf odcisk

Na terenie całego powiatu nasilają się kradzieże kieszonkowe. Lato to idealny czas dla złodziei, którzy świetnie maskują się w dużych skupiskach ludzi: na targowiskach, w sklepach, czy podczas imprez plenerowych. Rozpoczynają się wakacje, więc zachowajmy szczególną ostrożność, aby nasz wymarzony urlop nie zamienił się w mało przyjemne wizyty na policyjnej komendzie.

W ostatnich dniach olkuska policja odnotowała kilka kradzieży dokonanych na mieszańcach robiących zakupy w sklepach i na targu przy ul. Świętokrzyskiej. Kieszonkowcy nie próżnowali także w Wolbromiu, gdzie na tamtejszym targowisku portfele z pieniędzmi i dokumentami straciły przynajmniej trzy osoby. – Przypominamy, aby w publicznych miejscach, gdzie panuje tłok i ścisk, zachować szczególną czujność, a wartościowych rzeczy nawet na chwilę nie spuszczać z oka. Torby zalecamy zawsze trzymać z przodu zamknięciem do siebie, zaś pieniądze w kilku różnych miejscach. Należy również unikać przechowywania telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni – mówi nadkomisarz Agnieszka Fryben, oficer prasowy KPP w Olkuszu.

Najczęściej kieszonkowcy przemierzają targowiska i place imprez plenerowych w dwu, trzyosobowych grupach. Robią sztuczny tłok i plądrują kieszenie lub torby nieświadomych ludzi. Aby zdobyć cenne łupy posługują się różnymi drobnymi przedmiotami np. drucikami lub spinkami do włosów. Część z nich działa z kolei gołymi rękoma stosując inne chwyty. Jedną ze stosowanych sposobów to metoda „na kosę”. Złodziej przecina ostrym narzędziem torebkę lub plecak i przez otwór wyciąga portfel, telefon i inne wartościowe przedmioty. Znany jest też sposób „na przewieszkę”. Doliniarze wykorzystują elementy garderoby, żeby ukryć proces okradania.

Bądźmy czujni i szanujmy swoje pieniądze. Z policyjnych statystyk wynika, że bardzo ciężko jest ująć kieszonkowca, a więc i szansa odzyskania własności jest mało prawdopodobna.

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o