Chechło

Chechło było gospodarzem tegorocznych Diecezjalno – Powiatowo – Gminnych Dożynek. Dopisała pogoda oraz licznie przybyli goście. Na święto plonów zapraszali: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz wójt gminy Klucze Norbert Bień wraz z sołectwem Chechło.

Wczesnym, niedzielnym popołudniem przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z własnoręcznie wykonanymi wieńcami, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy przemaszerowali spod kościoła na pobliski stadion. Tam biskup Grzegorz Kaszak odprawił mszę św. dziękczynną za zakończone żniwa i za obfite plony. Starostowie dożynek, Natalia Mermel i Józef Kaczmarczyk tradycyjnie przekazali chleb, który następnie przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu i instytucji rozdawali  zgromadzonym na stadionie mieszkańcom.

– Szacunek dla chleba, dla każdej kromki jest bardzo ważny. Dzisiejsze święto jest organizowane w reżimie sanitarnym, ale widać, jak bardzo chcemy się spotykać i dziękować rolnikom, pszczelarzom, zielarzom, ogrodnikom. Mam nadzieję, że dzisiejsze święto przebiegnie w dobrej atmosferze i wyjadą stąd Państwo zadowoleni, bo gmina Klucze jest gościnną gminą – powitał wszystkich wójt gminy Klucze Norbert Bień. 

Potem nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu wieńców dożynkowych. Jurorzy wybierali spośród ponad 30 dzieł przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu całej diecezji sosnowieckiej. Dyplomy i nagrody otrzymali wszyscy wykonawcy, ale szczególnie doceniono cztery wieńce. Wyróżnienie trafiło do KGW z Kolbarku. Nagroda wójta gminy Klucze została przyznana KGW z Gorenic, nagroda starosty olkuskiego – KGW z Gołaczew, a nagroda biskupa sosnowieckiego – KGW z Woli Kalinowskiej. To właśnie wieniec z Woli Kalinowskiej będzie reprezentował diecezję sosnowiecką w konkursie ogólnopolskim.  A jak dawniej wyglądały dożynkowe obrzędy? Tego można się było dowiedzieć podczas występu Koła Gospodyń Wiejskich z Chechła. 

Podczas rolniczego święta w Chechle na wszystkich czekały stoiska m. in. Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą”, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi. Chętni mogli zaszczepić się na COVID -19 w plenerowym punkcie szczepień.

Późne popołudnie i wieczór należały do artystów. Publiczność miała okazję obejrzeć występy zespołów działających pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, czyli „Kwiatów Pustyni” oraz „Ziemi Kluczewskiej”. Na scenie zaprezentowała się także Zespół Pieśni i Tańca „Siedlczanie” oraz zespół „Tribute to MAANAM” – AGA B. Z ZESPOŁEM”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Chechło było gospodarzem tegorocznych Diecezjalno – Powiatowo – Gminnych Dożynek. Dopisała pogoda oraz licznie przybyli goście. Na święto plonów zapraszali: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz wójt gminy Klucze Norbert Bień wraz z sołectwem Chechło.
« 1 z 7 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mike
mike
3 miesięcy temu

Zagrycha była, a gdzie słynna woda ognista z Chechła?