sołtyska Kopiowanie

W związku ze śmiercią dotychczasowego sołtysa największej wsi w gminie Trzyciąż – Jangrota niespełna kilka miesięcy przed upływem kadencji konieczne były wybory nowego reprezentanta lokalnej społeczności na tym stanowisku. Po raz pierwszy w historii sołtysem Jangrota została kobieta.

Niestety, nie można powiedzieć, żeby wybory sołtysa w Jangrocie cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W Jangrocie zamieszkuje obecnie 1355 osób, z czego 1101 ma prawo wyborcze, a na zebranie, podczas którego w niedzielę 2. września 2018 r. wybrano nową sołtyskę przybyło tylko (według opinii doświadczonych obserwatorów aż…) 81 osób, z czego 78 mieszkańców było uprawnionych do głosowania. W głosowaniu oddano 75 ważnych głosów, 3 głosy były nieważne, a pierwsza w historii Jangrota kobieta sołtys – pani Janina Bieniek (znana bardziej jako Halina) została wybrana 50 popierającymi ją głosami. Jedyny konkurent pani Janiny w wyborach, pan Jerzy Zaręba otrzymał 25 głosów.

– W kobietach siła! – komentowano wydarzenie w mediach społecznościowych, gdzie pojawiły się również gratulacje i życzenia owocnej pracy na rzecz mieszkańców i wsi. Na terenie gminy Trzyciąż, składającej się z 14 sołectw, funkcję sołtysa sprawowały dotąd tylko 3 kobiety.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rodczan
Rodczan
5 lat temu

SZKODA,że Nasza młoda+70 liderka Halina z Rodak nie była na tym zebraniu na pewno by ją wybrali i przyjeli do mleczrni na pełny etat,bo znowu ma potrzeby i budowała by drugi dom w Jangrocie