Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Olkuszu dostała ponad 41 tys. zł na realizację projektu „Szkolne arboretum na olkuskim szlaku przystanią dla wszystkich”.
Jest on wdrażany w ramach programu dotacji „Szkoły dla Ekorozwoju 2009”, finansowanego przez „Fundację Partnerstwo dla Środowiska”, dzięki wsparciu  Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej.
W ramach projektu uczniowie będą tworzyć ogród dendrologiczny, uczestniczyć w warsztatach i wycieczkach edukacyjnych. Celem tego wszystkiego jest pobudzenie uczniów i społeczności lokalnej do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez renowację ogrodu szkolnego na wzór ogrodu naturalnego, tak aby możliwe w nim było życie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt.

W nowo powstałym ogrodzie wyznaczone zostaną miejsca do przeprowadzania „zielonych” lekcji. Szkoła Podstawowa nr 1 pragnie w ten sposób stać się  Lokalnym Centrum Edukacji Ekologicznej. W związku z tym przewidziano zajęcia z edukacji ekologicznej dla uczniów, polegające na rozpoznawaniu różnych gatunków roślin i zwierząt żyjących w najbliższym środowisku, poznawaniu gatunków pochodzących z różnych rejonów kuli ziemskiej, nauce sadzenia roślin: uczniowie posadzą ok. 60 gatunków drzew, krzewów, krzewinek, w tym 3 drzewa poświęcone przez papieża Benedykta XVI. Ponadto powstanie ok.30 tablic z nazwami gatunkowymi roślin, ich pochodzeniem oraz krótkim opisem, wytyczone zostaną alejki o długości 95 m. Przeprowadzone zostaną 2 godziny warsztatów dla rodziców i mieszkańców osiedla oraz 24 godzin lekcyjnych w arboretum.
W ramach Projektu „Szkolne arboretum na olkuskim szlaku przystanią dla wszystkich” planuje się również konkursy wiedzy o lesie „Las i jego mieszkańcy”, konkurs
plastyczny „Las i jego mieszkańcy, konkurs fotograficzny „Moje ulubione drzewo w różnych porach roku ”, konkurs literacki „Mój wymarzony ogród” oraz wycieczki edukacyjne po ścieżkach przyrodniczych najbliższej okolicy, do Ogrodu Botanicznego w Krakowie oraz do najbliższego lasu w Żuradzie.
W kolejnych latach Szkoła będzie pracować nad uzyskaniem tytułu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej oraz  międzynarodowego wyróżnienia „Zielonej Flagi”. Uroczysta inauguracja Projektu rozpoczęła się 18 września 2009 r. z okazji akcji „Sprzątanie świata”. Odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, uczniów i rodziców. Uczniowie przygotowali dla wszystkich przedstawienie o tym jak należy zachowywać się w lesie. Następnie uczniowie wzięli udział w sprzątaniu terenu przyległego do szkoły i terenu byłego Ośrodka Harcerskiego. Partnerami Projektu są: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu,
Nadleśnictwo Olkusz, Zespół Szkół  nr 1  w Olkuszu, Rada Osiedla Śródmieście, Rada Rodziców oraz Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu, Szkolne Koło LOP, Ogród Botaniczny w Krakowie.

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze