Przedsiębiorstwa społeczne, jakimi są spółdzielnie, socjalne nie są zbyt popularne. Tymczasem dają one sporo możliwości osobom borykającym się z problemem bezrobocia. Taka właśnie spółdzielnia powstała w październiku zeszłego roku w Kluczach. Jej założycielami są Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Klucz”. Z doświadczeń młodego przedsiębiorstwa chcą korzystać inne organizacje i jednostki samorządowe. Ostatnio gościli w Kluczach przedstawicieli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miechowie wraz z grupą kobiet zainteresowanych założeniem spółdzielni.
Goście z Miechowa zostali skierowani do Klucz przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Jak podkreślała przedstawicielka tej instytucji Katarzyna Zientarska, ROPS realizuje właśnie projekt, który ma wspierać działanie już istniejących i powstawanie nowych spółdzielni socjalnych.
Zdaniem kierownika OPS w Miechowie, Lecha Kochańskiego, niewielu uczestników projektów systemowych, wdrażanych w tym mieście, po ich zakończeniu znajduje pracę.
– W przypadku spółdzielni socjalnej może być inaczej. Przedsiębiorstwo społeczne jest dobrą kontynuacją projektów wspierających zatrudnienie – ocenia szef OPS.
Wraz z pracownikami opieki społecznej, w spotkaniu uczestniczyły również mieszkanki Miechowa, które poszukują stałego zatrudnienia i rozważają założenie spółdzielni.
Prezes Spółdzielni Socjalnej „Opoka” Agata Swędzioł, szczegółowo opowiadała o procedurach związanych z założeniem przedsiębiorstwa społecznego. Zwracała uwagę na trudności, jakie mogą czekać podczas spełniania procedury związanej z tworzeniem spółdzielni.
To pierwsza, ale nie ostatnia wizyta przedstawicieli samorządów i ośrodków pomocy społecznej w Kluczach. – Na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, w ramach projektu Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej, zorganizujemy cykl szkoleń poświęconych tworzeniu spółdzielni socjalnych – podkreśla prezes Swędzioł. Spotkania będą odbywać się cyklicznie przez cały rok. Sześć z nich zostanie zorganizowanych w Kluczach, a kolejnych sześć w Krakowie.
Spółdzielnia „Opoka” będzie również partnerem jednego z projektów Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych. Jego celem jest promocja przedsiębiorczości społecznej. Odbiorcami projektu będą przedstawiciele gmin i ośrodków pomocy społecznej z całego kraju. W jego ramach odbywać się będą wizyty studyjne i warsztaty promujące dobre praktyki w zakresie tworzenia i funkcjonowania spółdzielni socjalnych.
Źródło: www.chsd.pl