Urząd Gminy Klucze przy współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska ubiega się o uzyskanie certyfikatu „Zielone Biuro”. W efekcie powstanie model racjonalnego i oszczędnego gospodarowania zasobami w miejscu pracy. – Opracowaliśmy założenia „Polityki środowiskowej”, o tym dokumencie zostali poinformowani pracownicy urzędu. Wdrażane zmiany pozwolą na oszczędne gospodarowanie, czyli takie funkcjonowanie biura, by praca w nim odbywała się w zgodzie ze środowiskiem. Być może nasze przedsięwzięcie znajdzie odzwierciedlenie w pracy innych instytucji, a zwyczaje te zostaną także przeniesione do naszych domów. Na razie jesteśmy jedynymi w powiecie olkuskim, którzy starają się o uzyskanie certyfikatu „Zielone Biuro” – mówi Ilona Szczęch, zastępca wójta Gminy Klucze.

Dokument „Polityka środowiskowa” określa zasady, które mają przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu biura na środowisko naturalne. Przyniesie to realne korzyści w postaci racjonalnego i oszczędnego gospodarowania zasobami w miejscu pracy.
Wśród zaleceń, skierowanych przez wójta do pracowników, znalazły się m.in. apele o ograniczenie zużycia papieru, poprzez wykorzystanie do komunikacji wewnątrz urzędu np. poczty elektronicznej i komunikatora. Urzędnicy będą też zachęcać innych do zastanowienia się przed wydrukiem, czy dokument elektroniczny jest niezbędny w wersji papierowej – stąd też pod wychodzącymi z urzędu elektronicznymi wiadomościami pracownicy będą umieszczać klauzulę: „Przed wydrukowaniem tej wiadomości zastanów się, czy jest to konieczne”. Ponadto wewnątrz budynku ustawiono kosze do segregacji odpadów. Pracownicy zwracają też baczną uwagę na ograniczanie energii elektrycznej, wody i gazu.

Certyfikat Zielone Biuro wyróżnia instytucje, firmy, organizacje pozarządowe i samorządy, które chcą się stale doskonalić, podejmować nowe inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i wzmacniać swój proekologiczny wizerunek. Posiadanie certyfikatu nie tylko wiąże się z prestiżem i pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, ale zobowiązuje do zmniejszenia negatywnego oddziaływania funkcjonującego biura na środowisko. Niesie za sobą także wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów działania biura poprzez wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań.
Źródło: www.gmina-klucze.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze