Powiat

Długi weekend majowy większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem: z tego przywileju niestety nie mogą skorzystać policjanci i strażacy, dla których jest to czas wytężonej pracy, zwłaszcza, gdy za oknami robi się ciepło i słonecznie.

Dla służb porządkowych i ratunkowych majówka to czas szczególnej mobilizacji, jako że wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia oraz zwiększa się ryzyko pożarów, kolizji drogowych związanych ze wzmożonym ruchem czy innych incydentów. Długie weekendy mogą być szczególnie niebezpieczne, kiedy ludzie wyjeżdżają na dalsze i bliższe wycieczki, palą ogniska czy grillują na łonie natury, co może prowadzić do niekontrolowanych pożarów.

Do pierwszego zdarzania doszło już we wtorek 30 kwietnia około godziny 10:00 na drodze wojewódzkiej przebiegającej przez Kosmolów, gdzie samochód osobowy zderzył się z TIR-em. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba została przewieziona do szpitala, a na miejsce zdarzenia rozdysponowano ponadto trzy zastępy straży pożarnej, ratowników medycznych oraz policji. Przez kilka godzin ruch na drodze odbywał się wahadłowo.

W piątek 3 maja w godzinach popołudniowych doszło natomiast do pożaru około 1 hektara lasu w Gminie Klucze, na terenach sąsiadujących z Pustynią Błędowską: na miejsce zdarzenia skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnicze jednostki ratownicze. Sytuacja była na tyle poważna, że do gaszenia pożaru wykorzystany został również samolot gaśniczy typu Dromader, który dokonał dwóch zrzutów wody. Tego samego dnia zanotowano także dwa inne pożary na terenie powiatu olkuskiego: w płomieniach stanęły lasy w Kosmolowie oraz w Kolbarku, gdzie do akcji zadysponowano pięć jednostek straży pożarnej. Wieczorem pod numer alarmowy 112 wpłynęło z kolei zgłoszenie o osobie ugodzonej nożem na rynku w Wolbromiu. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, 24-letni mieszkaniec Gminy Wolbrom trzykrotnie dźgnął 30-latka, w wyniku czego poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Krakowie. Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia bada policja i prokuratura, a podejrzany mieszkaniec Gminy Wolbrom został już zatrzymany i umieszczony w areszcie.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło również w Krzykawie, gdzie na ulicy Spacerowej jadący rowerem elektrycznym 76-latek został potrącony przez samochód osobowy: na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej, druhowie z OSP oraz policja, a kolejno zadecydowano również o wysłaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, pomimo wysiłków obecnych na miejscu służb, życia rowerzysty nie udało się uratować.

Do kilku równie poważnych zdarzeń doszło także w sobotę 4 maja, kiedy to obchodzony był Międzynarodowy Dzień Strażaka: tego dnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu zarejestrowała bowiem pięć przypadków pożarów, obejmujących trzy zdarzenia związane z pożarami lasów, jeden z kontenerem oraz jeden z wypalaniem traw.

Pierwszy z tych incydentów miał miejsce około godziny 13:00 w Wolbromiu, gdzie ogień ogarnął około 3,5 hektara lasu, a akcja gaśnicza trwała około dwóch godzin. O godzinie 17:30 w Chrząstowicach koło Wolbromia strażacy stawili natomiast czoła ogniu na obszarze około 300 metrów kwadratowych lasu, którego gaszenie zajęło około godziny. Następnie, około 17:40, w Kluczach ogień objął obszar około 0,1 hektara lasu, którego gaszenie trwało około trzech godzin. Ostatnie dwa zgłoszenia dotyczyły pożarów w Olkuszu: najpierw około godziny 20:05 płonęły trawy, a następnie o 20:45 strażacy zostali wezwani do gaszenia pożaru kontenera na śmieci.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze