00zederman krajówka 3

Kilka dni temu w Zedermanie na drodze krajowej 94 zginęło trzech młodych mężczyzn, a czwarty w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Tragedia przywróciła dyskusję na temat bezpieczeństwa na drodze i niezakończonej od kilku lat modernizacji odcinka „krajówki” w Zedermanie i Przegini. – Co jeszcze musi się stać, żebyśmy doczekali się chodnika? – pytają mieszkańcy.

Zginęło trzech młodych mężczyzn
Do wypadku doszło 1 września w nocy, około godz. 3.30. – Kierowca samochodu ciężarowego z naczepą potrącił czterech mężczyzn. Na miejscu zginął 24 – letni mieszkaniec Zedermana, po ciele którego przejechał jeszcze jadący z naprzeciwka samochód dostawczy. Dwaj 23 – letni mężczyźni, mieszkańcy Zedermana i Kosmolowa, zmarli po przewiezieniu do szpitali w Olkuszu i Krakowie. Czwarty, najmłodszy z nich, 19 – latek z Zedermana w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala w Sosnowcu. Kierujący ciężarówką oraz samochodem dostawczym byli trzeźwi. Czynności zmierzające do ustalenia przyczyn wypadku prowadzili w miejscu zdarzenia policjanci, biegły z zakresu ruchu drogowego oraz prokurator Prokuratury Rejonowej w Olkuszu – informuje oficer prasowy olkuskiej policji mł. asp. Marcin Dzięcioł.

Miejscowi twierdzą, że to wyjątkowo niebezpieczne miejsce. Brak chodnika i oświetlenia oraz duży ruch zwłaszcza ciężkich aut powodują, że trudno tu spokojnie iść poboczem. – Jeśli czegoś się nie zrobi, to nie będzie to ostatni wypadek w tym miejscu, które już powinno zostać oznakowane jako czarny punkt. Kilka lat temu, dokładnie w tym samym rejonie, zginął człowiek – przypomina radny miejski z Zedermana, Józef Stach.

Kilka lat starań z mizernym efektem
Remont „krajówki” przebiegającej przez Olkusz i Zederman prowadzono etapami. Mieszkańcy, przyzwyczajeni do coraz większego natężenia ruchu, liczyli przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa. Nie ukrywali swojego niezadowolenia, gdy prace się opóźniały. Sterty pism wysyłane do władz Olkusza, powiatu i zarządcy drogi – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – nie przyniosły rezultatu. W 2008 roku mieszkańcy Zedermana i sąsiedniej Przegini powiedzieli – dość! Zorganizowali blokadę drogi, dając jasno do zrozumienia, że chodnik przy tak ruchliwej drodze jest niezbędny. – Chcemy bezpiecznej drogi do szkoły, kościoła, ośrodka zdrowia. Czy to tak dużo? – tak argumentowali swoje wyjście na drogę. Wtedy w krakowksim oddzialezederman krajowka GDDKiA tłumaczono, że modernizacja nie została zakończona, chodnik będzie, a czas rozpoczęcia jego budowy wydłuża się, ponieważ sporo czasu zajmuje uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Minęło kilka lat i sytuacja niewiele się zmieniła. Chodniki za rowami odwadniającymi są tylko w niektórych miejscach. – Doczekaliśmy modernizacji dwóch zatok autobusowych, które teraz są wykładane kostką brukową. Zarządca drogi powinien pamiętać, że najpierw były tu budynki, a dopiero potem droga. Kwestia modernizacji jest dla nas ogromnie ważna i nie można tego tak bagatelizować. Wystarczy zobaczyć, jak w niedzielę ludzie idą do kościoła. Chodnik to sprawa bezpieczeństwa naszego i naszych dzieci. Ile lat jeszcze mamy czekać?  – mówi sołtys Zedermana Małgorzata Postołek.

Chodnik? W tym roku nie, w przyszłym – nie wiadomo…
Zapytaliśmy zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, kiedy chodnik zostanie zbudowany. Na razie tego nie wie nikt. – Nie mamy środków finansowych. W tym roku na pewno nie będzie chodnika. Trudno powiedzieć, czy w przyszłym roku uda się zrealizować tę inwestycję, ponieważ nie mamy jeszcze budżetu. Na wykonanie chodnika z odwodnieniem potrzebne jest pozwolenie na budowę. Mamy przygotowane dokumenty, ale dopóki nie będzie pieniędzy, nie występujemy o to pozwolenie. Cały czas staramy się o pieniądze – mówi specjalista ds. komunikacji społecznej krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Mieszkańcy Zedermana przypominają, że od lat próbują wyegzekwować dokończenie remontu, który może wszystkim zagwarantować bezpieczne poruszanie się po sołectwie. – W Generalnej Dyrekcji świetnie znają ten problem. Nie raz i nie dwa spotykaliśmy się z przedstawicielami tej instytucji u nas, dokładnie w miejscu, gdzie zdarzył się wypadek. Sam proponowałem, aby przy jadących TIR – ach panowie przeszli się wzdłuż drogi. Chętnych nie było. Gdyby nie blokada „krajówki” cztery lata temu, drugim tak niebezpiecznym miejscem byłby odcinek na końcu wsi. Wtedy, po naszych protestach, zrobiono tam chodnik prowizoryczny, który dochodzi do drogi na cmentarz. Zapewniano nas, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, ale tak jest do dzisiaj. Aby dojść do kościoła, trzeba wejść na środkowy pas jezdni, wyłączony z ruchu. Na początku wydawało mi się, że wybrukowany pas na środku jezdni jest niepotrzebny, dziś widzę, jak spełnia swoją rolę. Na tych odcinkach rzeczywiście ruch jest wolniejszy, czyli cel został osiągnięty. Bezpiecznie powinno być wszędzie, a nie tylko tam, gdzie zostały wybudowane chodniki dla pieszych za rowem odwadniającym – twierdzi Józef Stach.

A co z oświetleniem?
Poza chodnikiem brakuje też fragmentami ulicznego oświetlenia. To mniej kosztowna inwestycja, więc szansa, że zostanie zrealizowana miarę w bliskiej przyszłości jest większa niż w przypadku chodnika. – Mamy właśnie skończony projekt oświetlenia po stronie południowej, tam, gdzie doszło do tragicznego wypadku. Gmina zrobiła projekt, a teraz czekamy na jego realizację. Oświetlenie jest również kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców – uważa sołtys Zedermana Małgorzata Postołek.

Za oświetlenie odpowiada gmina. – Zgodnie z prawem energetycznym my wykonujemy uliczne oświetlenie tylko przy autostradach i drogach ekspresowych – wyjasnia Iwona Mikrut z GDDKiA. Czy lampy pojawią się w tym roku, okaże się wkrótce. – Wykonanie oświetlenia będzie kosztować około 20 tys. złotych. Nie mamy takiej pozycji w budżecie, ale jeśli znajdą się środki, możemy to zrobić jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie wszystko będzie wiadomo po pierwszej powakacyjnej sesji Rady Miejskiej, czyli w ostatnim tygodniu września – dodaje burmistrz Dariusz Rzepka.

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Dziadekmiastowyelo321przelotzimny drań Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zimny drań
zimny drań

Chciałbym przeprosić rodzinę tragicznie zmarłych, za mój wydawałoby się surowy ton mojego komentarza. Nie było jego celem znęcanie się na tymi , których cierpienie potrwa jeszcze długo i im szczególnie i im chciałbym złożyć wyrazy głębokiego i szczerego współczucia, ponieważ dla nich tragedia ta ma inny wymiar. Dla pozostałych już niekoniecznie. Aby to zdarzenie przyniosło pożądane skutki, wszyscy powinni uderzyć się we własne piersi. Szukanie winny u innych jest tylko rozmydlaniem rzeczywistości. Wspólne działania służące poprawie bezpieczeństwa mogą sytuacje tą poprawić. Znaczna poprawę powinno przynieść oświetlenie tego odcinka i stworzenie alternatywnej drogi dla mieszkańców. Edukacja od najmłodszych do najstarszych o… Czytaj więcej »

Dziadek
Dziadek

Dawniej przez wsie przejeżdżały tylko furmanki, dzisiaj mkną tiry. Trzeba pokoleń i ofiar aby zadziałało prawo ewolucji. Przetrwają tylko mądre jednostki.

miastowy
miastowy

Polska wieś składa się głównie z bezmyślnych chojraków. I to są tragiczne tego skutki :(. Niech będą nauczką dla następnych do raju.

elo321
elo321

Zmarła 4 ofiara… 🙁

przelot
przelot

(moderacja)Tir ma ogranicznik prędkości do 90km. Nie ma tam takiej górki żeby się rozbujał do 100.
Mogli nie pić i iść normalnie do domu bez bohaterstwa

[quote name=”jaaa”]a dla ciekawych tir jechał ponad 100 km/h (ograniczenie miał do 60 bo było przed 5 rano) tak że dajcie już spokój…[/quote]

zimny drań
zimny drań

Droga z założenia przeznaczona jest dla ruchu kołowego. Piesi korzystają z niej warunkowo. Warunkowo tzn. że mogą się po niej poruszać w wyznaczonych dla nich miejscach, oraz zgodnie z zasadami zwartymi w kodeksie drogowym. Poruszanie się po nieoświetlonej drodze w czasie deszczu , na której nie było nawet poboczy, to jak wejście na pole minowe. Miałem okazję dziś tam przejeżdżać po zmroku. Akurat też padało, więc warunki podobne do tych z dnia wypadku. Tych którzy uważają, że ci młodzi ludzie mogli się po niej poruszać, zapraszam by zza szyby samochodu, ocenili to osobiście. Gdyby droga ta była przynajmniej oświetlona może… Czytaj więcej »

jaaa
jaaa

wszyscy są mądrzy kogo to nie dotyczy… dajcie już spokój!!! nikt im życia nie wróci… teraz trzeba zająć się zarządca dróg żeby w końcu wzięli się za bezpieczeństwo na drogach…a to czy byli pod wpływem, czy nie. to jest mało ważne bo i tak nie mieli innej możliwości żeby przejść tamten odcinek drogi. Teraz najlepiej na nich zgonić… bo co im zależy…. a dla ciekawych tir jechał ponad 100 km/h (ograniczenie miał do 60 bo było przed 5 rano) tak że dajcie już spokój…

na obcasach
na obcasach

20 tys zł na oswietlenie nie ma? , a ile mieszkancy wioski płacą podatkow od nieruchomosci ? czy te pieniadze czasem nie idą na wymiane całkiem dobrych chodników w miescie na modne (a o d.u.p.e) rozbić kostki ?

gosia
gosia

Nawet najlepiej wychowane dzieci będą zmuszone isć po drodze dopóki nie bedzie chodnika

zosia
zosia

[quote name=”mieszkanak Zedermana”][quote name=”radek”][quote name=”rowerzysta”]Mieszkańcy wsi weźcie się lepiej za wychowanie swoich dzieci. I wytłumaczcie im że TIR nie jest dziecinną zabawką, a ruchliwa trasa alejką spacerową. Dziwne, że przez tyle lat ludzie chodzą w te i na zad i dają radę. Nawet jak będą chodniki czteropasmowe nie uchronią dzieciarni bez wyobraźni i z zapitym umysłem. Wychowujcie ludzi odpowiedzialnych, a nie bohaterów szos.[/quote]
Brutalnie napisane, ale niestety prawdziwe.[/quote]

No ciekawe co piszesz, znasz ich?
Jak nie to nie oceniaj.
Bo jeden był ratownikiem medycznym, żołnierzem i strażakiem więc często ratował i pomagał innym.

Sam jesteś niewychowanym chamem który nie potrafi uszanować tragedii innych!!!!!!!!!!!!![/quote]

mieszkanak Zedermana
mieszkanak Zedermana

[quote name=”radek”][quote name=”rowerzysta”]Mieszkańcy wsi weźcie się lepiej za wychowanie swoich dzieci. I wytłumaczcie im że TIR nie jest dziecinną zabawką, a ruchliwa trasa alejką spacerową. Dziwne, że przez tyle lat ludzie chodzą w te i na zad i dają radę. Nawet jak będą chodniki czteropasmowe nie uchronią dzieciarni bez wyobraźni i z zapitym umysłem. Wychowujcie ludzi odpowiedzialnych, a nie bohaterów szos.[/quote]
Brutalnie napisane, ale niestety prawdziwe.[/quote]

No ciekawe co piszesz, znasz ich?
Jak nie to nie oceniaj.
Bo jeden był ratownikiem medycznym, żołnierzem i strażakiem więc często ratował i pomagał innym.

Sam jesteś niewychowanym chamem który nie potrafi uszanować tragedii innych!!!!!!!!!!!!!

felek
felek

pieniędzy na poprawę bezpieczenstwa ludzi nie ma , a na wypłaty po kilkadzieści tys. dla prac DDKiA jest ? a kto wam bedzie placił podatki jak ludzi rozjedziecie?

radek
radek

[quote name=”rowerzysta”]Mieszkańcy wsi weźcie się lepiej za wychowanie swoich dzieci. I wytłumaczcie im że TIR nie jest dziecinną zabawką, a ruchliwa trasa alejką spacerową. Dziwne, że przez tyle lat ludzie chodzą w te i na zad i dają radę. Nawet jak będą chodniki czteropasmowe nie uchronią dzieciarni bez wyobraźni i z zapitym umysłem. Wychowujcie ludzi odpowiedzialnych, a nie bohaterów szos.[/quote]
Brutalnie napisane, ale niestety prawdziwe.

anka
anka

[quote name=”Mati”]dobra do wyborów jeszcze tylko 3 lata potem pomyślą za jakieś 1100dni[/quote]
przerażające, ale prawdziwe

Mati
Mati

dobra do wyborów jeszcze tylko 3 lata potem pomyślą za jakieś 1100dni

Mati
Mati

Już nie pamiętacie jak w 2008roku były strajki by polikwidować te doły co są potem w 2010 i teraz w 2011 miał się odbyć to powiedzieli, że zrobią ….

stajkowcy zederman

rowerzysta
rowerzysta

Mieszkańcy wsi weźcie się lepiej za wychowanie swoich dzieci. I wytłumaczcie im że TIR nie jest dziecinną zabawką, a ruchliwa trasa alejką spacerową. Dziwne, że przez tyle lat ludzie chodzą w te i na zad i dają radę. Nawet jak będą chodniki czteropasmowe nie uchronią dzieciarni bez wyobraźni i z zapitym umysłem. Wychowujcie ludzi odpowiedzialnych, a nie bohaterów szos.

Stróżnik
Stróżnik

Chodzimy zawsze lewą stroną drogi, gęsiego, tyraliera zarezerwowana jest dla sił zbrojnych i na polu bitewnym, na którym można zginąć i trzeba z tym liczyć się.

felik100
felik100

oni nie maja zawsze kasy.