zus

W regionie zachodniej Małopolski stale rośnie liczba legalnie pracujących cudzoziemców. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu niespełna pół roku w regionie przybyło 284 obcokrajowców. Najwięcej jest obywateli Ukrainy.

Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w regionie jest trudna do oszacowania gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.  Za wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy.

Cudzoziemcy w regionie i w kraju
Na terenie powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i suskiego liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wzrosła. W ciągu niespełna pół roku liczba osób legalnie pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą zwiększyła się o 284 cudzoziemców. Pod koniec września w regionie było 4,029 tys. ubezpieczonych obcokrajowców (pod koniec kwietnia – 3,745 tys.). Cudzoziemców przybywa w całym kraju. Na koniec września w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 596,116 tys. obywateli innych państw. Ich liczba wzrosła o ponad 100 tys.
w ciągu niespełna pół roku.
Podobna tendencja utrzymuje się w całej Małopolsce. Liczba obywateli innych państw rośnie. Jednak jest w naszym województwie region, gdzie w ostatnich miesiącach cudzoziemców ubyło. Tak jest na Sądecczyźnie, gdzie ich liczba w omawianym okresie zmniejszyła się o ponad tysiąc.

Korzyści ze zgłoszenia do ubezpieczeń
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalne jest zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych cudzoziemców, którzy mają gwarancję, że w razie wypadku czy choroby mogą korzystać ze świadczeń. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce wciąż wiąże się z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki  w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu.

Większość to obywatele Ukrainy
W regionie większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS, to obywatele zza wschodniej granicy. Ukraińcy stanowią aż 85 proc. wszystkich obcokrajowców w regionie i jest ich 3,415 tys. Dalsze miejsca zajmują Białorusini (75), Mołdawianie (41), Gruzini (36), Rosjanie (35) i Armeńczycy (32).

Ilość ubezpieczonych 
cudzoziemców w regionie 
4 029 (stan na 30.09.2018)  3 745 (stan na 30.04.2018) 
Ukraińcy  3 415  3 105 
Białorusini 75  60 
Mołdawianie 41  88 
Gruzini 36 46
Rosjanie  35 34
Armeńczycy  32 36

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments