wykres

Dziennik „Rzeczpospolita” już po raz siedemnasty przedstawił zestawienie 2000 firm, które stanowią śmietankę polskiej przedsiębiorczości. Znalazło się wśród nich aż osiem przedsiębiorstw z terenu naszego powiatu. Spośród nich najwyżej, na 179 miejscu, uplasowały się Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”.

Dziennik „Rzeczpospolita” od 2002 r. publikuje zestawienie „Lista 2000”, prezentujące największe przedsiębiorstwa w kraju pod względem wygenerowanych przychodów. Jak twierdzą jego autorzy, stanowi ono najpełniejszy na rynku obraz sytuacji polskich firm różnej wielkości. Jest to ranking przygotowywany przez ekspertów, który dotyczy najbardziej innowacyjnych i najbardziej strategicznych spółek. Autorzy listy twierdzą, że pokazuje ona pełen obraz sytuacji w polskiej przedsiębiorczości, ponieważ z uwagi na dużą liczbę firm obejmuje szereg branż, które nie są tak mocno reprezentowane w innych tego typu publikacjach. Dodatkowo różnica w stosunku do innych podobnych zestawień polega na tym, że na „Liście” tej nie są uwzględniane wyniki banków ani generalnie szeroko rozumianego sektora finansowego.

Źródłem większości danych jest wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. Ponieważ wiele firm, zwłaszcza międzynarodowych, nie publikuje danych finansowych, w ich przypadku wykorzystane zostały badania ankietowe. Ocena niektórych przedsiębiorstw dokonana została także na podstawie zagranicznych sprawozdań finansowych, publikowane przez spółki matki polskich oddziałów, na obcych giełdach. Głównym punktem odniesienia jest tutaj ubiegłoroczny wynik finansowy. – Wyniki w bardzo dobrym dla gospodarki 2017 r. nie dają powodów do narzekania. Firmy z tegorocznej „Listy 2000” „Rzeczpospolitej” wykazują średni wzrost przychodów aż o niemal 12% – podkreślają autorzy zestawienia.

Najlepiej prosperującym przedsiębiorstwem z naszej okolicy są Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”, zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem rud cynku i ołowiu. Firma może pochwalić się przychodami ze sprzedaży na poziomie ponad 2 mld zł netto i wynikiem netto wynoszącym niespełna 266 mln zł zysku. Dało to jej 199 miejsce w rankingu. Na 775 pozycji sklasyfikowana została firma SumiRiko Poland sp. z o.o. z Wolbromia. Producent elementów gumowych dla branży motoryzacyjnej zanotował w zeszłym roku sprzedaż na poziomie 474 mln zł i jako jedyny z analizowanej przez nas grupy w ostatecznym rozrachunku wykazał ujemny wynik finansowy.

Na liście 2000 znaleźć możemy także potentata w branży artykułów higienicznych – spółkę Velvet Care z Klucz. Ze sprzedażą na poziomie 430 mln zł i zyskiem w wysokości prawie 25 mln zł zajęła ona 844 lokatę. Koleją firmą, która uzyskała wyróżnienie jest IMI International sp. z o.o. z Olkusza. Obroty przedsiębiorstwa zajmującego się projektowaniem i produkcją technologii związanych z hydrauliką wyniosły w zeszłym roku prawie 304 mln zł, co przełożyło się na zysk w postaci niespełna 16 mln zł. Dało to spółce 1173 miejsce w zestawieniu.

Na 1344 miejscu znalazło się przedsiębiorstwo Boltech sp. z o.o. z Bukowna, zajmujące się produkcją wyrobów cynkowych, poliuretanów i wydobyciem kruszywa. Sprzedaż tych produktów uplasowała się w ubiegłym roku na poziomie 255 mln zł. Zyski spółki wyniosły zaś nieco ponad 3 mln zł. Kilka pozycji dalej, na 1374 miejscu, znaleźć możemy Zakłady Kablowe Bitner sp. z o.o., które swoją produkcję prowadzą w Trzyciążu. Z danych zebranych przez twórców rankingu wynika, że ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży wyniosły w przypadku tej firmy prawie 249 mln zł.

Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom S.A. znalazła się zaś na 1529 pozycji. Według informacji zebranych przez dziennik „Rzeczpospolita”, przychody spółki FTT Wolbrom w 2017 r. wyniosły 217,5 mln zł, a jej zysk netto to 13,7 mln zł. Listę przedsiębiorstw z terenu naszego powiatu zamyka firma PLAST-MET Automotive Systems sp z o.o., specjalizująca się w produkcji metalowych komponentów tłoczonych dla branży motoryzacyjnej. Twórcy „Listy 2000” sklasyfikowali ją na 1921 miejscu, wyceniając jej obroty na 163 mln zł a zysk netto na 17,5 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek.W
Tomek.W
4 lat temu

Jeśli chodzi o zysk procentowy to porównując zysk netto do sprzedaży to na pierwszym miejscu też ZGH a na drugim PLAST-MET. Więc z tych firm są największe wpływy z podatków.
A Sumi Riko na minusie?