Umowa na dofinansowanie odnowy olkuskiej starówki zawarta. Przedstawiciele władz województwa małopolskiego i Olkusza podpisali w ubiegły piątek dokumenty, na podstawie których do Olkusza trafi 15 milionów złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Rewitalizacja i ochrona olkuskiej starówki jest największym i najdroższym przedsięwzięciem w samorządowej historii miasta. Całość remontu będzie kosztowała ponad 23 miliony złotych, z czego 8 milionów zapłaci miasto.
Zadania zaplanowane w ramach projektu obejmują: badania archeologiczne, stylizację i rewitalizację płyty Rynku oraz modernizację nawierzchni chodników i jezdni na ulicach: Augustiańskiej, Bóżniczej, Floriańskiej, Żuradzkiej, Basztowej, Krzywej, Pasażu Warszawskim oraz Kościelnej.
Wymieniona zostanie cała infrastruktura podziemna w Rynku i ulicach przyległych, czyli wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć gazowa i elektryczna. Pojawią się również nowe elementy naziemne: fontanna, słup milowy, przeszklony pawilon eksponujący relikty dawnej zabudowy miejskiej oraz tzw. mała architektura – ławki, słupy ogłoszeniowe i tablice. Wieczorne spacery będzie olkuszanom umilać iluminacja świetlna. Wygląd Rynku zmieni się też pod względem zieleni. Stare drzewa zastąpi roślinność niskopienna. Do projektu została także włączona „Batorówka”, która zyska nową elewację. Remonty będą prowadzone na powierzchni prawie dwóch hektarów. Zmiany mają wielu zwolenników, ale nie brakuje również krytykantów, którzy woleliby Rynek w stylu retro, bez technokratycznych elementów. – W Olkuszu będzie teraz troszeczkę jak w Brukseli, a troszeczkę jak w Paryżu. Rodzi to pewnie wśród niektórych pewne kłopoty percepcyjne, bo to jest połączenie nowoczesności i tradycji. Uważam, że mimo wszystko należy się cieszyć z tego, że Olkusz przygotował dobry projekt i dostał tak duże pieniądze na jego realizację – komentuje projekt odnowy Rynku marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.
Remont Rynku ma poprawić estetykę i bezpieczeństwo przestrzeni publicznej, a przez to przyciągnąć potencjalnych inwestorów. – Wszystkie te zmiany w „sercu” miasta na pewno będą pewnym impulsem do rozwoju przedsiębiorczości w całym regionie. Piękny Rynek to nie tylko atrakcja dla turystów, ale także zachęta dla inwestorów – zauważa burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.
W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, kto będzie wykonawcą głównych prac remontowych. Końcowy efekt zmian będziemy mogli podziwiać pod koniec 2011 roku.
A co z tą „piękną” zieloną fasadą kamieniczki na wejściu do Rynku od Agustiańskiej