Wszystko wskazuje na to, że na drogowej mapie Olkusza pojawi się kolejne rondo. Jego budowa związana jest z powstaniem centrum handlowego Quick Park. W celu ułatwienia wjazdu na teren nowej galerii handlowej, inwestor chce wybudować rondo przy drodze krajowej nr 94.

Przypomnimy, że pod koniec zeszłego roku została ogłoszona decyzja dotycząca budowy nowego centrum handlowego w Olkuszu. Inwestycję realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy: Real 2B, Retail Development Management oraz fundusz Retail Parks Fund. Quick Park ma zostać otwarty już w 2017 roku.

Nowe centrum handlowo-rozrywkowe w Olkuszu będzie miało około 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu. Znajdzie się w nim ponad 60 markowych sklepów, kilka punktów gastronomicznych, czterosalowe kino oraz pierwszy w mieście kryty parking z 530 miejscami.

Quick Park będzie znajdować się przy drodze krajowej numer 94, która jest główną arterią komunikacyjną miasta. W ciągu doby przejeżdża tędy ponad 20 tysięcy samochodów. W celu ułatwienia wjazdu na teren kompleksu inwestor planuje budowę ronda na przecięciu drogi krajowej nr 94 z ul. Długą i ul. Kruszcową w pobliżu olkuskiego cmentarza.

Według założeń projektowych, rondo ma mieć dwa pasy ruchu, a jego średnica wyniesie 47 metrów. Za rondem w kierunku Krakowa pojawi się dodatkowy pas ruchu kierujący na ul. Sławkowską. Stanowić on będzie jednocześnie wjazd na teren galerii handlowej. Kierowcy opuszczający teren parkingu przy galerii korzystać będą z wyjazdu zlokalizowanego w okolicy stacji benzynowej Statoil.

Jak budowa nowego ronda może wpłynąć na ruch drogowy w mieście? Zdania na ten temat są podzielone. Część specjalistów uważa, że takie rozwiązanie zapewni większy poziom bezpieczeństwa niż skrzyżowania przy jednoczesnym zachowaniu dużej przepustowości. Nie brakuje jednak głosów, że przebudowa DK 94 może doprowadzić do spowolnienia płynności ruchu, a co za tym idzie, do pojawienia się korków na tym odcinku drogi.

Mimo wszystko projekt przedłożony przez inwestora w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad został zaopiniowany pozytywnie. Budowa ronda ma być w całości sfinansowana przez konsorcjum odpowiedzialne za powstanie nowego centrum handlowego.

Nie jest to jednak jedyna inwestycja dotycząca olkuskiego odcinka DK 94 planowana na ten rok. GDDKiA ma zamiar wykonać remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza i 20 Straconych wraz ze skoordynowaniem jej z sygnalizacją świetlną pomiędzy ul. Rabsztyńską i ul. Kościuszki. Rozwiązanie to ma umożliwić bezkolizyjny skręt w lewo kierowcom zjeżdżającym w tym miejscu z drogi krajowej.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Co sądzicie o pomyśle budowy nowego ronda? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaki
jaki
6 lat temu

[quote name=”www”][quote name=”pavv”]Ciekawe czym oni te 60 sklepów zapełnią w olkuszewie? Chyba kartkami LOKAL DO WYNAJĘCIA![/quote]
A pro po kupowania w Olkuskich sklepach. Sukienka, która kosztuje 200zł, w Tuszynie lub Wolce kosztuje 90zł. To samo tyczy się targu. 100% przebitki.[/quote]
To jedź sobie kupić do Tuszyna albo do Wólki sukienkę… Chyba pracujesz w jakimś urzędzie i poza opłatami za prąd, gaz, mieszkanie i ratą nic innego nie widzisz… Prowadząc działalność trzeba zapłacić 3000-5000zł czynszu, dwóch pracowników na umowie to kolejne 4000 zł, swój ZUS 1200 zł, od każdej sprzedanej „sukienki” 23% Vatu, paliwo, itp. To daje koszty miesięczne około 15000zł. To mają Ci wozić sukienki z drugiego końca Polski i zarabiać na nich 20 zł? Skąd Ty się urwałaś, chyba z bananowca… Ludzie to mają takie pojęcie o życiu, że aż ręce opadają…

Rudolf
Rudolf
6 lat temu

[quote name=”Obywatel”]Ta galeria nie powinna powstać. Powinni tam zbudować jakiś park ogrodzony od trasy ekranami gdzie będzie nożna wypocząć od całego miasta, i jeszcze chcą rozwalić naszą zabytkową ulice zamiast ją wyremontować to ja niszczą… Ja osobiście będę się modlił żeby cała ta galeria nie powstała. Do galeri to mogę jechać do Krakowa albo Dąbrowy górniczej[/quote]
Panie ile masz Pan parków w Olkuszu? Wypoczywasz Pan w nich codziennie po pracy? Ile lasów jest dookoła? Tak zróbmy 3 hektarowy park żeby pieski miały gdzie kupkę robić albo menele winko popijać. Mamy już obok skatepark super zje…..y za 2 mln z naszych podatków. Park drogi Panie nie generuje dochodów z podatków do miejskiej kasy oraz miejsc pracy tak potrzebnych naszemu miastu. I uprzedzam proszę mi tu nie pitolić że w Olkuszu powinna powstać fabryka bo i tak nie powstanie… Jedyna szansa to strefa ekonomiczna rozciągnięta na obszar całego miasta i obniżka podatków. Co to spowoduję to chyba nie trzeba tłumaczyć 🙂

www
www
6 lat temu

[quote name=”pavv”]Ciekawe czym oni te 60 sklepów zapełnią w olkuszewie? Chyba kartkami LOKAL DO WYNAJĘCIA![/quote]
Galeria kolego jest potrzebna. Sklepy Olkuskie nie padną, gdyż w nich ubierają się osoby starsze. Młode osoby oraz te w średnim wieku w większości ubierają się w sklepach typu: cropp, house, h&m, itd. Z racji tego, że w Olkuszu mamy tylko Croppa, wszyscy jadą na Śląsk lub do Krk. W niedzielę, będąc w Pogori, było sporo samochodów z Olkusza.
Co do kina, to przynajmniej jak wejdzie sieciówka to będą premiery, a nie to co w MOK-u. Myślę jednak, że MOK powinien bardziej się nastawić na teatr. Zapraszać różne grupy, aby prezentowały swoje spektakle. A pro po kupowania w Olkuskich sklepach. Sukienka, która kosztuje 200zł, w Tuszynie lub Wolce kosztuje 90zł. To samo tyczy się targu. 100% przebitki.

Justynka
Justynka
6 lat temu

Lepiej światła by się przydały koło kopalni….. Przynajmniej raz w tygodniu jest tam wypadek 🙄

PK
PK
6 lat temu

A może tunel wykopcie? Tego jeszcze u Nas nie było :-*

Edi
Edi
6 lat temu

W celu zwiększenia poparcia propozycji budowy ronda, proponuje nadanie mu im. L.Kaczyńskiego 🙂 Gwarantuję, że głosy krytyki umilkną, a inwestycja stanie się oczkiem w głowie dla niektórych lokalnych „politykierów”

,,,
,,,
6 lat temu

Przy tak ruchliwej trasie zawsze klient zahaczy, niekoniecznie olkuski klient to musi być. To może być nawet Krakus, Ślązak Kielecki słoikowy a nawet szejk arabski.

pavv
pavv
6 lat temu

Ciekawe czym oni te 60 sklepów zapełnią w olkuszewie? Chyba kartkami LOKAL DO WYNAJĘCIA!

P X T
P X T
6 lat temu

Dlaczego ma nie powstać? Niech powstaje, jeśli będzie taka jak na przedstawionym planie. Dużo zieleni, schludne alejki a nawet oczko wodne. Kiedyś już tam było oczko nawet z rybami, ale nie zadbano o jego utrzymanie i wsiąkło. Zabytkowej ulicy wcale nie trzeba niszczyć, przy okazji można by ją raczej odrestaurować. Myślę że da się pogodzić nowoczesność z zabytkami i przyrodą a nawet je wyeksponować. Trzeba tylko robić to z głową i nie iść po najniższej linii oporu. Jeśli chodzi o park do wypoczynku, to akurat ten teren nie za bardzo się nadaje bo za blisko trasy. Skoro do galerii możesz jechać do Krakowa albo Dąbrowy G. to równie dobrze na wypoczynek możesz jechać na Czerną w okolicach klasztoru, na Malinkę do nieodległych Klucz, do jakiegokolwiek lasu lub pól sąsiadujących z Olkuszem, gdzie ślicznie śpiewają ptaszki. Ale koło ruchliwej trasy? No co Ty? A te ekrany? Wcale to nie są estetyczne obiekty. Ja się zaś modlę żeby już takich terenów nie przeznaczano pod kolejne trasy. Pomysłowe zagospodarowanie tego co jest na chwilę obecną w zupełności wystarczy na kolejne pokolenie.

Obywatel
Obywatel
6 lat temu

Ta galeria nie powinna powstać. Powinni tam zbudować jakiś park ogrodzony od trasy ekranami gdzie będzie nożna wypocząć od całego miasta, i jeszcze chcą rozwalić naszą zabytkową ulice zamiast ją wyremontować to ja niszczą… Ja osobiście będę się modlił żeby cała ta galeria nie powstała. Do galeri to mogę jechać do Krakowa albo Dąbrowy górniczej

ksx
ksx
6 lat temu

Dwupasmowe rondo. Kupuje juz popcorn bo widzę co się w katowicach dzieje jak hoscie z prawego pasa w lewo skrecaja…..

pavv
pavv
6 lat temu

No i wyjdzie kolejna kicha dotycząca 20 Straconych i Kościuszki – jak na skrzyżowaniu przy Kerfurze! Co skręcam w lewo to muszę na mocno pomarańczowym jechać, że nie wspomnę tych zielonych górników co od Kłatowić na Łolbrom jadą! Co gorsza, ci co nie wiedzą o co chodzi jak zobaczą żółte światło zachowują się co najmniej jakby szlaban zobaczyli!

Briko
Briko
6 lat temu

No i w tej kwestii się z Panem zgadzam w 100%, warto podejmować dyskusję z inteligentnymi osobami 🙂 Pozdrawiam ,,,

werksvkgk
werksvkgk
6 lat temu

[quote name=”al”]Napiszcie może kiedy zaczną się prace budowlane. Na razie hula tam wiatr.[/quote]
Nie tylko wiatr bo jest tam też dzikie wysypisko odpadów. Widziałem tam mnóstwo starych trepów, monitory, albo telewizory a także meble w postaci zajechanej wersalki i inne badziewia.

al
al
6 lat temu

Napiszcie może kiedy zaczną się prace budowlane. Na razie hula tam wiatr.

,,,
,,,
6 lat temu

[quote name=”JACK”]OLKUSZ TYLKO URATUJE OBWODNICA …..TO JEST NIEUNIKNIONE[/quote]
[quote name=”JACK”]OLKUSZ TYLKO URATUJE OBWODNICA …..TO JEST NIEUNIKNIONE[/quote]
Przecież Olkusz już ma obwodnicę co prawda niedokończoną ale ma. Ile tych obwodnic byś chciał?
Briko Jeśli chodzi o korzystanie z głową to masz rację. Części od kompa zużyte trzeba oddawać do utylizacji a nie wyrzucać do lasu, a samochody też są dla ludzi, ale nie po fajki do kiosku o dwie przecznice. Jak jadę już do jakiegoś miasta samochodem to samochód zostawiam na parkingu a w miasto zapuszczam się tramwajowo. No chyba, że mam coś ciężkiego do zabrania to wtedy tylko wjeżdżam, i gdyby każdy tak robił byłoby cacy.
Nie piszę o używaniu zdobyczy technicznych tylko o NADUŻYWANIU!!! A zbyt wielu to robi i takie są skutki jakie są.

JACK
JACK
6 lat temu

OLKUSZ TYLKO URATUJE OBWODNICA …..TO JEST NIEUNIKNIONE

Briko
Briko
6 lat temu

To ludzie z Krakowa, powiedzmy do jakiejś odleglej małej miejscowości maja jezdzic na rowerze? Taki jest postep, ze teraz samochod jest tak samo dostępny dla każdego. Idąc Twoim tokiem myslenia, nie korzystaj z internetu i komputera! Przeciez, w Twoim sprzęcie jest wiele niebiodegradowalnych elementów, które zaszkodzą naszej planecie! Acha, i jeszcze jedno, mam nadzieje, ze ta energie, która masz w domu i, z której korzystasz wytwarzasz sam, poprzez jakies panele słoneczne, a nie korzystasz z ,,usług: elektrownii, która zanieczyszcza srodowisko i spala wegiel i wprowadza CO2 do atmosfery. Nie korzystaj wgl z narzedzi rozwoju, zaszyj się w lesie, bądź samowystarczalny, w ten sposób możesz się tylko wypowiadać… Można być ekologicznym, ale z głową….

,,,
,,,
6 lat temu

[quote name=”Guest”],,emisja z setek miliardow rur wydechowych” – tyle to nie ma wszystkich pojazdow razem wzietych na swiecie[/quote]
Chłopie zobacz tylko drogi w Chinach, USA, Indiach, Japonii, całej UE, już Brazylii Argentyny czy Chile nawet nie wspominam. Po „biednej” Polsce zobacz ile jeździ. W USA w rodzinach już każdy nastoletni członek ma swoje auto tak jak komórkę i szczoteczkę do zębów, niektórzy mają po kilka. Byle rzęcha nawet biedacy kupują za parę dolców i też kopcą. A nasza Matka Ziemia musi tą szarańczę nosić na swoim grzbiecie. A jakbyś sobie uświadomił ile samolotów w jednym momencie jest w powietrzu naraz, to włos się jeży na głowie. Kolej powinno się przeprosić i dalej z niej korzystać. Tiry też na dalsze drogi kierować na torowiska kolejowe. Myślę że taka logistyka też zadziała, bo bronią się przed tym, że nieopłacalne. Dla szczurów wyścigowych może i nieopłacalne.

,,,
,,,
6 lat temu

Kopcą, dlatego trzeba ograniczać ilość samochodów w ruchu a nie zwiększać przepływów tras, które stają się tylko zachętą dla kolejnych kopciuchów i powodem kolejnych degradacji i dewastacji środowisk naturalnych. Przykładowo do Krakowa wolę jechać środkami masowej komunikacji niż stać w korkach w prywatnym kopciuchu. lepiej też modernizować istniejące trasy zamiast dokładać nowe tam gdzie ich jeszcze nie ma.

misiek
misiek
6 lat temu

[quote name=”,,,”][quote name=”misiek”]I zniknie jedyna zabytkowa ulica wyłożona kostką brukową.A tak nawiasem mówiąc rondo to kolejny spowalniacz na 94 po kostce brukowej na środku drogi i liniach ciągłych do samego Krakowa Teraz łącznik z Olkusza do autostrady i gotowe.[/quote]
Nie dajmy się zwariować. Myślę że bardziej istotne i ważne byłoby raczej ograniczanie ruchu drogowego niż ciągłe zwiększanie i zwiększanie przepustowości, wpływające fatalnie na zmiany klimatyczne na Ziemi. Czy nas nie obchodzą przyszłe pokolenia, które będą mieć przerąbane? Jeszcze za naszego żywota odczujemy skutki wariactwa cywilizacyjnego w sposób tragiczny. Jest to naukowo UDOWODNIONE.[/quote]
A samochody w korkach nie kopcą?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

,,emisja z setek miliardow rur wydechowych” – tyle to nie ma wszystkich pojazdow razem wzietych na swiecie

,,,
,,,
6 lat temu

Panie Briko chrzanisz farmazony. Co jesteś w stanie spłatać w tym swoim cennym czasie? Jesteś typowym członkiem cywilizacji szczurowo- wyścigowej sądząc po Twoim wpisie. Jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy- to stare ludowe przysłowie niesie dużą mądrość. 20 tysięcy samochodów dziennie, przejeżdżające DK94 owszem wpływa na te zmiany, może nie aż tak istotnie, ale swoją kropelkę dodaje, być może w globalnej skali nie jest aż tak istotna ale jest obecna- zważając, że ta nasza planeta jest już tak opasana asfaltami z których na okrągło 24 h/ dobę 7 dni w tygodniu następuje ciągła i ciągła aż do bólu emisja z setek miliardów rur wydechowych.

Briko
Briko
6 lat temu

Paranoja. Dla wygody Galerii Handlowej, inne osoby będąc tracić swój cenny czas, na staniu w korkach w oczekiwaniu na przejechanie ronda. A o jakich zmianach klimatycznych jeden z Panów mówi. Myśli Pan, że 20 tysięcy samochodów dziennie, przejeżdżające DK94 wpływa istotnie na te zmiany, nie bądź Pan śmieszny i radzę poczytać fachową literaturę na temat tego wyimaginowanego ocieplenia klimatu. Biznes się kręci, jest moda na ECO, o to w tym chodzi,…….. to są naturalne zmiany naszej planety. Najlepiej oglądać TVN tudzież inną stację i mówić i brać do siebie wszystko co tylko tam jest. Jak powiedzą Panu, że Karpaty to najwyższe góry świata też Pan uwierzy?

Młody
Młody
6 lat temu

Jacek planował i interpelował prosto i szybko koleją a wyszło dookoła Romek …

,,,
,,,
6 lat temu

[quote name=”misiek”]I zniknie jedyna zabytkowa ulica wyłożona kostką brukową.A tak nawiasem mówiąc rondo to kolejny spowalniacz na 94 po kostce brukowej na środku drogi i liniach ciągłych do samego Krakowa Teraz łącznik z Olkusza do autostrady i gotowe.[/quote]
Nie dajmy się zwariować. Myślę że bardziej istotne i ważne byłoby raczej ograniczanie ruchu drogowego niż ciągłe zwiększanie i zwiększanie przepustowości, wpływające fatalnie na zmiany klimatyczne na Ziemi. Czy nas nie obchodzą przyszłe pokolenia, które będą mieć przerąbane? Jeszcze za naszego żywota odczujemy skutki wariactwa cywilizacyjnego w sposób tragiczny. Jest to naukowo UDOWODNIONE.

P X T
P X T
6 lat temu

Pomysł jest bardzo dobry. Spowolni co prawda ruch ale w miejskim terenie zabudowanym i tak ruch powinien być wolniejszy, nie będzie już konieczności wystawania za cmentarzem z suszarkami i zagwarantuje czas na zajęcie się istotniejszymi kwestiami komunikacji. Zapewne wpłynie to również na zmniejszenie wypadków w tym wielkoprzepustowym wyścigu szczurów, którym się bardzo ciągle spieszy. Ruch na ul Długiej i Kruszcowej i tak jest znikomy w stosunku do ruchu krajową a więc owo spowolnienie będzie znikome. Co do konieczności budowy obwodnicy bardziej opłacalne byłoby uzupełnienie już istniejącej o połączenie między kopalnią a rondem na drodze chrzanowskiej co rozładuje ewentualne korki a nawet śmiem twierdzić że zmniejszy te dotychczasowe mimo wszystkich rond olkuskich tych już istniejących i tego które ma powstać. Budowa północnej obwodnicy to jak koszt lotu z Warszawy do Gdańska z użyciem przestrzeni kosmicznej poza atmosferą.

misiek
misiek
6 lat temu

I zniknie jedyna zabytkowa ulica wyłożona kostką brukową.A tak nawiasem mówiąc rondo to kolejny spowalniacz na 94 po kostce brukowej na środku drogi i liniach ciągłych do samego Krakowa Teraz łącznik z Olkusza do autostrady i gotowe.

LuC
LuC
6 lat temu

Wszystko fajnie, pewnie będzie bezpieczniej (samochody w tym miejscu jeżdżą za szybko), tylko w tej sytuacji konieczna jest budowa północnej obwodnicy Olkusza. Jeśli pojawi się rondo, to już nie będzie droga tranzytowa.

gg
gg
6 lat temu

Ci sami specjaliści uznali ze nie będzie korków po wybudowaniu ronda co nie widzą korków po wybudowaniu dwóch sygnalizacji świetlnych w Modlnicy przed Krakowem. Zza biurka nie widać różnicy. Dlaczego kilkadziesiąt tysięcy kierowców ma ponosić koszty wygody kilkuset osób skręcający od centrum handlowego od strony Krakowa.
GDDKiA powinna być odpowiedzialna również za płynność ruch a u nich to jest na końcu. Najważniejsze inne priorytety (np. kostka pomiędzy pasami).

jim
jim
6 lat temu

Moze niech zmienią wyjazd w stronę Klucz od ulicy Mickiewicza, tak aby można było jechać z prawego pasa,tego co na Kraków a nie jak dotychczas z lewego w kierunku Katowic.Kilka aut do lewoskrętu i na prosto nic nie może przejechać,paranoja.