Niedługo miną dwa lata odkąd w Przedszkolu nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego zagościł program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Zamieszanie wywołane wytycznymi ministerialnymi dotyczącymi zmiany zasad zbiorowego żywienia w placówkach takich jak przedszkola sprowokowało niestandardowe działanie w tej niesztampowej placówce: na zaproszenie intendentki pani Sylwii Nocoń zjawiła się koordynatorka programu, pani Katarzyna Grzanka.
I tak rozpoczęła się na szeroką skalę zakrojona akcja zmiany zwyczajów panujących zarówno w trakcie przygotowywania tygodniowych jadłospisów i samych posiłków, jak i stereotypów istniejących w myśleniu o żywieniu dzieci (np. tego jakże często powtarzanego do niejadków: „Zjedz chociaż mięsko…”). Przeszkolone zostały więc zarówno panie kucharki, jak i panie woźne i wychowawczynie, aby nowa wiedza na temat zdrowego odżywiania dzieci była stosowana na wszystkich odcinkach frontu .
Jednym z najważniejszych elementów procesu zmian był zakup pieca konwekcyjnego do przygotowywania potraw, ale inne mocno zauważalne zmiany to wprowadzenie obowiązkowej codziennej porcji sezonowych owoców na nieformalne drugie śniadanie oraz zastosowanie wielkiej różnorodności potraw serwowanych na podwieczorek. W przypadku tego ostatniego wyróżniają się zwłaszcza pieczone według tradycyjnych receptur bez użycia jakichkolwiek spulchniaczy czy polepszaczy, a z użyciem zmniejszonych porcji cukru rozmaite wypieki.
Nie bez echa pozostają wysiłki pani Sylwii i jej dzielnych kucharek w zapoznawaniu dzieci z nowymi smakami, np. jarmużu, awokado czy poczciwej, ale zapomnianej bogatej w wartości odżywcze kalarepy. Nowe sposoby zastosowania starych składników, uatrakcyjnienie sposobu podania jak i serwowania przygotowanych w przedszkolnej kuchni potraw (środowe „Jemy, co chcemy, czyli szwedzki stół” i „Obiady czwartkowe” z obrusami i kompletem sztućców) – wszystko to składa się na wspaniałą, wielką i godną każdej pochwały pracę, o której efekty tak chętnie każdego dnia pytają swoje dzieci rodzice. Z pewnością i dla nich jest to inspiracja do zmian lub podpowiedź do wzbogacenia domowego jadłospisu.
Przedszkole nr 3 (Anna Kaziród)