las-dzieci

Nadleśnictwo Olkusz wraz z japońską firmą „TRI Poland” i Referatem Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu u progu jesieni zorganizowało dla dzieci i młodzieży akcję edukacyjną na temat roli środowiska naturalnego we współczesnym świecie. Sześciolatki z Przedszkola nr 1 z opiekunami i dyrekcją oraz młodzież z Gimnazjum nr 3 wraz z dyrektorem szkoły, po symbolicznym posadzeniu drzewek, wzięli udział w akcji sprzątania lasu w okolicach wolbromskiego Centrum Kultury. Następnie w harcówce odbyła się związana z tematem akcji prelekcja, po której przeprowadzono dla najmłodszych konkurs i wręczono nagrody. Celem tej i podobnych inicjatyw organizowanych kilka razy w roku przez Leśnictwo Poręba Dzierżna jest edukacja młodych pokoleń. Jak uczy doświadczenie to najlepszy sposób na ochronę naturalnych zasobów przed zagrożeniami, jakie niesie z sobą człowiek. Jak wygląda zatem stan naszych lasów i jakie są tendencje zmian?

las-harcwkaPo ilości śmieci znalezionych w okolicach Centrum Kultury i stadionu sportowego można było odnieść wrażenie, że stan naszej świadomości ekologicznej w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia i w ciągu ostatnich lat, pomimo szeregu przedsięwzięć, nie uległ zmianie. Przedszkolaki i uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami, pracownicy „TRI-Poland” z prezesem Takanobu Nanno na czele, przedstawiciele Urzędu i leśnicy w ciągu godziny zebrali kilkanaście worków śmieci. Jednakże leśniczy Mirosław Osuch uspokaja. Jego zdaniem porządkowany teren z uwagi na sąsiedztwo ośrodków sportowych i rekreacyjnych należy do najbardziej uczęszczanych obszarów w całym nadleśnictwie. – Z dala od takich miejsc i od miasta las wygląda zupełnie inaczej – przekonuje. – Pomijając przydrożne rowy, śmieci w lesie z roku na rok zdecydowanie ubywa. Rzadko zdarza się dzisiaj, że w głębi lasu znajdujemy jakieś dzikie wysypisko. Nasze zasoby naturalne, dzięki między innymi takim akcjom jak dziś, czyli dzięki edukacji, są coraz bardziej czyste, a przez to coraz bardziej przyjazne człowiekowi – dodaje.

las-grupaOd lat 90-tych XX w. stan lasów w Nadleśnictwie Olkusz – zdaniem leśnika Ryszarda Malika specjalisty ds. edukacji i ochrony przyrody – uległ znacznej poprawie również na skutek zmniejszenia emisji przemysłowych. Dzięki temu rozpoczęła się wręcz nowa epoka tych gatunków drzew, które wcześniej przejawiały tendencję ustępowania z lasu. W związku z tym – jak możemy przeczytać w rozdawanych publikacjach przygotowanych przez Nadleśnictwo Olkusz – od kilkunastu lat można zaobserwować np. regenerację szczególnie cennych drzewostanów jodłowych. Duże znaczenie ma jednocześnie dokonywana przez leśników przebudowa drzewostanów o składzie gatunkowym niezgodnym z siedliskiem, którego celem jest przywrócenie ekosystemów o cechach zbliżonych do naturalnych.

Takie działania jak wspólne sprzątanie wolbromskiego lasu połączone z prelekcją ekspertów doskonale wpisują się w ideę ustanowionego przez ONZ roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło „Lasy dla ludzi” ma uświadomić nam, jak ogromne znaczenie mają te zasoby dla życia i zdrowia człowieka. Ale żebyśmy mogli w pełni korzystać z tego bogactwa, najpierw sami musimy nauczyć się o nie dbać. Takie akcje świetnie temu służą.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze