śmieci

Odpady komunalne z terenu gminy Wolbrom nadal będą wywożone przez ZGK Bolesław. Burmistrz Adam Zielnik podpisał właśnie umowę w tej sprawie. Choć na najbliższej sesji radni będą musieli przegłosować pakiet uchwał związanych z gospodarką odpadami, to zmiany stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych nie będzie. Ponowne przyjęcie kompletu uchwał „śmieciowych” wymusza nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

 

Z końcem grudnia 2014 r. zakończył się termin obowiązywania pierwszej umowy jaką podpisała Gmina Wolbrom na wywóz odpadów komunalnych po wprowadzeniu nowych przepisów w tym zakresie. Ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku przetarg na kolejny okres został unieważniony z powodu drastycznie wysokich cen zaoferowanych przez dwie firmy, które do niego przystąpiły. Nowy burmistrz podjął ryzyko, podpisał na 3 miesiące umowę na kontynuację usług przez ZGK Bolesław na dotychczasowych zasadach i rozpisał nowy przetarg, licząc na lepsze oferty.

Do powtórzonego przetargu przystąpił tylko jeden ofert – obecny odbiorca śmieci z gminy Wolbrom – ZGK Bolesław z oferowaną kwotą 1 900 800 zł. Chociaż w postępowaniu założono na wykonanie tego zadania 1 800 000 zł, burmistrz zdecydował, że oferta zostanie przyjęta.

Obowiązujące od 1 lipca 2013 r. przepisy w sprawie odbioru odpadów komunalnych zostały znowelizowane 28 listopada 2014 r. i weszły w życie 1 lutego 2015 r.  W nowelizacji znalazł się m. in.  zapis obligujący wszystkie Gminy do ponownego przyjęcia uchwał w sprawie stawek za odbiór śmieci z domowych gospodarstw. Niektóre Gminy skorzystają z tej okazji, aby dostosować ceny do rzeczywistych kosztów ponoszonych w związku z gospodarką odpadami komunalnymi. W Gminie Wolbrom takiej potrzeby nie ma – ustalone przed prawie dwoma laty stawki nie będą zmieniane, bowiem są adekwatne do kosztów ponoszonych przez Gminę w tym zakresie.

– Kwota zaoferowana w drugim przetargu przez ZGK Bolesław jest sporo niższa niż wcześniej, dlatego unikniemy podwyżek cen opłat za śmieci, które byłyby konieczne, gdybym przyjął pierwszą ofertę – mówi burmistrz. – Różnica wynosząca obecnie 100 800 zł pomiędzy naszymi założeniami, a kwotą z nowej oferty jest przez nas do zaakceptowania. Z poprzedniego okresu wykonywania usługi uzyskaliśmy bowiem nadwyżkę, która pokryje ewentualny niedobór z bieżących wpłat mieszkańców. Trzeba bowiem podkreślić, że realizacja zadania gospodarki odpadami komunalnymi powinna być finansowana w całości z opłat ponoszonych przez mieszkańców i nie wolno do niego dopłacać z budżetu – tłumaczy burmistrz.

Inne zmiany, będące konsekwencją nowelizacji wspomnianej ustawy, to obowiązujący od 1 lutego 2015 r. przepis o niezaokrąglaniu opłaty za śmieci do pełnych złotówek, który był wymagany przez przepisy obowiązujące wcześniej. Przyjęty zostanie również nowy wzór deklaracji śmieciowej, ale nie będzie obowiązku wypełniania jej przez wszystkich jeszcze raz. Nowe deklaracje wypełnia się wyłącznie w przypadku nowych zgłoszeń oraz zaistnienia zmian w stanie zgłoszonym we wcześniejszej deklaracji.  

Zgodnie z uchwałą  Rady Miejskiej w Wolbromiu z 4 lutego 2013 r. stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości na terenie Miasta i Gminy Wolbrom wynoszą 11 zł od osoby za śmieci niesegregowane oraz 7,50 zł za odpady segregowane. Dopuszczono też niższą stawkę w wysokości 5,00 zł od osoby za odpady zbierane w sposób selektywny w gospodarstwach, gdzie mieszka 6 i więcej osób. Opłatę należy uiszczać bez wezwania do końca każdego miesiąca.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pytia.
Pytia.
6 lat temu

Morderca z Tunezji ,czy to też ofiara zamachu.Bo wg Dziennika Polskiego też.