Po raz dwunasty gimnazjaliści z całego powiatu mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę historyczną i powalczyć o atrakcyjne nagrody w konkursie, który od 12 lat organizuje Gimnazjum nr 3 w Olkuszu im. Aleksandra hr. Fredry. Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki” wyłania uczniów, których wiedza o regionie i Polsce jest największa.

 

W ostatecznych zmaganiach udział wzięło 31. uczniów z dwunastu gimnazjów, którzy zdobyli najwięcej punktów w eliminacjach w swoich szkołach. –  Głównym celem tego konkursu jest rozwijanie zainteresowań historycznych oraz propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie. Etap powiatowy składał się, jak co roku, z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy w późnym średniowieczu i renesansie, a także Polska, Małopolska i Olkusz w czasach jagiellońskich – mówi Agnieszka Baldy-Krzysztofek, która z Ewą Karłowicz i Dorotą Harężlak organizuje konkurs dla gimnazjalistów.

Najpierw uczniowie mieli do rozwiązania test, w którym wykazać się musieli wiedzą z zadanej wcześniej tematyki. W drugiej części każdy z najlepszej jedenastki musiał odpowiedzieć na trzy wylosowane wcześniej pytania. W ostatecznym pojedynku piątka finalistów rozwiązywała kolejne trzy zadania, na które złożyły się krzyżówka, mapa i tekst źródłowy. Po emocjonującym pojedynku najlepsza okazała się Agata Chojowska z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun Agnieszka Baldy-Krzysztofek), drugie miejsce zajął Marcin Roś z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu (opiekun dr Robert Herzyk ), a trzecie miejsce przypadło Jakubowi Kusiowi z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Małgorzata Paulewicz). Czwarty w pojedynku o „Laur Trójki” był Daniel Baran z Gimnazjum w Bydlinie (opiekun Jolanta Haberka),  a piąte miejsce zajął Kamil Sławkowski z Gimnazjum w Kluczach (opiekun Teresa Gut). Warto było się uczyć i walczyć o nagrody, bo najlepsi otrzymali cenne prezenty: tablety, aparat fotograficzny, odtwarzacze mp3 i książki.

Fundatorami nagród w tym konkursie byli: Boloil S.A., Zakład Pogrzebowy Zbigniewa Kwinty, Jarosław Gałka, Ilona Zagała i Grzegorz Pomierny, którym organizatorzy serdecznie dziękują.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze