Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole 8 listopada. Korytarz na parterze udekorowano cytatami o ojczyźnie pochodzącymi z dzieł polskich poetów i pisarzy. Na sztalugach umieszczono portrety Ojców Niepodległej Polski, pod sztalugą  upamiętniającą odzyskanie niepodległości zapalono znicz. Drugi znicz zapłonął przed szkołą przy Dębie Katyńskim Aleksandra Piekarskiego.

Główne uroczystości odbyły się w piątek 15 listopada. Wtedy uczniowie z klas IIIc, IIa i Ie zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie w wystawianej trzykrotnie uroczystej akademii pt. „Dobro Ojczyzny”. W przedstawieniu wykorzystano wiele utworów muzycznych nawiązujących do tematyki niepodległościowej, np. „Rotę”, „Boże coś Polskę”, „Legiony” oraz dwie prezentacje multimedialne. Jedna ukazywała miejsca pamięci narodowej, w tym krzyże bohaterów poległych na ziemi olkuskiej, druga przedstawiała najważniejsze postacie i wydarzenia niepodległej II Rzeczpospolitej. Uroczystość uświetnił występ absolwenta naszej szkoły – Konrada Kuliga, który zagrał na akordeonie pieśni legionowe przeplatając je ciekawymi anegdotkami dotyczącymi odzyskania niepodległości i jej bohaterów. Występ ilustrowała prezentacja multimedialna. Akademię zakończyło wspólne śpiewanie „Legionów”.

 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 15.11. DLA SPOŁECZNOŚCI MIASTA

W tym roku postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole obchody Święta Niepodległości dla społeczności Olkusza. Na wieczorną akademię zaprosiliśmy przedstawicieli władz, lokalnych instytucji kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku, kombatantów, rodziców i innych gości. Zaproszeni nie zawiedli, widownia była pełna.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, która powitała zaproszonych gości. Następnie uczniowie zaprezentowali się w akademii pt. „Dobro Ojczyzny”. Recytacje uczniowskie przeplatane były patriotycznymi utworami muzycznymi jak „Rota”, „Szara piechota”, „Wojenka” oraz prezentacjami multimedialnymi. Niewątpliwym atutem przedstawienia były też stroje z epoki, w które ubrani byli młodzi aktorzy. W scence z Sejmu Wielkiego wykorzystano stroje szlacheckie, a „marszałek Piłsudski” ubrany był w mundur legionowy. Ważnym i równie atrakcyjnym elementem przedstawienia były prezentacje multimedialne. Pierwsza zaznajamiała gości z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski XVIII i XIX wieku. Wydarzenia te dotyczyły najcenniejszej dla Polaków wartości, którą była wolność. O wolności mówił tekst piosenki Chłopców z Placu Broni, który został wykorzystany w prezentacji. Druga prezentacja do słów i muzyki utworu „Biały krzyż” Czerwonych Gitar przedstawiała miejsca pamięci narodowej i krzyże bohaterów walki niepodległościowej poległych na ziemi olkuskiej. Trzecia prezentacja ukazywała najważniejsze osiągnięcia i postaci II Rzeczypospolitej. Akademie kończył film animowany przedstawiający skróconą historię Polski.

Drugą część uroczystości poprowadził absolwent naszego gimnazjum – Konrad Kulig. Przygotowana przez niego prezentacja komputerowa była tłem do niepodległościowych anegdot dotyczących pierwszych dni niepodległości Olkusza, postaci Józefa Piłsudskiego oraz Legionów. Całe wystąpienie przeplatane było pieśniami legionowymi, granymi przez Konrada na akordeonie.

Po występie zaproszono gości na ciasto i kawę. Po przerwie Emilia Kotnis-Górka przedstawiła zebranym postać lekarza legionowego – olkuszanina Stefana Buchowieckiego. Wykład ilustrowany był bogatym materiałem zdjęciowym. Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni legionowych. W tym celu goście otrzymali od młodzieży wykonane przez gimnazjalistów specjalnie na tę okazję śpiewniki. Uroczystość przygotowana przez nauczycielki historii: Ewę Karłowicz, Agnieszkę Baldy-Krzysztofek i Dorotę Harężlak spotkała się z nieudawanym aplauzem i została wysoko oceniona przez przybyłych gości.

DRUGA NOC FILMOWA

15 listopada po wieczornych obchodach Święta Niepodległości uczniowie klas: IIIc, IIa, IIb i Ie pozostali w szkole pod opieką nauczycielek historii: Ewy Karłowicz, Agnieszki Baldy-Krzysztofek i Doroty Harężlak oraz wuefistów: Sylwii Molik, Patrycji Zawady, Moniki Bujas, Grzegorza Starosty i Dariusza Wardęgi. Druga noc filmowa rozpoczęła się od apelu porządkowego, na którym przedstawiono program nocy oraz rozlokowano 71 uczniów w dwóch salach. Tam młodzież mogła zaspokoić głód. Na kolację podano pizzę. Po posiłku  gimnazjaliści obejrzeli pierwszy film – komedię.  Po północy rozpoczęła się rywalizacja zespołowa. Młodzież podzielona na 10 zespołów na sali gimnastycznej pokonywała tor przeszkód. Każda drużyna, która uporała się z tym zadaniem ruszała na podchody. W szatni i na korytarzu parteru,  odnajdywała ukryte koperty z zadaniami oraz symbole narodowe.

Zadania, które należało rozwiązać (krzyżówka,  rozsypanka wyrazowa, tekst z luką, wykreślanka) dotyczyły wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Chętne drużyny mogły też uzyskać dodatkowe punkty wykonując pieśń legionową. Zabawa zakończyła się po drugiej w nocy. Gdy młodzież oglądała drugi film nauczycielskie jury podliczało punkty. Po obejrzeniu filmu rozstrzygnięto konkurs. Trzy pierwsze drużyny dostały słodkie nagrody – czekolady, wszystkie pozostałe drużyny nagrody pocieszenia – cukierki. Ciągle żwawi gimnazjaliści rozpoczęli oglądanie kolejnego filmu. Noc filmową o szóstej rano zakończyło poranne sprzątanie sal i korytarzy. O siódmej drzwi szkoły zostały otwarte, a niezmordowani filmowcy mogli się udać do domów i porządnie wyspać. Jak ocenili gimnazjaliści noc filmową? Rewelacyjnie. Już w poniedziałek pytali nauczycieli, kiedy będzie następna.

Tekst: Gimnazjum nr 3 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze