komin dym

Województwo Małopolskie rozpoczęło niedawno realizację projektu ochrony środowiska EKO Małopolska, który ma mobilizować samorządy i mieszkańców do walki o czyste powietrze. Teraz uruchomiono elektroniczny formularz do zgłaszania interwencji.

EKO Małopolska w dużej mierze polega na wsparciu gmin ekspercką wiedzą ekodoradców, którzy będą pomagać mieszkańcom i urzędnikom w pozyskiwaniu środków na realizację zadań związanych z ochroną środowiska. „(…) Eksperci wesprą także firmy, które nie radzą sobie z dostosowaniem do norm środowiskowych. W ramach programu zostanie wprowadzony również system punktowy, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiskowej. Połączy on trzy obszary: dobre praktyki, współpracę oraz porozumienie. Na jego podstawie powstanie ranking, którego wyniki mogą mieć wpływ na wybór wniosków do dofinansowania” – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu uruchomiono właśnie elektroniczny formularz, za pośrednictwem którego można zgłaszać m. in. przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej czy sprzedaży węgla złej jakości.
Ekointerwencja, czyli wspomniany formularz dostępny jest pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zgłoszeń można dokonać anonimowo. Każde z nich zostanie przesłane do właściwego organu, a następnie zweryfikowane.
– Poprawa stanu środowiska, a w szczególności jakości powietrza jest jednym z naszych priorytetów. Udostępniamy mieszkańcom Małopolski formularz Ekointerwencji, ponieważ chcemy, by włączyli się do walki ze smogiem. Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu informowanie o zagrożeniach dla środowiska będzie dużo łatwiejsze. Uruchomienie formularza ułatwi także pracę organów kontrolnych, których działania będą bardziej skuteczne – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie mobilnej aplikacji i systemu monitorowania zgłoszeń na mapie województwa. Mieszkańcy będą mogli z tego korzystać jeszcze w tym roku.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
5 lat temu

Pozer z ciebie PXT, w nosie mam co myśli sąsiad – zwłaszcza taki palant co pali śmieci – liczy się moje dobre samopoczucie i czyste sumienie nie skalane donosicielstwem :)(

PXT
PXT
5 lat temu

Theon jeśli będziesz z nim (sąsiadem) rozmawiał na temat jego palenia a potem doniesie kto inny to i tak sąsiad będzie myślał, że to Ty doniosłeś, bo się tym interesowałeś i mu tego nie będziesz w stanie udowodnić, że to nie Ty. No chyba że w dowód lojalności na klęczkach z ręką uniesioną w geście przysięgi zjesz na jego oczach swoje śmieci.

theon
theon
5 lat temu

Przyzwoitość obowiązuje zawsze , choć każdy ją sobie definiuje po swojemu. I czym innym jest przestrzeganie prawa, a czym innym nawoływanie do wzajemnej inwigilacji. Pijakowi jechać bym nie pozwolił tak samo jak biegać z nożem po ulicy, z sąsiadem który pali śmieci najpierw bym rozmawiał i rozmawiał…. a potem czekał aż doniesie na niego kto inny , pozdrawiam 🙂

lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”theon”](…) wolę kaszleć jako człowiek przyzwoity niż być łajzą ( przepraszam – obywatelem sygnalistą ) :)[/quote]

Cmentarze są pełne przyzwoitych ludzi.
A kaszleć już nie będzie okazji.
ps Czy przyzwoitość obowiązuje również w przypadku ,gdy widzi Pan pijanego kierowcę
i potem jest wypadek,zabija ów kierujący kogoś z Pana Rodziny?
A Pan dalej sobie kaszle?
Jako przyzwoity człowiek

theon
theon
5 lat temu

Dziękuję za troskę , nie zjadam, wdycham. I nie podoba mi się że wdycham. Chciałem tylko podzielić się swoją , może zabytkową opinią, że wolę kaszleć jako człowiek przyzwoity niż być łajzą ( przepraszam – obywatelem sygnalistą ) 🙂

lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”theon”]Wolałbym zjeść śmieci niż donieść na sąsiada[/quote]
I zjada Pan czy Pani.
Dokładniej [b]wdycha.[/b]
Dodatkowo informuję,że teraz mamy sygnalistę 😛 😆

theon
theon
5 lat temu

Wolałbym zjeść śmieci niż donieść na sąsiada

Iza
Iza
5 lat temu

[quote name=”Kuba”]Jakaś parodia? Zaraz się cennik ukaże – 10 zł za donos. To są przecież jakieś kpiny z mieszkańców. Każą nam na siebie donosić w imię czego?? Po to chyba, żeby tyłka zza biurka nie ruszyć. Jedno pytanie do Marszałka Województwa Małopolskiego – ile środków przeznaczył już w ramach różnych eko projektów na wszelkiej maści innowacje, które miały służyć badaniu czystości powietrza – w tym na drony badające jakość powietrza, monitorujące kopciuchy? Czyżby okazało się, że to zmarnowane pieniądze i lepiej wrócić do praktyk z minionej epoki?[/quote]
W imię czego? W imię czystszego powietrza i własnego zdrowia.
Pan jak rozumiem jeden z tych spalających śmieci?

theon
theon
5 lat temu

Ekolodzy to największe zło XXI wieku.

lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”Autorka tekstu”]Jak informuje Urząd Marszałkowski, zgłoszeń można dokonać anonimowo[/quote]
NIE MA anonimowości w internecie. :-*
ps komentarze typu
„niema ,to jest kobieta,która nie mówi”,
proszę sobie darować 🙂

Kuba
Kuba
5 lat temu

Jakaś parodia? Zaraz się cennik ukaże – 10 zł za donos. To są przecież jakieś kpiny z mieszkańców. Każą nam na siebie donosić w imię czego?? Po to chyba, żeby tyłka zza biurka nie ruszyć. Jedno pytanie do Marszałka Województwa Małopolskiego – ile środków przeznaczył już w ramach różnych eko projektów na wszelkiej maści innowacje, które miały służyć badaniu czystości powietrza – w tym na drony badające jakość powietrza, monitorujące kopciuchy? Czyżby okazało się, że to zmarnowane pieniądze i lepiej wrócić do praktyk z minionej epoki?