Z problemem niskiej emisji boryka się wiele miast na terenie całej Polski. Do dziś wśród wielu ludzi pokutuje przekonanie, że kwestia ta dotyczy w głównej mierze Krakowa i innych dużych aglomeracji. Trujący smog doskwiera też mieszkańcom mniejszych gmin, takich jak Olkusz.

Czym jest niska emisja? Najprościej mówiąc, jest to emisja produktów spalania z tzw. „niskich emiterów”, czyli źródeł o wysokości nie większej niż 40 metrów. Zanieczyszczenie produkowane przez tego typu jednostki kumulowane są w dolnej warstwie atmosfery.  

Zagrożenie dla zdrowia

Zjawisko to w bardzo negatywny sposób oddziałuje na nasz organizm. Długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem sprzyja zapaleniu błony śluzowej, upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, zwiększa podatność naszego organizmu na wirusy i bakterie, osłabia płuca i zwiększa ryzyko alergii.

O tym, jak niebezpieczny jest smog świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w latach 50-tych XX wieku. W przeciągu zaledwie kilku dni smog doprowadził do śmierci około 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc.

Problem najbardziej nasila się w czasie tzw. „sezonu grzewczego”. W okresie zimowym każdego dnia pojawiają się ostrzeżenia o przekroczeniach dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego w atmosferze.

Co jest przyczyną smogu?

Jak wynika z badań, oprócz fabryk i samochodów, za dużą część zanieczyszczenia odpowiadają domy prywatne. Przyczyną jest przeważnie słabej jakości węgiel oraz inne paliwa, którymi ogrzewane są budynki mieszkalne. 

W składach węgla często sprzedaje się więc produkty o słabej jakości. Gospodarstwa domowe nagminnie korzystają z mułu węglowego bądź miału, które oprócz słabych wartości energetycznych charakteryzują się również dużą ilością zanieczyszczeń produkowanych w procesie spalania. Ich głównym atutem jest jednak niska cena.

Co robią władze Gminy?

W Olkuszu od ponad dwudziestu lat, za pośrednictwem stacji monitorującej znajdującej się przy ul. Fr. Nullo, prowadzone są regularne pomiary zanieczyszczenia powietrza. Stacja ta obsługiwana jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Jak władze naszego miasta radzą sobie w walce z niską emisją zanieczyszczeń powietrza? Kwestię tą postanowił zbadać radny Wojciech Ozdoba, który wystosował w tej sprawie interpelację do Burmistrza Romana Piaśnika.

– Do dzisiejszych czasów, wydawało się nam wszystkim, że problem smogu dotyczy jedynie Krakowa, Nowego Sącza czy Zakopanego. A przecież w tym miesiącu stacja monitorująca powietrze pokazywała przekroczenie poziomu pyłu PM 10 ponad 6-krotnie! – pisze w swojej interpelacji radny Ozdoba.

Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej przez magistrat, w kwestii walki ze smogiem na przestrzeni ostatnich dwóch lat Gmina Olkusz poczyniła wiele działań. Od początku 2015 roku na wymianę pieców węglowych w budynkach komunalnych na terenie Miasta i Gminy Olkusz wydano ponad 30 tys. zł. W przyszłorocznym budżecie na zadania związane z remontami i przebudową budynków komunalnych zaplanowano łącznie kwotę 200 tys. zł. Prace te obejmą m.in. wymiana pieców węglowych.

Aktywność urzędników skierowana była także na edukację. Magistrat prowadził szereg kampanii informacyjnych dotyczących tej tematyki oraz nawiązał współpracę z placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi. Organizowano konkursy, prelekcje i spektakle edukacyjne. Szkołom przekazano także specjalne pomoce naukowe.

Dofinansowanie do wymiany pieców

Olkuscy urzędnicy aplikują także o środki zewnętrzne na dopłaty dla mieszkańców do wymiany kotłów i montażu ekologicznych źródeł ciepła i energii. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na terenie gminy realizowane mają być dwa projekty.

Planowana dotacja projektu „Eliminacja niskosprawnych urządzeń grzewczych w Gminie Olkusz i ich wymiana na kotły wykorzystujące paliwa gazowe i biomasę” opiewać ma na kwotę 824 tys. złotych. W ramach drugiego projektu „Eliminacja niskosprawnych urządzeń grzewczych w Gminie Olkusz i ich wymiana na kotły wykorzystujące paliwa stałe” gmina ubiega się o dotację w wysokości 790 tys. złotych.

Mieszkańcy ubiegający się o dofinansowanie do wymiany urządzeń grzewczych będą mogli otrzymać dofinansowanie do 80% kwoty inwestycji, przy czym wsparcie nie może wynieść więcej niż 8 tys. złotych. Według danych z magistratu z możliwości dopłat będzie mogło skorzystać łącznie około 190 wnioskodawców: około połowa z samego Olkusza, a także okolicznych sołectw: Troksa, Braciejówki, Olewina, Sieniczna, Witeradowa, Żurady, Niesułowic, Wiśliczki, Czarnego Lasu w sołectwie Rabsztyn, Zimnodołu, Zedermana, Osieka, Rabsztyna, Gorenic, Bogucina Małego.

Kontrole Straży Miejskiej

Na podstawie obowiązujących przepisów Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz upoważnił funkcjonariuszy Straży Miejskiej do dokonywania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Funkcjonariusze są upoważnieni do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren prywatnych nieruchomości celem przeprowadzania stosownych badań.  

Jak informuje olkuski magistrat, w ciągu dwóch ostatnich lat Straż Miejska interweniowała łącznie 113 razy w sprawach zgłoszeń dotyczących podejrzeń spalania odpadów. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami nałożono jednak zaledwie dwa mandaty karne.

– Z wyjaśnień przedstawionych przez Komendanta Straży Miejskiej wynika, że znacząca część zgłaszających spalanie odpadów swoje podejrzenia opiera na kolorze oraz intensywności wydobywającego się z komina dymu. Przeprowadzone kontrole nie potwierdzają spalania odpadów, a możliwą przyczyną zadymienia może być nierozgrzany przewód kominowy lub gatunek spalanego węgla – możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację.

Według aktualnie obowiązujących przepisów ogrzewanie domów słabej jakości paliwem nie jest zabronione, jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć sąsiadom życie. Ostatecznie wszystkim nam przychodzi za to płacić cenę zdrowia.

A co na ten temat myślą Czytelnicy? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
xyz
xyz
7 lat temu

Ja nie widzę problemu. Przecież to takie proste: niech gminy/powiat podłączą wszystkich do miejskich ciepłowni. A skąd się bierze ciepło w ciepłowni? Ze spalania węgla.

Otello
Otello
7 lat temu

Mieszkam na os. Pakuska w dole. Wieczorami, ale też i za dnia nie da się okna otworzyć bo ludzie z domów jednorodzinnych odpalają swoje kotłownie. Gryzący dym nie pozwala też wyjść na zewnątrz. Jeden z drugim cieszą sie, że im ciepło, ale nie wiedza jaką krzywde robią sobie i swoim bliskim w tym dzieciom.
Ja mam propozycję do naszych włodarzy Pana Burmistrza i Pana Starosty.
Zamiast wysyłać na kontrolę SM, które i tak niczego nie dają bo śmieci w ramach oszczędności palone są w nocy, proponuję wydać małe broszurki w których zamieszczone będą informacje na temat jak się powinno spalać węgiel w tradycyjnym piecu.
Założę się, że połowa z tych mądrali, którzy wypisują pod tym tematem bzdurne komentarze nie ma pojęcia w temacie metody górnego spalania.
Mało tego 80% ludzi palących w piecach nie zna tej metody, a przynosi ona spore oszczędności na węglu, spalanie większości toksycznych związków w kominie i nie zapychanie się komina sadzą.
Takie broszurki uświadomiły by ludziom, że tak naprawdę trują samych siebie, a palenie ta metoda przyniesie duże korzyści dla naszego środowiska.
W innych miejscowościach prowadzone są nawet szkolenia na rynku jak palić w piecu metodą górnego spalania. Może i u nas warto coś takiego zrobić?

ja
ja
7 lat temu

[quote name=”PTyŚ”][quote name=”palący”]-
Proponuję jednemu i drugiemu (palący i PXT) przeczytać ze zrozumieniem art.379 Prawo ochrony środowiska oraz art.225 Kodeksu karnego, a potem ewentualnie wypróbować w praktyce odmowę wpuszczenia kontroli. Powodzenia !!!![/quote] a dlaczego mam kogoś obcego wpuszczać na podwórko? 2x w miesiącu wystawiam kosz popiołku na ulice tam sobie mogą grzebać i sprawdzać zawartość.

theon
theon
7 lat temu

czytam, czytam, np jak zdmuchnąć puder z ptysia i takie tam 😆 prawa o ochronie środowiska złośliwie nie czytam, w tym roku również 😉

PTyŚ
PTyŚ
7 lat temu

[quote name=”theon”]A ja proponuję każdemu, kto czyta artykuły prawa ochrony środowiska, żeby w nadchodzącym 2017 roku zadbał o swój mózg 🙂 ;-)[/quote]
Czytając twój post widac do czego prowadzi dbanie o mózg wg twoich standardów. Pomimo wszystko polecam ci czasem coś przeczytać, chociażby ogłoszenie na słupie. Może to odrobinę poszerzy twoje horyzonty. Umiejętność pisania to za mało.
P.S. Zawsze zastanawiam się dlaczego często głos zabierają ci, którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia, a ze swojej niewiedzy próbują uczynić cnotę 😕

theon
theon
7 lat temu

A ja proponuję każdemu, kto czyta artykuły prawa ochrony środowiska, żeby w nadchodzącym 2017 roku zadbał o swój mózg 🙂 😉

P X T
P X T
7 lat temu

PTysiu a czy ja coś pisałem o odmowie wpuszczenia? Czy pisałem tylko o kolejnej okazji, która stając się trendy znowu zostanie wykorzystana przez łowców gotówki?
Coś mi się wydaje, że to Ty masz trudności z czytaniem ze zrozumieniem, a przytykasz innym.
I nie stawiaj mnie obok „Palącego”, bo forumowicz „Palący” chwalący się wyższością jego posesyjnego jestestwa od blokowych klatkowców skazanych na pierdnięcia sąsiadów to wyjątkowy buraczany typ, (sądząc po pogardliwych wypisanych wypocinach).

PTyŚ
PTyŚ
7 lat temu

[quote name=”palący”]-( Funkcjonariusze są upoważnieni do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren prywatnych nieruchomości celem przeprowadzania stosownych badań.)- PROSZĘ podać podstawę prawną do takiego działania .[/quote][quote name=”PXT”]Już Ci podaję.
Pkt 1.Funkcjonariusz ma zawsze rację
Pkt 2. Jeśli funkcjonariusz nie ma racji patrz pkt.1
I tylko patrzyć jak pomysłowi złodzieje uruchomią po: „na wnuczka” i „na policjanta” nowy sposób okradania na „kominiarza w asyście policjanta”[/quote]

Proponuję jednemu i drugiemu (palący i PXT) przeczytać ze zrozumieniem art.379 Prawo ochrony środowiska oraz art.225 Kodeksu karnego, a potem ewentualnie wypróbować w praktyce odmowę wpuszczenia kontroli. Powodzenia !!!!

theon
theon
7 lat temu

Pogonić Babko ! 😆 😆 😆

babka
babka
7 lat temu

a powiedźcie czy jest obowiązek wpuszczania kominiarza do domu prywatnego? przyszedł taki jeden pod pretekstem czyszczenia komina ale jak mu kazałam wyczyscic komin na wysokosci dachu to mówi ze mu warunki BHP nie pozwalają bo ławeczki niema, barierki brak a on sam sierota i on tylko sprawdzi ciąg w kominie w kuchni i łazieńce i protokól za stówke napisze. To w końcu kominiarz czy przebieraniec mnie odwiedził ? zarobić mu nie dałam bo kasy brakło ale zapowiedział sie po nowym roku. Wpuszczać czy nie co radzicie ?

psychiatra
psychiatra
7 lat temu

[quote name=”Nowy.Rok”][quote name=”Nowy.Rok”]
Zacytowałem siebie
ponieważ uważam,że jest to jedyny mądry wpis w tej „dyskusji”[/quote]
rozdwojenie jaźni ?

Nowy.Rok
Nowy.Rok
7 lat temu

[quote name=”Nowy.Rok”]Moje spostrzeżenie:
Ludzie palą czymkolwiek w byle czym
i w głębokim poważaniu mają jakieś tam pyły!!!
Sama wymiana pieców nie pomoże[ jest to w przedstawionych liczbach kropla w morzu potrzeb
i oprócz bicia piany niczego nie wniesie]
Podstawowym „parametrem” jest cena za ogrzewanie.
Czy tego nikt nie wie,czy tylko udaje?
Co skłoni każdego „grzewczego” do zmiany systemu ogrzewania?
Tylko ,jesli nowe rozwiązanie nie podniesie kosztów ogrzewania.
Dlaczego nie można zrobić specjalnych taryf za gaz,czy prąd ,tak aby
takie ogrzewanie SKUTECZNIE konkurowało z ogrzewaniem niskoemisyjnym?[/quote]
Zacytowałem siebie
ponieważ uważam,że jest to jedyny mądry wpis w tej „dyskusji”

PXT
PXT
7 lat temu

Już Ci podaję.
Pkt 1.Funkcjonariusz ma zawsze rację
Pkt 2. Jeśli funkcjonariusz nie ma racji patrz pkt.1
I tylko patrzyć jak pomysłowi złodzieje uruchomią po: „na wnuczka” i „na policjanta” nowy sposób okradania na „kominiarza w asyście policjanta”

palący
palący
7 lat temu

-( Funkcjonariusze są upoważnieni do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren prywatnych nieruchomości celem przeprowadzania stosownych badań.)- PROSZĘ podać podstawę prawną do takiego działania .

wydmucha
wydmucha
7 lat temu

wielkie halo z niczego. byleby pokazać, któregoś młodego populistę.

palacz kotłowy
palacz kotłowy
7 lat temu

[quote name=”wiem co mówię”][quote name=”palacz kotłowy”]
poo rąbaniu drewna, odśnieżaniu chodnika, koszeniu trawnika, malowaniu płotu i czego tam jeszcze ażeby to jako tako wygląd miało. W dzisiejszych czasach mieć dom to kula u nogi, a wartość tego domu [/quote]

Przeciwnie ! Mieć dom to wolność i swoboda i przyjemność…rąbanie drewna i koszenie trawnika ? to czysta przyjemność…
Wcale nie musisz rąbać drzewa i kosić trawnika… możesz kupić w sklepie drewno na podpałkę a trawnik skosi ci firma zajmująca się pielęgnacją ogrodów….żaden problem…a odśnieżanie? tej zim,y odśnieżałem tylko raz … pół godzinki pomachałem szufelką raz w roku i tyle odśnieżania …a napalenie w piecu trwa 15 minut…zakładam rękawiczki wcale nie jestem umorusany…wcale nie trzeba dużo palić bo zima lekka…przynajmniej czuję się bohaterem we własnym domu bo mam piękny dom i piękny ogród pełen kwiatów i owoców…a co ma blokowy? 4 ściany i kwiatka w donicy na oknie? 😀 i co robić w bloku? oglądać telewizor? 😆 życie w bloku musi być nudne…tam nie ma co robić…i ciasno… a sąsiad wszystko słyszy za ścianą ….faktycznie …dom to kula u nogi dla marudy który woli leżeć cały dzień przed telewizorem …a wartość zadbanego domu to 3 takie blokowe mieszkania 😀

wiem co mówię
wiem co mówię
7 lat temu

[quote name=”palacz kotłowy”]
poza tym w domu mam przestrzeń życiową i 200 metrów powierzchni + garaż i ogród….a w klatce blokowej 60m3 to ja bym nie chciał się cisnąć bo ciasno!!!…puszczę bąka w bloku to sąsiad za ścianą słyszy 😆 😀 😀 :D[/quote]
tez mi powód do chwalby mieć swój dom – wiecznie umorusany jak świnia i przy znoszeniu węgla i wynoszeniu popiołu, nie wspomnąc o rąbaniu drewna, odśnieżaniu chodnika, koszeniu trawnika, malowaniu płotu i czego tam jeszcze ażeby to jako tako wygląd miało. W dzisiejszych czasach mieć dom to kula u nogi, a wartość tego domu (zwłaszcza w Olkuszu!) przekłada się na mieszkanie w bloku jeszcze problem z pozbyciem sie tego kłopotu. Sam dom mam to wiem o czym mówię.

palacz kotłowy
palacz kotłowy
7 lat temu

[quote name=”ciekaw FERDEK”][quote name=”forty4″]Ja palę gazem. Dom 210 m2, beton komórkowy 24+15 styropian, wentylacja grawitacyjna, dach wełna 30 cm, piec kondensacyjny, 21,5 stopni w domu + ciepła woda na 4 osoby za jedyne 3500-3800 rocznie – 320/mc (licząc ciepłą wodę przez cały rok)…. To chyba taniej niż w bloku za 60m2?[/quote]
W bloku 60m2 za sezon grzewczy ”forty4”zapłacisz max 100-1200 złotych PLN.Widzę że umiesz liczyć szkoda że nie pracujesz w UMiG.[/quote]

a ty geniuszu matematyczny umiesz liczyć? Przecież w domu to ja mam 3 razy większą powierzchnię niż w twojej klatce w bloku :-* pomnóż te twoje 1200 zł razy 3 = 3600 zł a płace 3200 😀 a ty ile płacisz czynszu za bloki? 800 zł co miesiąc? czyli rocznie 9600 zł 🙂 a ja w domu nie płacę czynszu tylko te 3200 zł a ty 9600zł …i kto tu płaci więcej? 😀 😀 😀
poza tym w domu mam przestrzeń życiową i 200 metrów powierzchni + garaż i ogród….a w klatce blokowej 60m3 to ja bym nie chciał się cisnąć bo ciasno!!!…puszczę bąka w bloku to sąsiad za ścianą słyszy 😆 😀 😀 😀

palacz kotłowy
palacz kotłowy
7 lat temu

[quote name=”forty4″]Ja palę gazem. Dom 210 m2, beton komórkowy 24+15 styropian, wentylacja grawitacyjna, dach wełna 30 cm, piec kondensacyjny, 21,5 stopni w domu + ciepła woda na 4 osoby za jedyne 3500-3800 rocznie – 320/mc (licząc ciepłą wodę przez cały rok)…. To chyba taniej niż w bloku za 60m2?[/quote]

a ja sobie palę węglem …4 tony po 800 zł = 3200 zł…wychodzi 6 stów taniej niż Ty gazem 😆
Znam ja już to twoje palenie gazem…kurek przykręcony na minimum żeby rachunek z gazowni nie przyszedł duży 😀 😀 😀
a ja wrzucam 6 łopat węgla i ogień aż bucha z pieca i w domku sauna 26 stopni a nie 20 😆 8)
Ustawiam temperaturę pieca na 80-90 stopni i nie martwię się jaki rachunek z gazowni mi przyślą 😆
A że kopcę? ale patriotycznie 😀 – wspomagam polskie kopalnie i polskich górnikom daję na chleb a gaz jest zagraniczny :-*

ciekaw FERDEK
ciekaw FERDEK
7 lat temu

[quote name=”forty4″]Ja palę gazem. Dom 210 m2, beton komórkowy 24+15 styropian, wentylacja grawitacyjna, dach wełna 30 cm, piec kondensacyjny, 21,5 stopni w domu + ciepła woda na 4 osoby za jedyne 3500-3800 rocznie – 320/mc (licząc ciepłą wodę przez cały rok)…. To chyba taniej niż w bloku za 60m2?[/quote]
W bloku 60m2 za sezon grzewczy ”forty4”zapłacisz max 100-1200 złotych PLN.Widzę że umiesz liczyć szkoda że nie pracujesz w UMiG.

Kolus
Kolus
7 lat temu

Na okrągło słychać jaki jest beznadziejne powietrze w Krakówku, a już o Zakopanym , to szkoda pisać. Nie wiem dlaczego tam jest opłata klimatyczna ??? Wracając do tematu. 30 lat mieszkałem w Olkuszu i również byłem przekonany, że powietrze jest tu na pewno lepsze niż w Krakowie. Do czasu, w którym zainstalowałem aplikacje na telefon, która z czytuje zanieczyszczenie z całej polski. Ustawiłem Kraków no i z ciekawości Olkusz. Niestety w Olkuszu powietrze jest gorsze niż w Krakowie. Oprócz PM – pył o średnicy poniżej 10 mikrometrów, występuje również dwutlenek siarki, który w Krakowie nie pojawia się.
Dla zainteresowanych – Aplikacja w google play „zanieczyszczenie powietrza”.

nn
nn
7 lat temu

[quote name=”Nie tędy droga”] A jak kogoś wtedy nie będzie stać na żadne ogrzewanie? A co mnie to obchodzi, Wasza bieda nie daje Wam prawa do trucia sąsiadów![/quote]
a ty taki bogaty że między biednymi sąsiadami mieszkasz cz y taki biedny ze ci tylko dym sąsiada do wąchania zostaje?

Nie tędy droga
Nie tędy droga
7 lat temu

W kwestii cen ogrzewania idziecie zupełnie w przeciwnym kierunku, niż kazałaby logika. Jeżeli Państwo musi ponosić wiele kosztów związanych z niską emisją (np. zwiększona zachorowalność itd.) to węgiel powinien być obłożony specjalnym podatkiem dającym Państwu środki finansowe na niwelowanie skutków (np. leczenie podtruwanych obywateli). Wtedy zniknąłby argument, że „palę tym na co mnie stać”, bo to nie ogrzewanie gazowe jest za drogie, tylko węglowe zbyt tanie. A jak kogoś wtedy nie będzie stać na żadne ogrzewanie? A co mnie to obchodzi, Wasza bieda nie daje Wam prawa do trucia sąsiadów!

forty4
forty4
7 lat temu

Ja palę gazem. Dom 210 m2, beton komórkowy 24+15 styropian, wentylacja grawitacyjna, dach wełna 30 cm, piec kondensacyjny, 21,5 stopni w domu + ciepła woda na 4 osoby za jedyne 3500-3800 rocznie – 320/mc (licząc ciepłą wodę przez cały rok)…. To chyba taniej niż w bloku za 60m2?

www
www
7 lat temu

co z tego że mi dadzą dopłatę do wymiany pieca skoro ja będę musiał płacić drożej za gaz?
Dopłat do paliwa już nie ma 😆

kominiarz
kominiarz
7 lat temu

” Gospodarstwa domowe nagminnie korzystają z mułu węglowego bądź miału” –
Korzystają z tego co jest na składach opałowych. Czepiajcie sie kopalń że byle jaki węgiel wydobywają a składów że sprzedają muł mieszany z miałem żeby więcej zarobić Jak będzie gaz/prąd w cenie ogrzewania węglowego każdy chętnie zamieni szuflę do węgla na kurek gazu.

Młody
Młody
7 lat temu

cutuję – „Przeprowadzone kontrole nie potwierdzają spalania odpadów, a możliwą przyczyną zadymienia może być nierozgrzany przewód kominowy lub gatunek spalanego węgla – możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację.”

Jeżeli władze olkusza, urzędnicy i straż miejska uważają że takie dymy z komina jak na foci są ok jeżeli tylko (zadymiacz, zapylacz, zasmrodacz i emitent tlenku węgla”) śmieci nie spala to ja zrozumiałem dlaczego w Olkuszu jest tak źle w tym temacie …

Nowy.Rok
Nowy.Rok
7 lat temu

Moje spostrzeżenie:
Ludzie palą czymkolwiek w byle czym
i w głębokim poważaniu mają jakieś tam pyły!!!
Sama wymiana pieców nie pomoże[ jest to w przedstawionych liczbach kropla w morzu potrzeb
i oprócz bicia piany niczego nie wniesie]
Podstawowym „parametrem” jest cena za ogrzewanie.
Czy tego nikt nie wie,czy tylko udaje?
Co skłoni każdego „grzewczego” do zmiany systemu ogrzewania?
Tylko ,jesli nowe rozwiązanie nie podniesie kosztów ogrzewania.
Dlaczego nie można zrobić specjalnych taryf za gaz,czy prąd ,tak aby
takie ogrzewanie SKUTECZNIE konkurowało z ogrzewaniem niskoemisyjnym?