Artykuł sponsorowany
Na początku wieś nazwano Biskupice/Biskupicze. Pozwolenie na jej lokację na prawie niemieckim na terenie po wykarczowanym lesie biskupim, graniczącym z wsiami: Sułoszowa, Kosmolów, Zadroże, Trzyciąż i Chrząstowice, uzyskali od biskupa krakowskiego Nankera herbu Oksza dwaj zasadźcy: Świętosław, syn Fałka i Radosz, syn Stanka. Obecną nazwę miejscowość zawdzięcza kolejnemu biskupowi krakowskiemu Janowi Grotowi herbu Rawicz (1328-47)… 24 i 25 czerwca 2023 r. w Jangrocie uroczyście świętowano 700. rocznicę lokacji wsi. Obchody te zostały połączone z 200-leciem konsekracji miejscowego kościoła parafialnego oraz 90-leciem lokalnej jednostki OSP.
Piękną pamiątką trzech jubileuszy, a przede wszystkim wartościowym źródłem wiedzy o dziejach wsi jest monografia „Mija przeszłość, pamięć pozostaje”, opracowana z tej okazji przez pochodzącego z Jangrota pasjonata-regionalistę Eugeniusza Żabę, który we wstępie do swego dzieła napisał:
„W niniejszej pracy podkreślono rolę miejscowej społeczności, od pokoleń związanej z tym miejscem i uczestniczących w procesach dziejowych. W związku z wiodącą rolą Jangrota w dawnym kluczu dóbr biskupich, parafii, a także nieistniejącej gminy, znalazły się w niej również wzmianki o sąsiednich miejscowościach.” – warto bowiem pamiętać, że przez szmat czasu to Jangrot był siedzibą władz gminy (a wcześniej gromady obejmującej znacznie większy niż dzisiaj obszar), którą dopiero w 1973 r., przeniesiono do Trzyciąża, co skutkowało zmianą nazwy gminy Jangrot na obecną – gmina Trzyciąż.
Dwudniowe obchody trzech znamienitych rocznic, które zgromadziły tłumy mieszkańców i gości, rozpoczęły uroczystości kościelne. Jubileuszowej, a zarazem odpustowej sobotniej sumie przewodniczył biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak w asyście proboszcza ks. Andrzeja Bila oraz księży pochodzących z Jangrota. W ciepłych słowach skierowanych do gospodarzy biskup, gratulując parafii pięknego jubileuszu, docenił zaangażowanie i wysiłek włożony w renowację świątyni i jej otoczenia, prowadzoną przez ostatnie kilka lat.
Obecny kościół parafialny w Jangrocie jest trzecim z kolei w historii parafii. Dwa pierwsze, z drewna modrzewiowego, uległy zniszczeniu. Fundatorem trzeciego, murowanego, którego 200. rocznica erygacji jest właśnie obchodzona, był biskup krakowski Jan Paweł Woronicz. Zaprojektowany przez krakowskiego architekta Antoniego Becka kościół budowano w latach 1822-1824 w stylu klasycystycznym, a jego konsekracja nastąpiła 29 sierpnia 1824 roku.
Po zakończonej mszy św. ks. biskup Kaszak poświęcił tablicę przy wejściu do świątyni, upamiętniającą jubileusz, a następnie, w asyście miejscowych strażaków, rzeźbioną w drewnie figurę św. Floriana, która stanęła obok remizy, z racji obchodzonej równocześnie kolejnej rocznicy – 90-lecia funkcjonowania OSP w Jangrocie.
Uroczystości zaplanowane na niedzielę rozpoczęła uroczysta, historyczna sesja Rady Gminy Trzyciąż, podczas której mieszkaniec Jangrota, przewodniczący Lucjan Gajda zainicjował podjęcie dwóch uchwał: pierwsza miała na celu upamiętnienie jubileuszu i mieszkańców wsi na przestrzeni 700-letnich dziejów, w drugiej natomiast nadano nazwę „700-lecia Jangrota” dotąd bezimiennemu centralnemu placowi we wsi. Podczas sesji miało również miejsce okolicznościowe wystąpienie wójta Gminy Trzyciąż Romana Żelaznego, autora monografii o historii Jangrota Eugeniusza Żaby oraz pochodzącego z Jangrota artysty malarza Zenona Domagały, który zaprezentował swoje prace w sali gimnastycznej SP w Jangrocie, a jedną z nich – kopię symbolicznej Guerniki Pabla Picasso podarował gminie Trzyciąż z okazji jubileuszu. W tej samej sali można było podziwiać obrazy kolejnej zdolnej jangrocianki, pani Katarzyny Zaręby, która podarowała miejscowym strażakom obraz przedstawiający pierwszą jangrocką remizę.
Po zakończeniu posiedzenia rady, w pobliskim kościele parafialnym mszę św. w intencji mieszkańców Jangrota oraz druhów strażaków odprawił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Mariusz Karaś.
Po zakończonej modlitwie uczestnicy uroczystości udali się na główny plac wsi, gdzie podczas uroczystego apelu, w którym wzięły udział poczty sztandarowe z kilkunastu zaprzyjaźnionych jednostek OSP, po doniosłej ceremonii podniesienia flagi państwowej na maszt przy wtórze granego przez orkiestrę hymnu państwowego, odznaczono wyróżniających się druhów ochotników z Jangrota medalami: jedno z najwyższych strażackich odznaczeń – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Mirosław Gajda, kolejny druhowie medale Za Zasługi dla Pożarnictwa różnych stopni. Dokonano również przekazania i poświęcenia nowego wozu do transportu osób i sprzętu ratowniczo-gaśniczego z przyczepką, który wesprze działania aktywnych strażaków z Jangrota.
W kolejnej części oficjalnych obchodów dziękowano osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Jangrota na przestrzeni lat, a wyróżnieni: biskup Grzegorz Kaszak, ks. proboszcz Andrzej Bil, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłanka Elżbieta Duda, prezes PSL i poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Marek Sowa, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wójt Roman Żelazny, pochodzący z Jangrota prezes firmy BOL-TECH Józef Sarecki, autor monografii wsi Jangrot Eugeniusz Żaba oraz dyrektor BiOAK Ewa Dróżdż otrzymali specjalne, pamiątkowe statuetki.
Na jubileuszowej scenie wręczono też nagrody w okolicznościowych konkursach: na logo jubileuszu, który wygrał uczeń SP w Jangrocie Jakub Kotlarz oraz fotograficznego – na najpiękniejsze zdjęcie umajonej kapliczki w Jangrocie. Na zakończenie części oficjalnej obchodów odsłonięto uroczyście obelisk obok masztu flagowego na placu 700-lecia Jangrota, który będzie upamiętniał jubileusz dla potomnych. Co ciekawe, kamień, na którym umieszczono pamiątkową tablicę z napisem, przez stulecia był kamieniem węgielnym stodoły dworskiej, a obecni właściciele posesji, na której dawniej stał nieistniejący już jangrocki dwór – państwo Gajdowie, podarowali kamień na potrzeby uczczenia 700-lecia.
Gdy przyszedł czas na wspólną zabawę, mieszkańców i gości zachwyciły i rozbawiły występy lokalnych talentów wokalnych, w tym solistów – Marty i Anny Gaweł, Oli Ozgi i zespołu Imagine Przemysława Żaby, uczniów lokalnej szkoły oraz niezrównanych, tryskających energią i humorem gospodyń z KGW. Kto chciał, mógł wpisać się do ksiąg pamiątkowych, przejechać się piękną bryczką Józefa Grzywy czy skosztować przejażdżki konnej w stadninie państwa Polniaków, nie zabrakło jadła i napitków, a taneczne pląsy trwały długo w noc… W trakcie koncertów zaproszonych gwiazd – zespołu Zbóje i BluRey rozstrzygnięto też konkurs o nagrodę Wójta na najlepszą taneczną parę i choć z niemałym trudem jury zdołało wyłonić zwycięzców, to wszyscy tancerze zasługiwali na oklaski.
Jangrot zamieszkuje dziś 1322 mieszkańców, tym samym wieś jest wciąż najludniejszą i największą pod względem powierzchni miejscowością gminy Trzyciąż. Podczas jubileuszu można było odczuć silną więź mieszkańców – zarówno tych stałych, jak i mających tu korzenie, których jeszcze bardziej zjednoczyły pracowite przygotowania do wspólnego święta.
Z okazji jubileuszu, oprócz głównych uroczystości, odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących, wśród nich turniej piłkarski, XIII rajd pieszy „Dłubnia u źródeł”, połączony z Konkursem „Moja Mała Ojczyzna”, czy XV gminny bieg, w ramach akcji „Polska Biega”. W ramach obchodów jubileuszu obecnego kościoła parafialnego mieszkańcy, na czele z proboszczem, ks. Andrzejem Bilem odbyli pielgrzymkę do grobów biskupa Jana Grota oraz biskupa Jana Pawła Woronicza. Doczesne szczątki obu biskupów spoczywają w tej samej kaplicy na Wawelu.
Przygotowaniem jubileuszy zajął się bardzo aktywnie komitet organizacyjny na czele z lokalnymi radnymi Lucjanem Gajdą i Andrzejem Kusiem, proboszczem Ks. Andrzejem Bilem, sołtyską Janiną Bieniek, prezesem OSP Grzegorzem Sareckim, w skład którego weszło również liczne grono zaangażowanych mieszkańców wsi. Organizacyjnie obchody wspomógł wójt Roman Żelazny i BiOAK.
Organizatorzy szczególnie dziękują za wsparcie sponsorów, którymi byli:
Prezes Józef Sarecki – Boltech z Bukowna
prezes Adam Paciej – ZRB Paciej z Olkusza
Zakłady Kablowe Bitner
Interkrąż Trzyciąż
Ewa Dolińska Apteka Gwiezdna z Będzina
Józef Zaręba-Dam-Ber S.C. Bernadetta Słaboń, Józef Zaręba z Bolesławia
Prezes Aneta Jabłońska-Wypasek – WiK Trzyciąż
Waldemar Kuś WK-Trans z Chełmu
Waldemar Zub – Skład Budowlany w Jangrocie
Iwona Petlic – Sklep Spożywczy w Jangrocie
Paweł Kot – PHU KOTEX z Milonek
Stanisław Wypasek – Sklep Spożywczy w Jangrocie
Nadleśnictwo Miechów
Edyta Kiwior – Gospoda Pod Lasem z Wolbromia
Prezes Andrzej Polniak – Aqua-Tech Trzebinia
Iwo-Mar Trzyciąż
Kwiaciarnia Gardenia Trzyciąż
Malorz Józef Chowaniec Trzyciąż
Agnieszka Rutkowska OSK Trzyciąż
Aneta Poseł z Michałówki
Jarosław Gamrat FH Prima Olkusz
Henryk Gamrat
Koło Łowieckie Sokół w Wolbromiu
Mirosława Gil z Braciejówki
Wiesław i Alicja Sycz – PHU COMBI Olkusz
Damian Zaręba – Skała
Astaz-Truszczyński Sprzedaż samochodów Ruda Śląska
Paweł Dybich Dyb-Dach
Lewiatan Trzyciąż
Marzena Nocoń – Mato Sklep Spożywczy Jangrot
Krakowski Bank Spółdzielczy – Oddział Miechów
Jolanta Roś-Psica – BHP Plus
Tomasz Roś – Firma Roś Dachy Jangrot
Andrzej Gil – Zakład pogrzebowy „Ogród Snów”